Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo V den výročí vzpomene ostravské divadlo na legendárního komika Josefa Kobra

V den výročí vzpomene ostravské divadlo na legendárního komika Josefa Kobra

4.9.2015 Divadlo

Legendární osobnost ostravského hudebního divadla, přední komik Josef Kobr, by se 9. září 2015 dožil 95 let. Národní divadlo moravskoslezské vzpomene na umělce v den jeho narození hudebně-zábavním programem KOBR 95.

Zvětšit obrázek

Josef Kobr (uprostřed) v inscenaci Lumpacivagabundus z roku 1982.
Foto: Josef Hradil, archiv NDM

Josef Kobr se narodil 9. září 1920 v Kladně. Svou hereckou kariéru zahájil již v roce 1940, kdy cestoval po různých městech republiky se Zdenkou Sulanovou a Rudolfem Hrušínským. O rok později odešel do Ostravy, kde se natrvalo usadil v roce 1947. V ostravském divadle pak strávil téměř půl století a stal se symbolem zdejšího souboru operety. Diváci jej mohli spatřit ve stovkách rolí, nejen v těch operetních a muzikálových, ale i činoherních.

Byl jedním z nejpopulárnějších herců své doby. „Byl nadán velkou muzikálností a pohybovými schopnostmi. Kde byl on, tam byl humor – podotýkám vkusný humor. Domnívám se, že jeho doménou bylo jeviště, tedy bezprostřední styk s publikem, kterému se takřka každý večer rozdával. Josef Kobr prostě zůstane nezapomenutelný!“ vzpomíná na svého kolegu emeritní sólistka operety Karla Diváková.

V programu KOBR 95, který bude plný osobních vzpomínek a reminiscencí na slavné písně a scénky, budou účinkovat Eva Zbrožková, Miroslav Urbánek, Pavel Liška, Libor Olma, Petr Miller, Josef Novák-Wajda a další. Program ve znamení oslav výročí Josefa Kobra se uskuteční ve středu 9. září 2015 od 16 hodin ve foyeru Divadla Jiřího Myrona. Zakončením celého večera pak bude představení souboru opereta/muzikál Kytice v Divadle Jiřího Myrona.

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.