Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Obraz & Slovo Další bláznivý nápad z Dolních Vítkovic: Z obřího filtru vznikne bůh Radegast

Další bláznivý nápad z Dolních Vítkovic: Z obřího filtru vznikne bůh Radegast

16.8.2014 09:11 Obraz & Slovo

Výtvarnou soutěž, o které se bude ještě hodně mluvit, vyhlásili Moravskoslezský kraj, Dolní oblast Vítkovice a Pivovar Radegast. Ze soutěže vzejdou dvě sochy boha Radegasta – jedna vznikne z obřího filtru nacházejícího se pod Vysokou pecí č. 1 v Dolních Vítkovicích, druhá bude úplně novým objektem a bude reprezentovat Moravskoslezský kraj na světové výstavě EXPO 2015 v Miláně.

Zvětšit obrázek

Elektrostatický filtr, ze kterého vznikne Bůh Radegast.
Foto: Dolní oblast Vítkovice

„První objekt vznikne ze stávajícího filtru v areálu Dolních Vítkovic a bude znázorňovat boha Radegasta v nadživotní velikosti. Druhý exponát bude zpracován v menší, interaktivní verzi pro EXPO 2015. Po skončení světové výstavy bude převezen k dalšímu využití do nového Světa techniky v Dolních Vítkovicích,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

Soutěž na uměleckou přestavbu filtru v sochu Radegasta probíhá ve spolupráci s Galerií města Ostravy PLATO. Předmětem této části soutěže je navrhnout prostorově náročné umělecké dílo tak, aby bylo maximálně využito objektu stávajícího filtru. „Radegast je jedním z výrazných symbolů našeho kraje, stejně jako národní kulturní památka s dominantou Vysokých pecí v Dolních Vítkovicích. Proto vznikla myšlenka, že spojíme obojí,“ uvedl ředitel Dolní oblasti Vítkovice Petr Koudela.

Moravskoslezský kraj se bude na světové výstavě EXPO 2015 v italském Milánu prezentovat v české národní expozici v části nazvané Země fantazie. Členové pracovního týmu, který se podílí na přípravě moravskoslezské expozice, vytvářejí projekt, jenž představuje Moravskoslezský kraj jako celek, a zároveň vyzdvihuje jeho jedinečnost. Tou je především unikátní průmyslové dědictví (Národní kulturní památka Dolní Vítkovice) ve spojitosti s tradicí (staroslovanský bůh slunce, ohně, sklizně a pohostinnosti Radegast).

„Návrh na podobu sochy Radegasta by měl propojit několik prvků, které budou kombinací techniky, obrazu, zvuku a chutí. Výsledný exponát by měl korespondovat s celkovou koncepcí regionální expozice, kterou je především věda a vzdělání, a bude zhotoven v duchu industriálu, například z průmyslových prvků. Celá expozice by měla být spojena s hudbou a uměním Moravskoslezského kraje a měla by být interaktivní tak, aby vtáhla návštěvníka do děje, a ten měl důvod se zastavit a zapamatovat si tuto prezentaci jako unikátní a výjimečnou,“ uvedl náměstek hejtmana Ivan Strachoň s tím, že po skončení světové výstavy EXPO 2015 v Miláně bude regionální exponát umístěn do Velkého světa techniky v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. „Bude také podle potřeby zapůjčován na různé prezentační akce propagující Moravskoslezský kraj,“ dodal Strachoň.

V každé z obou částí soutěže mohou vyhrát odlišné návrhy. Osloveni k účasti budou také studenti Fakulty umění Ostravské univerzity v Ostravě, VŠB – Technické univerzity Ostrava, známí umělci či umělecké skupiny a další. Návrhy budou hodnotit dvě odborné poroty.Soutěžní návrhy je nutné odevzdat do 31. října 2014. Další informace o podmínkách soutěže zájemci najdou na internetových stránkách vyhlašovatelů soutěže.

Přečtěte si více z rubriky "Obraz & Slovo", nebo přejděte na úvodní stranu.