Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Letní část cyklu Čtvero ročních období nabízí hudební skvosty ve špičkovém podání

Letní část cyklu Čtvero ročních období nabízí hudební skvosty ve špičkovém podání

26.6.2014 Hudba

Jakými tóny zní jaro, léto, podzim a zima v hlavním městě Argentiny? To uslyší posluchači ve čtvrtek 26. června od 19 hod v kostele sv. Václava v centru Ostravy. Komorní orchestr Musica Minore zahraje skladbu Čtvero ročních období v Buenos Aires Astora Piazzoly v kontrastu s oblíbeným stejnojmenným dílem Antonia Vivaldiho. Koncert zahajuje letní část již 7. ročníku cyklu Čtvero ročních období.

Zvětšit obrázek

Letní část hudebního cyklu zahájí komorní orchestr Musica Minore.
Foto: Archiv

Sobota 28. června bude patřit německému baroknímu skladateli Georgu Philippu Telemannovi (1681–1767), jehož současníci poctili označením „nesrovnatelný mistr“. Program, který bude uveden v 15 hod v kostele sv. Mikuláše v Ostravě-Porubě a následně v 18 hod v kostele sv. Václava ve Velké Polomi, představuje výběr z autorovy rozsáhlé instrumentální tvorby.

„Zazní v něm například sólové a triové sonáty z jeho vrcholných sbírek Der getreue Musikmeister a Essercizii musici, v nichž se objevují i oblíbené části reflektující lidovou hudbu krčem Dolního Slezska, kde Telemann strávil krátké, leč velmi inspirativní období svého života,“ uvedl jeden z účinkujících, flétnista Jan Kvapil. Spolu s ním vystoupí hráčka na barokní flétnu Marta Kratochvílová, loutnista Jan Čižmář a hráč na barokní violoncello Dalibor Pimek.

Letní část cyklu uzavřou v neděli 29. června v 17 hod opět v ostravském kostele sv. Václava Benda Quartet a lektoři mezinárodních klarinetových kurzů pořádaných v Ostravě (klarinetisté Gabor Varga z Maďarska, Arkadiusz Adamski z Polska, Karel Dohnal a Igor Františák z České republiky a saxofonista Philippe Portejoie z Francie).

Organizátorem koncertního cyklu Čtvero ročních období je občanské sdružení Svatováclavský hudební festival. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v Ostravském informačním servisu, v Kulturním centru Poruba, po předchozí domluvě v kanceláři Svatováclavského hudebního festivalu a dále pak v místě konání před začátkem jednotlivých koncertů, kde mají čtenáři deníku Ostravan.cz po předložení čtenářské karty dvacetiprocentní slevu.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.