Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Galakoncertu k 90. výročí Českého rozhlasu Ostrava podle očekávání kralovala Marie Rottrová

Galakoncertu k 90. výročí Českého rozhlasu Ostrava podle očekávání kralovala Marie Rottrová

1.11.2019 Hudba

Český rozhlas Ostrava ve čtvrtek 31. října oslavil devadesát let od počátku vysílání. Galakoncert, jehož hlavní hvězdou byla Marie Rottrová, se odehrál ve vyprodané Multifunkční aule Gong. A pohled do minulosti nejstaršího ostravského rádia dosvědčil, že jeho přínos je zejména v oblasti hudby zcela neodmyslitelný.

Zvětšit obrázek

Marie Rottrová byla hvězdou galakoncertu.
Foto: Lucie Nohlová

Původní plán dramaturga, scénáristy a režiséra galavečera Jana Horáka počítal s tím, že první polovina koncertu bude patřit Marii Rottrové, ve druhé pak zazní pocta legendární skupině Flamingo/Plameňáci. Nakonec se však pořadí obrátilo a obligátní vzpomínání na osobnosti spojené s Českým rozhlasem Ostrava zaznělo v první polovině.

Průvodního slova se ujal Jan Horák, který si vybral ideálního společníka.  Ostravský bard Jarek Nohavica se v roli moderátorů už mnohokrát osvědčil a jeho slovo doprovázelo celý večer. Dlužno dodat, že možná někteří trochu zalitovali, že známý písničkář zůstal celý večer „pouze“ u povídání a nezazpíval nic ze své tvorby.

V úvodu pozdravila diváky dvojice René Zavoral a Josef Podstata. Ředitelská čtyřminutovka se nesla ve znamení podpory a obdivu tomu, co Český rozhlas Ostrava v minulosti dokázal, pak už došlo na první účinkující, kterým byl Septet Plus Dalibora Kaprase. Horák s Nohavicou vedli diváky po stopách kapely Flamingo a jako vzácný host vystoupila i olomoucká legenda a zpěvák s charismatickým soulovým hlasem Jaromír Löffler, který zazpíval tři písničky.

Moderátor Jan Horák. (Foto: Lucie Nohlová)

Jako povedený se ukázal nápad sestavit provizorní kapelu z dětí původních členů Flaminga. Tak vznikla speciálně pro tento večer skupina Spirit of Flamingo, v níž se objevili Tomáš Kovalčík, Vladimír Figar, Jakub Dominik a další potomci otců zakladatelů po boku legendárního saxofonisty Rudy Březiny. Tři písničky si zazpívala další neodmyslitelná tvář Flaminga, zpěvák Petr Němec, který vizuálně ani hlasově vůbec nestárne a jeho energický projev má stále svěžest a muzikantský šmrnc.

Jan Horák před koncem první části večera představil i svou knihu, která se původně měla křtít v Gongu, ale její vydání se posunulo na příští rok. Pak už přišla chvíle té, na kterou všichni nejvíc čekali. Ostravská Lady Soul, zpěvačka Marie Rottrová ukončila oficiálně pěveckou dráhu v roce 2011 a od té doby se objevuje na pódiích jen výjimečně. Po vystoupení na festivalu Colours of Ostrava se první dáma ostravské populární hudby představila s doprovodnou kapelou i na galavečeru a ukázala, že její hlas a písně, které zpívala skutečně patří k rodinnému zlatu moravskoslezské metropole.

Vedle nestárnoucích skvostů jako jsou Řeka lásky, Lásko, voníš deštěm, Co mám, to dám, Bílý kůň a dalších hitů zpěvačka Marie Rottrová nezapomněla ani na své blízké. Zazpívala krásnou píseň Žaluzie, která pro ni napsala andělská Zuzana Navarová, zazněly také dva rytmicky šlapající duety s Petrem Němcem a písničku S tím bláznem si nic nezačínej si zazpívala také se svým baskytaristou – to když připomněla nezapomenutelného Pavla Bobka.

Marie Rottrová a Petr Němec. (Foto: Lucie Nohlová)

Marie Rottrová vstoupila na pódium v Gongu v 19 hodin a obdařila diváky, neuvěřitelným, hodinu a čtvrt dlouhým setem písní. Byla okouzlující a celý koncert odezpívala se svou pověstnou lehkostí, šarmem a s příjemnými rozpaky, když váhala, co říci. S objektivním nadhledem a roztomilou nemotorností, když vzpomínala na svou pěveckou kariéru a osobnosti, s nimiž se potkávala. Ostrava měla a má štěstí na zpěvačky s osobitým hlasem. Marie Rottrová patří vedle Věry Špinarové k osobnostem, jejichž hlas definoval dějiny ostravské populární hudby minulého půlstoletí.

A že to jsou dějiny, které rozhodně nerezaví, o tom se stačí přesvědčit třeba na loňském albu Lady Soul, které představuje její málo známé písně z různých časů a přináší svědectví o tom, že hudební kurz Ostravy, nastavený směrem k inteligentnímu soulu a poprocku s bluesovou a jazzovou příměsí, byl v mnoha ohledech nadčasový a má své nestárnoucí kouzlo.

Marie Rottrová. (Foto: Lucie Nohlová)

Marie Rottrová byla a je zpěvačkou vytříbeného hlasu, který se vyznačuje charakteristickým šelestem, měkkými a lehkými výškami a neúnavnou svěžestí. Současně tato dáma české populární hudby nikdy svou profesionalitou nedala důvod k pochybám o jejím velkém lidském formátu. Lidé v zaplněném Gongu si to uvědomili také, protože zpěvačku ocenili několikrát kolosálním potleskem vestoje.

Galavečer k výročí Českého rozhlasu Ostrava lze hodnotit jako vydařený. Výborný nápad byl přizvat k moderování Jaromíra Nohavicu, jehož pohotovost a nápady vždy vydají nějaké milé překvapení.

Jaromír Nohavica. (Foto: Lucie Nohlová)

Za úvahu stojí zvuk, který nebyl v Gongu ideální, ač zvukaři dělali, co se dalo, zpěvům bylo místy hůře rozumět a konkrétnost jednotlivých nástrojů byla rozmazaná. Také bicí se v Gongu řeší často pomocí akustických paravanů, díky kterým zní z reproduktorů kvalitněji. K zamyšlení je také fakt, proč nebyli pozváni i další podstatní muzikanti, kteří s Marií Rottrovou spolupracovali, jako například vynikající kytarista Andonis Civopulos. Ale to už je třeba otázka na další podobné akce, které se možná budou odehrávat v akusticky vhodnějším prostoru. Svůj účel galavečer splnil výborně a člověk odcházel domů s hřejivým pocitem, že je důvod být na něco hrdý.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.