Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Divadelní Colours of Ostrava? Letos Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Cirk La Putyka i Tři tygři

Divadelní Colours of Ostrava? Letos Bolek Polívka, Jaroslav Dušek, Cirk La Putyka i Tři tygři

16.5.2018 00:00 Divadlo

Divadlo Bolka Polívky s inscenací Šašek a syn, představení Čtyři dohody Jaroslava Duška, Cirk La Putyka s "divadelním setkáním hrdinů filmových včerejšků” Biograf, divadlo VOSTO5 s improvizovaným Stand’artním kabaretem i ostravský soubor Tři tygři s show plnou improvizace, komických výstupů. To jsou hlavní lákadla letošního divadelního programu na festivalu Colours of Ostrava. Navíc další soubory uvidí návštěvníci festivalu v rodinné zóně Family Park (Pišlické příběhy s Ivanem Trojanem) a také v rámci fóra Meltingpot (Miss Amerika Miřenky Čechové).

Zvětšit obrázek

Snímek z představení Šašek a syn.
Foto: Divadlo Bolka Polívky

Autorská inscenace Bolka Polívky Šašek a syn, která měla premiéru na brněnské domovské scéně v únoru 2017, se točí okolo převýchovy mladého šlechtice v šaška ze strany protřelého krále šašků. Novic je pod jeho vedením – a za asistence jeho kumpánů – podroben lekcím, při kterých postupně nachází své šaškovské já. Postupně dojdou k rituálu, při kterém se zrodí nový šašek.

„Nezná matku svou, ni otce svého. Vychován v ústavu pro odložené děti šlechticů. Vychován ve zbroji. Převychován však v šaška. A to vše za trest a v sedmi obrazech, v zajetí šaškujících gerontů. Příliš krásný, než aby byl šaškem na kmetišti dějin…,“ uvádí Bolek Polívka k inscenaci, která bude na Colours of Ostrava uvedena v multifunkční aule Gong.

V knize Čtyři dohody odhaluje Don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody jsou založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky. V odlehčeném volném divadelním zpracování plném improvizace exceluje v hlavní roli Jaroslav Dušek, spoluúčinkují Pjér La Š´éz a Zdeněk Konopásek, světelný design obstarává Viktor Zborník, zvuk Martin Dušek. I toto představení uvidí návštěvníci v aule Gong.

Divadlo Cirk La Putyka přiveze na Colours of Ostrava inscenaci Biograf, jedinečné divadelní setkání hrdinů filmových včerejšků. Návštěvníci se v představení vydají do časů, kdy kino bylo ještě biograf, kdy nemluvilo, bylo černobílé, ale bylo i tak tím báječným místem, kde jste se mohli jako dnes bát, smát se, plakat nebo se tajně potmě líbat.

Soubor VOSTO5 patří ke stálicím Colours of Ostrava. V představení Stand’artní kabaret chlapci Ondar, Petar, Tomina, Jura a Kurt předvádějí svůj maximální improvizační standart. Inscenace prožívá pokaždé svou premiéru i derniéru a je hudebně doprovázené vlastní kapelou SNAHA.

Estrádní varieté kabaretního typu nabídne na Colours of Ostrava trojice mladých ostravských herců, která si říká Tři tygři. Show plnou improvizace, komických výstupů, dobře mířených vtípků a inteligentního humoru tvoří skeče a scénky na zadání z publika, které jsou prokládány hudebním doprovodem Martina Pančochy a pozvaných hostů.

Celkově festival, který proběhne od 18. do 21. července v unikátním industriálním areálu ostravských Dolních Vítkovic, nabídne na 21 venkovních i krytých scénách přes 350 programových bodů – koncertů, divadel, workshopů, diskusí v rámci mezinárodního fóra Meltingpot, filmů i výtvarných akcí. K hlavním potvrzeným jménům patří: N.E.R.D, Kygo, Jessie J, London Grammar, Grace Jones, Joss Stone, George Ezra, Paul Kalkbrenner, Cigarettes After Sex, Kaleo, Future Islands, Beth Ditto, Ziggy Marley, Mura Masa, Aurora, Calexico, Seasick Steve, GusGus, Jon Hopkins (live), Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, HVOB, Algiers, Jacob Banks, Lucky Chops atd.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.