Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Cenu Jantar v kategorii balet-muži mohou získat Stéphane Aubry, Rei Masatomi a Stefano Pietragalla

Cenu Jantar v kategorii balet-muži mohou získat Stéphane Aubry, Rei Masatomi a Stefano Pietragalla

24.2.2018 00:50 Ceny JANTAR

Organizátoři Cen Jantar, které budou uděleny v šestnácti kategoriích za mimořádné umělecké výkony v Moravskoslezském kraji, oznámili nominace v kategorii balet-muži. Všechny nominace putují do Ostravy a v mužské kategorii se o ně dělí protagonisté jediné inscenace, která podle názoru odborné poroty loni výrazně převýšila úroveň dalších nemnoha baletních projektů v regionu. Nominace získali tanečníci Stéphane Aubry, Rei Masatomi a Stefano Pietragalla.

Zvětšit obrázek

Zleva Stéphane Aubry, Rei Masatomi a Stephano Pietragalla.
Foto: NDM Ostrava

Prvním nominovaným umělcem (v abecedním pořadí) je Stéphane Aubry, a to za sólový výkon v choreografii O Balcao de Amor v rámci programu All That Jazz Rock, Rock and Blues v Národním divadle moravskoslezském. „Aubry si užívá svou obrýlenou figurku v krátkých kalhotách. Zprvu je dílem šprt, otloukánek a smolař, který je neustále v nesprávný čas na nesprávném místě. V závěru ale tančí pohlcen rytmickou hudbou v pitoreskním, groteskně laděném duetu,“ píše se ve verdiktu odborné poroty.

Další baletní nominaci získal Rei Masatomi za sólový výkon v choreografii Rain Dogs v rámci programu All That Jazz, Rock, Blues, a to s přihlédnutím k výkonu v roli Porthose v inscenaci Tři mušketýři v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. „Rei Masatomi tančí ve všech částech programu All That Jazz, Rock Blues. Jak v sólovém partu v choreografii Rain Dogs, tak v ostatních dvou částech programu podává vždy technicky i výrazově dokonalý výkon. Ostatně jako v předchozí ostravské inscenaci Tři mušketýři. Nelze ho přehlédnout, strhává na sebe pozornost,“ konstatuje se v závěru baletní poroty.

Třetím nominovaným na Cenu Jantar je Stefano Pietragalla, a to za sólový výkon v choreografii O Balcão de Amor, rovněž v rámci programu All That Jazz, Rock Blues. „Zaujme výrazným, technicky přesným a elegantním projevem. Jeho taneční výkon upoutá ve všech třech částech programu. V závěrečné Galiliho chorografie však jeho tanec kulminuje,“ napsala porota ve složení Zdeněk Prokeš, Roman Vašek, Ivanka Kubicová, Ivan Hurych a Libuše Kuklová.

Ceny Jantar, jejichž vyhlašovatelem je internetový kulturní deník Ostravan.cz, budou uděleny celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech – za artificiální hudbu, populární hudbu, literaturu, výtvarné umění, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet. Nominace v dalších kategoriích budou oznámeny v nejbližších dnech a týdnech.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. dubna i galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích, během kterého vystoupí někteří nominovaní umělci i další zástupci špičky kultury Moravskoslezského kraje.

Zatím lze potvrdit, že na galakoncertu zazpívají Eva Dřízgová-Jirušová a Patricie Janečková, zahraje mimo jiné houslový virtuóz Jiří Vodička a zazpívá karvinský sbor Permoník. Jak Vodička, tak Permoník jsou mezi nominovanými v oblasti artificiální hudby. Jména dalších vystupujících zveřejníme v následujících týdnech.

Program ceremoniálu bude přístupný i pro širokou veřejnost, vstupenky za cenu od 165 korun jsou k dispozici v prodejní síti Ticketstream a také online na webových stránkách www.cenyjantar.cz.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.