Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo NDM v Ostravě se stalo spoluorganizátorem nového mezinárodního festivalu umění Trans/Misje

NDM v Ostravě se stalo spoluorganizátorem nového mezinárodního festivalu umění Trans/Misje

14.6.2017 Divadlo

Dne 13. června 2017 byla na zámku v polském městě Łańcut slavnostně podepsána deklarace vzniku mezinárodního festivalu umění Trans/Misje. Dokument podepsali zástupci všech zapojených měst, kterými jsou polský Rzeszów, slovenské Košice, Ostrava, maďarský Debrecín, ukrajinský Lvov a litevské město Panevėžys. Za Národní divadlo moravskoslezské, které bylo vybráno jako reprezentant České republiky, podepsal deklaraci ředitel Jiří Nekvasil. Festival bude mobilní a každý jeho ročník se bude od roku 2018 konat v jiném státě, vždy částečně v divadlech a částečně ve venkovních prostorách.

Zvětšit obrázek

Ředitel NDM v Ostravě Jiří Nekvasil při podpisu deklarace.
Foto: NDM

Iniciátorem festivalu se stalo řešovské divadlo v Polsku, které přišlo s myšlenkou vzniku nového festivalu, jehož hlavním cílem by byla mezioborovost – jak v oblasti umění (divadlo, tanec, hudba, film, performance), tak v oblasti vědecké (politologie, sociologie, historie, literární věda, divadelní věda, sociologie atp.). „Plánované festivalové akce by tedy neměly být pouze uměleckým projektem, ale prostorem pro vzdělávání, debaty, setkávání, konference a přednášky,“ uvedl ředitel divadla v Řešově Jan Nowara.

Název festivalu Trans/Misje se týká překročení hranic, pomyslného stavění mostu. To, co je totiž společné pro všechny partnery projektu – pro velká města, která musí o pozornost stále bojovat, je příhraniční poloha, jež podporuje prolínání kultur. „Byli jsme jeden státní prostor, a i když jsme každý jiné národnosti, to vědomí, že patříme do střední Evropy a že máme společnou evropskou kulturu, to nás stále propojuje,“ říká ředitel NDM Jiří Nekvasil.

První ročník festivalu se uskuteční od 25. srpna 2018 do 1. září 2018 v Řešově. Rok 2018 je totiž velmi zásadním rokem pro všechny zúčastněné státy. Festival mimo jiné připomene sté výročí reorganizace Evropy. Festival by měl být unikátní uměleckou událostí v Evropě se snahou stát se největším festivalem organizovaným skupinou zemí Visegrádské skupiny a partnery z Ukrajiny a Litvy.

Do festivalu se za Polsko zapojilo Divadlo Wandy Siemaszkowej v Řešově, za Slovensko  Štátne divadlo Košice, za Českou republiku Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě. Maďarsko bude reprezentovat Csokonaiovo divadlo v Debrecíně, Ukrajinu Národní akademické ukrajinské činoherní divadlo Marie Zankověcké ve Lvově a Litvu Divadlo Juozase Miltinise ve městě Panevėžys.

Příští ročníky se budou konat střídavě ve městech spoluorganizátorů festivalu – jak uvnitř institucí, tak i ve venkovních prostorách. Jeden z ročníků tak bude hostit i statutární město Ostrava: „Záleží na nás, jakou kreativitou, jakými nápady, jakou diskuzí tento prostor naplníme – i přes hranice divadla. Považuji to za velkou výzvu, kterou se nám, věřím, podaří naplnit,“ dodává ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.