Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Začínají Ostravské dny, na které přijeli mladí skladatelé z celého světa

Začínají Ostravské dny, na které přijeli mladí skladatelé z celého světa

10.8.2015 00:00 Hudba

V Ostravě začal v pondělí Institut Ostravských dnů, jehož sídlem bývá vždy tři poslední srpnové týdny Janáčkova konzervatoř. Za jejími zdmi nyní pracuje mezinárodní skupina 33 vybraných mladých skladatelů, kteří získali v Ostravě rezidenci a budou diskutovat otázky soudobé hudby s předními světovými skladateli. Ostravské dny od 21. srpna vyvrcholí největším tuzemským festivalem soudobé hudby.

Zvětšit obrázek

Petr Kotík (vlevo) a George Lewis na Ostravských dnech.
Foto: Ostravské centrum nové hudby

Absolventi a doktorandi prestižních univerzit (Columbia University, Huddersfield University, Manhattan School of Music, Music Academy in Krakow, VŠMU Bratislava, JAMU Brno, Univerzita Ferenze Liszta v Budapešti, California Institute of the Arts a další) přijeli z České republiky, Kanady, Iránu, Irska, Kypru, Maďarska, Nizozemí, Polska, Slovenska, USA a Velké Británie.

„Mezi čtrnácti lektory, kteří budou se studenty konzultovat otázky kompozice a principy umělecké tvorby, patří např. věhlasný Christian Wolff, Alvin Lucier, George Lewis a Phill Niblock nebo Petr Kotík, z Evropy pak Richard Ayres, Johannes Kalitzke, Bernhard Lang, Helmuth Oehring nebo Irka Jennifer Walshe a další,“ uvedla zástupkyně organizátorů Kristýna Konczyna. Unikátní je účast skladatele Alexe Minceka, který se účastnil prvních Ostravských dní v roce 2001 jako student a do Ostravy se vrací po 14 letech už jako lektor a velmi respektovaný americký skladatel.

Součástí Ostravských dní je vedle Institutu také největší festival soudobé hudby u nás (21. – 29. srpna, který letos nabídne 18 koncertů na osmi místech Ostravy. A právě skladby rezidentů budou uvedeny na Ostravských dnech 2015 jako součást festivalového programu spolu se stěžejními skladbami 2. poloviny 20. století a 21. století. Ve výběru letos obstály studentské skladby pro velké orchestry, komorní soubory, ansámbly, sbor i sólisty. Interpretačně se na festivalu podílí Janáčkova filharmonie Ostrava, Ostravská banda (mezinárodní), Canticum Ostrava se sbormistrem Jurijem Galatenkem, Elole Trio (Drážďany), duo String Noise (New York) a FAMA Quartet (Praha). Jako dirigenti se představí Rolf Gupta (Oslo), Johannes Kalitzke, (Vídeň), Roland Kluttig (Berlín), Petr Kotík (New York/Ostrava) a Ondřej Vrabec (Praha). Jako sólisté se v rezidentských skladbách představí např. Anette Schönmüller (Frankfurt), klavírista Daan Vandewalle (Gent), flétnista Daniel Havel nebo hobojista Jan Souček.

„Díky Institutu Ostravské dny, které jsou nazývány také „skladatelským veletrhem“, se vytvořila během let hustá síť kontaktů a vzájemné spolupráce zúčastněných napříč celým světem a už zcela nezávisle na Ostravských dnech, což je jedním z hlavních cílů našeho skladatelského bienále,“ uzavřela Konczyna.

(Tisková zpráva)

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.