Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ostravské dny zakládají nový orchestr. Mladší bratr Ostravské bandy ponese jméno ONO

Ostravské dny zakládají nový orchestr. Mladší bratr Ostravské bandy ponese jméno ONO

15.2.2017 Hudba

Světové i české premiéry soudobé klasické hudby, díla mladé skladatelské generace i návraty k začátkům avantgardy v podání mezinárodní Ostravské bandy, debutujícího symfonického orchestru mladých ONO / Ostrava New Orchestra a zahraničních interpretů rozezní mezi 24. srpnem a 2. zářím 2017 Trojhalí Karolina, Staré koupelny Dolní oblasti Vítkovice a další místa v Ostravě. Ve středu pořadatelé odtajnili první informace k programu.

Zvětšit obrázek

Dirigent Petr Kotík (v pozadí) na zahajovacím koncertu Ostravských dnů 2015.
Foto: Martin Popelář

Slavnostní zahajovací večer Ostravských dnů 27. srpna v Trojhalí Karolina bude ve znamení světových premiér. Poprvé se na něm představí nově vznikající mezinárodní symfonický orchestr ONO / Ostrava New Orchestra, který uvede mj. skladbu Rolfa Gupty IKAROS  nebo virtuózní houslový koncert Salvatore Sciarrina s Hanou Kotkovou.

30. srpna se v podání ONO / Ostrava New Orchestra, Ostravské bandy a amerického pianisty Josepha Kubera návštěvníci koncertu s přiléhavým názvem Radikální minulost  vrátí k pionýrským dílům těch, kteří zásadně ovlivnili směřování hudby 20. století jako jsou Charles Ives, Edgard Varèse, John Cage, Morton Feldman, Jan Rychlík nebo Philip Glass.

Jedním z očekávaných vrcholů Ostravských dnů bude česká premiéra opery Miroslava Srnky Make no Noise, a to v koprodukci s německým festivalem Bregenzer Festspiele. Inscenace bude uvedena v původním režijním zpracování Johannese Eratha pod taktovkou Josepha Traftona. Sólisty jako Measha Brueggergosman, Holger Falk, Okka von der Damerau, Taylan Reinhard či Maciej Idziorek doprovodí orchestr Ostravská banda.

Bienále nové a experimentální hudby Ostravské dny patří mezi unikátní akce v celosvětovém měřítku s  bohatou mezinárodní účastí na straně účinkujících i návštěvníků. Festival, který pořádá Ostravské centrum nové hudby v čele s hudebním skladatelem a neúnavným propagátorem moderní hudby Petrem Kotíkem, se letos koná podeváté. Festival nabízí orchestrální kompozice i současnou operu, zvukové instalace i maraton elektronické hudby, virtuózní sóla a experimentální performance za účasti renomovaných skladatelů a zahraničních hostů, v industriálních prostorách, klubech i kostelech. Součástí festivalu je také vzdělávací Institut, který je mezinárodním pracovním prostředím pro skladatele a interprety pod vedením umělců z celého světa. „Za 16 let intenzivní práce se nám podařilo zanést Ostravu na mapu významných metropolí soudobé hudby. Dochází zde k unikátním setkáním napříč generacemi hudebníků, skladatelů i publika,“ dodává Petr Kotík.

Další informace o dosud zveřejněném programu ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva Ostravského centra nové hudby

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.