Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Adventní festival Souznění nabídne folklór, ale i koncert Dana Bárty

Adventní festival Souznění nabídne folklór, ale i koncert Dana Bárty

29.11.2014 00:00 Atd.

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel Souznění i letos zpestří předvánoční čas na mnoha místech Moravskoslezského kraje. Projekt, který dává prostor interpretům různých žánrů, se snaží objevovat, rozvíjet a postupně představovat nejenom bohaté zvyky vymezené dobou adventu a Vánoc, ale i tradice duchovní a religiózní.

Zvětšit obrázek

Zpěvák Dan Bárta bude hlavní hvězdou galakoncertu na festivalu Souznění.
Foto: Archiv umělce

Každoročně festival láká také na jména populární hudby, letos to budou především zpěváci Martin Chodúr a Dan Bárta, který bude 14. prosince hvězdou závěrečného galakoncertu v Domě kultury města Ostravy. „Multižánrová podoba Souznění se vyvíjela postupně. Za jeden z podnětů pro vznik festivalu lze označit skutečnost, kdy soubor Valašský vojvoda z Kozlovic vystoupil v roce 1999 ve Vatikánu na významné akci, kde Česká republika předávala vánoční strom právě tomuto státu uvnitř Říma s tehdejším papežem Janem Pavlem II.,“ připomíná Zdeněk Tofel, organizátor festivalu.

Mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků, koled a řemesel začne psát svou šestnáctou kapitolu ve Václavovicích. V kostele sv. Václava 11. prosince vystoupí Martin Chodúr za doprovodu kapely Mach5 a gospelového sboru.

„Zazní jak tradiční vánoční skladby, velké popové hity, autorské skladby, tak i písně dotýkající se žánru šansonu nebo jazzu,“ slibuje Chodúr.

Festival Souznění přináší také vystoupení hudebníků, kteří se pohybují mimo mainstreamové vody, a proto je frýdecko-místecký koncert vždy vyhrazen duchovní hudbě. Tentokrát do kostela svatého Jana a Pavla zavítá 12. prosince soubor Societas Incognitorum Toto výjimečné seskupení připomene dílo významného skladatele Giovanni Battista Alouisiho (cca 1600 – 1665).

Hudební rozmanitost, pro Souznění tolik typický jev, se pak naplno projeví 13. prosince v Kozlovicích. „Všechny folklorní nadšence určitě potěší moldavský soubor Vatra Horelor, který se prezentuje specifickým moldavským folklorem, jenž v sobě snoubí typickou východoevropskou vášnivost a melodii,“ informuje Zdeněk Tofel.

Výrazné zastoupení budou mít letos na Souznění také slovenští muzikanti. Od našich východních sousedů totiž k nám přijede komorní soubor staré hudby Flautus Vocis, ženská pěvecká skupina Zvonica ze Strečna a dětská gajdošská muzika Beskyd z Oravské Poľhory.

„Velmi pestré a unikátní vystoupení chystá například Flautus Vocis. V jeho repertoáru totiž najdeme sakrální skladby nizozemských mistrů, italské frottoly a karnevalové písně, madrigaly, francouzské šansony, španělské kompozice, anglické anonymy, ale také písně a tance z území dnešního Slovenska,“ představuje slovenské hosty Zdeněk Tofel.

Festivalovou sestavu dále doplní Prácheňský soubor písní a tanců ze Strakonic, cimbálová muzika Konopjan z Ostravy, Ondrášek z Frýdku-Místku, Dětský soubor Valášek z Kozlovic, Valašský vojvoda další soubory.

Pro další hudební lahůdku pak organizátoři zvolili prostor národní kulturní památky, kozlovického kostela sv. Michaela a sv. Barbory. Zde se představí Zpěváčci a Broln, který v rozšířeném obsazení nabídne se svými sólisty pastýřskou mši s ryze moravskou, přesněji valašskou melodikou Missa pastoralis in C boemica. „Jedná se o dílo Josefa Schreiera, což byl moravský skladatel z první poloviny 18. století, který komponoval chrámovou hudbu a lidové operety,“ doplňuje Zdeněk Tofel. Důležitou součástí programu bude také oblíbený vánoční jarmark, který svou zručností a řemeslnou šikovností ozdobí lidoví řemeslníci.

Jako obvykle Souznění vyvrcholí galakoncertem v Domě kultury města Ostravy. Jeho hlavní hvězdou bude 14. prosince hlasový kouzelník Dan Bárta se svým uznávaným projektem Illustratosphere.  Dále vystoupí moldavský soubor Vatra Horelor, kozlovický Valašský vojvoda, Prácheňský soubor písní a tanců ze Strakonic, dětský folklorní soubor Ondrášek z Frýdku-Místku a komorní soubor staré hudby Flautus Vocis.

V Domě kultury města Ostravy představí své umění také tvůrci uměleckých řemesel z domova i zahraničí. A zároveň se všichni příchozí mohou těšit na rozmanité a chutné speciality regionální domácí i zahraniční kuchyně.

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.