Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ostravané uslyší skladbu Loutna česká, zrekonstruovanou podle senzačního nálezu chybějící části

Ostravané uslyší skladbu Loutna česká, zrekonstruovanou podle senzačního nálezu chybějící části

16.11.2015 Hudba

Zimní část osmého ročníku koncertního cyklu Čtvero ročních období nabídne během dvou týdnů celkem čtyři koncerty, které svým programem navodí atmosféru blížících se Vánoc. A posluchači se mají opravdu na co těšit.

Zvětšit obrázek

Soubor Ensemble Inégal na archivním snímku.
Foto: Svatováclavský hudební festival

Úvodní dva koncerty budou patřit baroknímu souboru Ensemble Inégal pod vedením Adama Viktory, jedinečnému tělesu, jehož interpretační záběr se rozprostírá od renesance až po současnost. Objevuje a uvádí zapomenutá díla barokních mistrů, specializuje se zejména na interpretaci děl J. D. Zelenky.

„Do Ostravy a Kopřivnice soubor přijíždí s uvedením nejznámější tuzemské barokní skladby Loutna česká Adama Václava Michny z Otradovic, která se po dlouhou dobu hrála jen v neúplné podobě – jako jednotlivé písně nebo s vymyšlenými předehrami. Nedávný unikátní objev houslového partu se stal senzací v hudebním světě a vedl k zrekonstruování tohoto díla. Posluchači se tedy mohou těšit na jedinečný zážitek,“ uvádí zástupce pořadatelů Igor Františák.

Ensemble Inégal se představí ve středu 9. prosince v 18 hodin v kostele sv. Bartoloměje v Kopřivnici a o den později 10. prosince v 18 hodin v kostele Svatého Ducha v Ostravě-Zábřehu.

Další týden přinese svým posluchačům neméně zajímavý program. Uvede díla jak světově proslulých barokních mistrů – Johanna Sebastiana Bacha, Georga Friedricha Händela, Josepha Haydna, tak i českých – Jana Křtitele Kuchaře, Františka Xavera Brixiho a Jakuba Jana Ryby. Skladby zazpívá jedna z našich nejlepších sopranistek Eva Dřízgová-Jirušová, na housle bude hrát Alena Čechová a na varhany je doprovodí Petr Čech.

Společně zahrají v sobotu 19. prosince v 18 hodin v kostele sv. Václava v Ostravě a v neděli 20. prosince v 18 hodin v kostele sv. Jakuba ve Frýdku-Místku.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.