Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba HC3 si po delší době říkají o pozornost. Jejich EP New Era je kvalitně odvedená práce

HC3 si po delší době říkají o pozornost. Jejich EP New Era je kvalitně odvedená práce

6.4.2020 Hudba

Oderská nu metalová legenda HC3 je zpět s novou kolekcí. EP New Era přináší pět nových písní, jejichž energie by se dala krájet. Vypadá to, že legenda žije dál a má ještě hodně před sebou. New Era je svěžím počinem, který je vším, jen ne spokojeným bilancováním nebo retrospektivním ohlédnutím za vlastní hudební dráhou.

Zvětšit obrázek

Oderská kapela HC3 se opět hlásí o slovo.
Foto: Pavel Staněk

Kapela HC3 vzbuzovala u zasvěcených respekt už před dvaceti lety. Svůj nekompromisní důraz na kvalitu a moderní zvukovost zvěstovala na bezpočtu festivalů, v klubech i na hudebních soutěžích. Dodnes vnímám jako zázrak, že se tato kapela i bez silné produkční firmy za zády dokázala prosadit i na světové hudební scéně. Jejich americké tažení od roku 2004 je pověstné a HC3 dodnes zůstávají jednou z mála českých kapel, která úspěšně projela celý klubový jih USA. To je ta šťastnější stránka jejich historie.

Ta méně optimistická je v poměrně trnitém hledání pevnější sestavy a šňůře personálních otřesů na postu zpěvu a kytary. HC3 několikrát ukončili činnost, pak se znovu obrodili a furt dokola. Tímto bludným kruhem ztratili spoustu drahocenných let a jsem přesvědčen, že nebýt toho, byla by tato kapela dnes úplně někde jinde. Nicméně zázraky se v muzice čas od času přihodí a po několika změnách na postu kytary a zpěvu se HC3 stabilizovali ve složení Adam Majerník (zpěv), Mirek Mroček (basa), Petr Sadloň (bicí, zpěv) a Honza Glos (kytara).

Refrešovaná formace tvrdě zapracovala ve studiu a výsledek v podobě EP New Era vyslala do hudebního éteru letos v únoru. Nachází se na něm pět songů s hudbou Mirka Mročka a texty Petra Sadloňe, které si důrazně říkají o pozornost. Od prvního Flicker Of Hope po poslední Sorry jde o hudebně propracovanou a chytlavou hudební kolekci, která nese všechny znaky kvalitně odvedené práce.

 

HC3 potvrzují, že mají opět skvěle nakročeno. Precizní souhra, dynamika, kontrasty v dynamice a tempech, hudební parádičky… Všechno je zde tak nějak přirozené, uvolněné a přitom naprosto samozřejmé. Na prvním místě musím zmínit vynikající zvuk, který nechává řadu podobných kapel daleko za sebou.

Základem nových songů jsou propracovaná rytmika a tradiční nu metalový důraz na rytmus, strukturu a přesně vykreslenou náladu, která se vesměs pohybuje v euforických rovinách nebo v jemné, nepříliš rmutné melancholii.

Parádně nasnímané bicí Petra Sadloně mají skutečně epický rozměr, zpěvy Adama Majerníka jsou v refrénech obohaceny o sborové vokály. Musím s potěšením konstatovat, že jeho hlas vnesl do zvuku kapely svěží vítr. Má příjemnou barvu, velmi slušný rozsah a výrazovou pestrost.

Pulsující basa Mirka Mročka přináší samostatnou rytmickou kvalitu, která je kořením této muziky. Ostatně, basa hraje v nu metalu mnohem větší roli než v jiných metalových žánrech. Kytarové party Honzy Glose jsou sofistikované a technicky naprosto spolehlivě zahrané. Nechybí jim melodický šmrnc ani hutnost, daná drop D a drop C laděním. Metalové ostří vyvažují jemné, křišťálové plochy, které jsou plné strhujících hitových momentů.

Tahle deska je evidentním svědectvím o radosti, o znovunalezené synergii a vůli jít i po otřesech a prohrách dál za svým snem.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.