Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Odešel muž, který bojoval proti ztrátě paměti. Pane Luďku, nezapomeneme!!!

Odešel muž, který bojoval proti ztrátě paměti. Pane Luďku, nezapomeneme!!!

11.7.2018 Atd.

Zemřel Luděk Eliáš. Když mi tuto smutnou zprávu před chvílí sdělil kolega novinář, uviděl jsem před sebou, pane Luďku, Vaši milou, vrásčitou tvář s moudrým laskavým pohledem a uslyšel jsem Váš charakteristický hlas. V myšlenkách se mi vybavil Váš život, jak jsem jej znal z Vašeho vyprávění i z životopisných údajů. Vybavila se mi slova Vašich hereckých přátel Lady Bělaškové a Vladimíra Poláka, kteří po návštěvě u Vás plni hlubokých dojmů říkali: „Každé slovo pana Luďka z jeho vzpomínek na všechno, co prožil, by mělo být zachováno pro budoucí generace!“ Prožil jste dlouhý, bolestný, ale i krásný život. Zanedlouho by Vám bylo pětadevadesát.

Zvětšit obrázek

Luděk Eliáš na snímku z minulého roku.
Foto: Magistrát města Ostravy

Poznal jsem Vás jako herce. Teprve pak jsem se dozvěděl, že jste se k divadlu dostal v terezínském ghettu. Zavřeli Vás tam hitlerovští nacisté v roce 1942. Jen zázrakem jste přežil internaci v koncentračním vyhlazovacím táboře v Osvětimi, v táborech Birkenau, Sachsenhausen i pochod smrti. V roce 1956 jste nastoupil jako herec do Divadla Petra Bezruče. V letech 1961-1966 jste byl jeho ředitelem – a neměl jste to lehké. Už tehdy jste se dostával do konfliktu s komunistickou politickou totalitní mocí, ale jako bývalého vězně koncentračních táborů Vás museli respektovat.

V srpnu 1968 jste z televizního studia pravdivě jako moderátor informoval diváky o okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Umlčeli Vás až sovětští okupanti, když obsadili i improvizované vysílací stanoviště. Vaše statečnost byla tehdy příkladem pro všechny kolem Vás.

Ještě nedávno jste navštěvoval studenty ve školách a jako přímý svědek jste popisoval hrůzy holocaustu, vzpomínal jste na průběh 2. světové války, na srpen 1968 i na léta komunistické normalizace. Zejména toto Vaše vzpomínání tváří v tvář mladým lidem bude nyní chybět ze všeho nejvíce.

Po zásluze Vám patří Cena Jaromíra Šavrdy udělovaná těm, kteří připomínají důsledky ztráty svobody v životech konkrétních lidí, osobnostem, které aktivně vydávaly a vydávají o době nesvobody či zločinech totalitních režimů svědectví. Po zásluze Vám patří titul Čestný občan města Ostravy.

Byl jste duší umělec, srdcem bojovník, a zůstanete v našich myslích a srdcích odvážným a rovným člověkem, jehož celoživotní postoje a názory zůstanou vzorem hodným následování.

Pane Luďku, nezapomeneme.

Poznámka redakce: Pohřeb Luďka Eliáše se uskuteční v úzkém rodinném kruhu.

Ladislav Vrchovský | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.