Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Nominace na Cenu Jantar za činohru: Bělašková, Cónová, Kocmanová. Širší nominaci mají Bartošová, Lorencová a Waclawiecová

Nominace na Cenu Jantar za činohru: Bělašková, Cónová, Kocmanová. Širší nominaci mají Bartošová, Lorencová a Waclawiecová

22.1.2020 09:14 Ceny JANTAR » Divadlo

Pořadatelé Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace za rok 2019 v kategorii činohra/ženy. Odborná porota rozhodla nominovat herečku Ladu Bělaškovou za roli Ireny v inscenaci Odcházení Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, dále Annu Cónovou za postavu královny Markéty v inscenaci NDM Král umírá a Petru Kocmanovou za ztvárnění role Bettiny v inscenaci Komorní scény Aréna Zimní slunovrat. Jméno laureátky výroční ceny bude oznámeno na galavečeru 15. března v ostravském Gongu. Vzhledem k velkému počtu inscenací, nastudovaných v divadlech v Moravskoslezském kraji, se rozhodla porota ocenit symbolicky v tzv. širší nominaci také herečky Terezu Bartošovou (Slezské divadlo Opava), Petru Lorencovou (NDM Ostrava) a Lenku Waclawiecovou (Těšínské divadlo).

Porota pro činohru a jiné formy verbálního divadla, která je jednou z devíti odborných porot Cen Jantar, pracovala ve složení Pavla Bergmannová (předsedkyně), Tatjana Lazorčáková, Jiří P. Kříž, Věra Vojtková a Ladislav Vrchovský. Verdikt poroty je následující:

LADA BĚLAŠKOVÁ – Národní divadlo moravskoslezské
Václav Havel: Odcházení. Role: Irena. Režie: Vojtěch Štěpánek. Premiéra 10. května 2019.
Lada Bělašková
v postavě Ireny, partnerky z politiky odcházejícího kancléře, srší sebevědomím a nedotknutelností, ve skutečnosti je ovšem žárlivou, živočišnou ženou, ztrácející půdu pod nohama. Herečka bravurně vykresluje její nálady a pocity. Dobrý portrét dámy ve velkém plátnu výsluní a odcházení – do zapomnění.

ANNA CÓNOVÁ – Národní divadlo moravskoslezské
Eugéne Ionesco: Král umírá. Role: Královna Markéta. Režie: Vojtěch Štěpánek. Premiéra 24. ledna 2019
Anna Cónová
vytváří postavu královny Markéty minimalistickými, ale nesmírně působivými prostředky. Buduje s lehkostí a přirozeností výrazu oblouk od prvních scén, naplněných sarkastickým tónem ve věcně a lakonicky pronášených replikách, až k závěrečnému obrazu, v němž se mění v symbolickou a empatií prostoupenou „průvodkyní“ na cestě ke smrti.

PETRA KOCMANOVÁ – Komorní scéna Ostrava
Roland Schimmelpfennig: Zimní slunovrat. Role: Bettina. Režie: Adam Svozil a Kristýna Jankovcová. Premiéra 25. května 2019.
Petra Kocmanová ztvárňuje postavu režisérky Bettiny – obrýlené intelektuálky, která za svou věčnou nespokojeností skrývá překvapivě křehkou duši ženy toužící vybřednout ze stereotypu nudného manželského života. Herečka v bleskurychlých střizích bravurně střídá přímé promluvy se zcizujícími scénickými poznámkami a dokazuje, že je v té nejlepší herecké formě.

ŠIRŠÍ NOMINACE
Jako výraz uznání a vzhledem k velkému počtu nastudovaných inscenací v divadlech Moravskoslezského kraje odborná porota rozhodla také o tzv. širších nominacích, a to pro Terezu Bartošovou za roli Kláry v inscenaci Dámská šatna (Slezské divadlo Opava, premiéra 10. listopadu 2019) a za roli Emilie Webbové v inscenaci Naše městečko (Slezské divadlo Opava, premiéra 15. září 2019), Petru Lorencovou za roli Laury v inscenaci Opilí (Národní divadlo moravskoslezské, premiéra 16. března 2019) a Lenku Waclawiecovou za roli selky Mešianovky v inscenaci Gazdina roba (Těšínské divadlo, premiéra 26. ledna 2019)) a roli Matky v inscenaci Kočka na rozpálené plechové střeše (Těšínské divadlo, premiéra 11. května 2019).

*

Která z trojice nominovaných hereček se stane laureátkou Ceny Jantar, bude jasné 15. března 2020, kdy krátce před galavečerem dojde k závěrečnému tajnému hlasování poroty.

Ceny Jantar, které se udělují pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou rozdány celkem v osmi uměleckých oborech. Nominace ve všech zbývajících kategoriích budou oznámeny do poloviny února. Kromě výročních cen budou uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. března galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích. Na galavečer budou pozvaní jak všichni nominovaní, tak i významní zástupci kulturního života z celého Moravskoslezského kraje. Program bude přístupný i pro širokou veřejnost. Během galakoncertu vystoupí například klavírní virtuos Ivo Kahánek, sopranistka Veronika Rovná Holbová, kapely Mirai, The Truth Is Out There a Bratři Orffové, zpěvačka Vladivojna La Chia, muzikálový zpěvák Lukáš Adam, Přípravný sbor Permoník a orchestr souboru opereta/muzikál Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Vstupenky na galavečer jsou k prodeji na webových stránkách www.cenyjantar.cz a v předprodejové síti Ticketstream.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR » Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.