Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Hudební týden v Cooltouru: Midi Lidi, Čokovoko i živá muzika k filmu Metropolis

Hudební týden v Cooltouru: Midi Lidi, Čokovoko i živá muzika k filmu Metropolis

27.10.2014 Hudba

Hned dva zajímavé hudební večery připravuje na tento týden kulturní centrum Cooltour. Ve středu se mohou návštěvníci těšit na elektropopovou kapelu Midi Lidi, která odehraje společný koncert s další kapelou, která má podobně libozvučný název – Čokovoko. A v pátek pak přijde na řadu promítání kultovního filmu Metropolis s živým doprovodem v podání kapely Forma.

Zvětšit obrázek

Kapela Midi lidi se vrací do Ostravy.
Foto: Archiv

Midi lidi je česká electro undergroundová hudební skupina, kterou spoluzakládali v roce 2006 Petr Marek (zpěv, elektronika, klávesy), Markéta Lisá (zpěv, elektronika, klávesy, saxofon), Prokop Holoubek (zpěv, bicí, klávesy, klarinet, kytara) a tři vizuální umělci Filip Cenek, Magdalena Hrubá a Jan Šrámek. Skupina si záhy našla mnoho fanoušků a mimo jiné vytvořila hudbu k filmům Marka Najbrta Protektor a Polski film. Od roku 2011 světem cestují ve třech, jádrem kapely zůstávají z původní sestavy Petr Marek a Prokop Holoubek a přidává se Tomáš Kelar.

Čokovoko je dívčí hudební duo, které vystupuje od roku 2006 a jeho členky říkají: „Jsme jin a jang zpívající pudřenky, jablíčko a hruštička, hrášek a lusk, cukr a bič, Tom a Jerry, Nagasaki a Hirošima, podprsenka a tanga, Koranteng a Borhyová, prostě se doplňujeme.“ Adéla a Zuzana ve svých písních nešetří ani sebe ani nikoho jiného a ve svém projevu jsou velmi svérázné.

Další nevšední hudební zážitek, navíc spojený s promítáním legendárního němého sci-fi Metropolis, čeká návštěvníky Cooltouru už v tento pátek. Mnohým filmovým a hudebním fanouškům nemohl v minulých letech uniknout projekt elektro-akustického uskupení Forma, které ozvučilo němý film Erotikon Gustava Machatého z roku 1929. Tentokrát se do hledáčku šestičlenné skupiny dostalo kultovní německé sci-fi Metropolis. „Kdo ten film viděl, pochopí, že volba nemohla být jiná. Ta směs mnoha žánrů, nálad, které se v něm střídají, pro nás byla výzvou“, vysvětluje zakládající člen kapely Michal Princ. Premiéru měli možnost vidět diváci veleúspěšného projektu zážitkového kina Cinema Royal v Praze v květnu roku 2012. Vzhledem k tomu, že se skupina skládá z hudebníků, kteří působí v mnoha projektech, jsou jejich vystoupení vzácností.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.