Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Koncert roku se blíží: Ostrava uslyší dva sólisty Metropolitní opery z New Yorku

Koncert roku se blíží: Ostrava uslyší dva sólisty Metropolitní opery z New Yorku

3.5.2016 Hudba

Sólisty Metropolitní opery nehostí Ostrava každý den. Proto by si nikdo, kdo má rád operní hudbu, neměl nechat ujít koncert ve vítkovickém Gongu, během kterého 16. června spolu s Janáčkovou filharmonií pod vedením dirigenta Łukasze Borowicze vystoupí hned dva umělci, kteří na nejprestižnější americké operní scéně zažili obrovský úspěch – bulharská sopranistka Sonya Yoncheva a polský tenorista Piotr Beczała.

Zvětšit obrázek

Bulharská sopranistka Sonya Yancheva míří do Ostravy.
Foto: Archiv umělkyně

Sopranistka Sonya Yoncheva patří k nejvýznamnějším pěvkyním mladé generace a slaví úspěchy na největších světových operních scénách.  Její cesta ke slávě je přitom tak trochu pohádková. Na podzim roku 2014 zazvonil v její švýcarské rezidenci telefon. Volal jí agent, aby se jí zeptal, zda si myslí, že by zvládla jeden záskok. Sonya trávila v té době pohodové chvíle se svým pětitýdenním synem Matteem. Agent by ji jistě neobtěžoval, kdyby se nejednalo o Metropolitní operu v New Yorku. Yoncheva váhala jen chvíli, protože jsou nabídky, které přijdou jen jednou v životě a tato mezi ně určitě patřila. Měla nahradit Kristine Opolais v roli Mimi v Bohémě. Tuto roli navíc neměla v repertoáru a znala jen árie a hlavní duety. Zbytek se musela velice rychle doučit.

Její Mimi však nadchla laickou i odbornou veřejnost a hodnocení jejího zpěvu se jen hemžilo superlativy. Petr Gelb, ředitel MET, jí okamžitě nabídl roli Desdemony v připravované inscenaci Othella v roce 2015, v níž sopranistka opět uchvacuje Newyorčany.  „V uplynulém období jsem byla taková Last-Minute-Soprano. Na poslední chvíli jsem zaskakovala za Annu Netrebko a jiné hvězdy. Díky těmto výzvám a příležitostem jsem ale dnes tam, kde jsem,“ říká Yoncheva, která se již naplno zařadila k nejzářivějším hvězdám operního nebe.  A světové operní domy se o její hostování perou. Představila se již ve Vídeňské opeře, Pařížské národní opeře, londýnské Govent Garden a dalších předních operních domech.

Jejím partnerem na koncertě bude polský tenorista Piotr Beczała, jeden z nejžádanějších pěvců současné operní scény. Kariéru si tento pěvec vybudoval v uplynulých letech pomalu a nenápadně, stranou mediálního zajmu, leč spolehlivě. Dnes už patří mezi světovou špičku. Studoval ve Švýcarsku, stejně jako Yoncheva, a jeho první angažmá bylo ve Státním divadle v Linzi. Odtud jeho cesta vedla přímo do Curyšské opery. V roce 2004 se blýsknul i v Londýnské královské opeře. O dva roky později obdržel cenu Mnichovského operního festivalu.

Polský tenorista dobyl již La Scalu, Paříž i Metropolitní operu. Tam se na něj ještě před zahájením jeho sóla Edgarda (v Donizettiho Lucii z Lammermooru) začaly sypat konfety. Kolegové mu vysvětlili, že je to vzkaz od publika: „My Tě milujeme“.

Na koncertě, který by se mohl stát ostravskou kulturní událostí roku, zazní známé milostné duety a árie z oper Vrdiho, Pucciniho, Gounoda, Masseneta a dalších.

***

Program:
Puccini: Vlaštovka (SY)
Verdi: Aida – Radames (PB)
Verdi: Síla osudu – předehra
Puccini: Tosca (SY)
Puccini: Tosca – Cavaradossi (PB)‘
Dvořák: Rusalka (SY)
Dvořák: Slovanský tanec č. 8
Gounod: Faust (PB)
Gounod: Faust – duet (Garden Szene)
Puccini: Manon Lescaut (SY)
Puccini: Manon Lescaut – duet
Massenet: Le Cid (SY)
Bizet: Carmen – La fleur (PB)
Gounod: Romeo a Julie – Love Duet
Korngold: Mrtvé město – Mariettas Lied (SY)
Lehár: Judita –  Freunde das Leben (PB)
Lecocq: Les cent vierges – Ô Paris, gai séjour (SY)
Lehár: Země úsměvů – Dein ist mein ganzes Herz (PB)
Čajkovskij: Květinový valčík
Čajkovskij: Jolanta – duet

Účinkují:
Sonya Yoncheva – soprán (SY)
Piotr Beczała – tenor (PB)
Janáčkova filharmonie Ostrava
Łukasz Borowicz – dirigent

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.