Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Adam Plachetka do Ostravy přece jen dorazí. MHF Leoše Janáčka nabídne jeho koncert online

Adam Plachetka do Ostravy přece jen dorazí. MHF Leoše Janáčka nabídne jeho koncert online

9.11.2020 08:55 Hudba

I přes všechna omezení, která neumožňují konání koncertů za účasti diváků, dorazí do Ostravy na Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka sólista Metropolitní opery v New Yorku Adam Plachetka. Za doprovodu Czech Ensemble Baroque poodkryje v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě 29. listopadu tajemství legendy o vztahu dvou rivalů Mozarta a Salieriho. Koncert se uskuteční bez osobní přítomnosti posluchačů – ti jej mohou sledovat v živém přenosu na webových i facebookových stránkách festivalu.

Zvětšit obrázek

Operní pěvec Adam Plachetka.
Foto: Ilona Sochorová

Koncert také zaznamenají mikrofony Českého rozhlasu, který odvysílá jeho záznam na druhý svátek vánoční, 26. prosince 2020. Dále Český rozhlas, rovněž bez účasti posluchačů, natočí ludgeřovický varhanní koncert Filipa Šmerdy, houslistky Alžběty Stračinové a mladé ostravské sopranistky Barbory Jiráskové. Z důvodu nařízení vlády ČR a ústředního krizového štábu je festivalová produkce nucena upustit od realizace dalších plánovaných koncertů v rámci cyklu Festivalový podzim.

„Covid-19 zhatil většinu plánů MHF Leoše Janáčka pro letošní rok. Nicméně podpora posluchačů a všech festivalových partnerů byla v tomto těžkém období pro organizátory velkou vzpruhou, za kterou upřímně děkují. I díky ní jsme již mohli připravit atraktivní program příštího festivalového ročníku, který se uskuteční od 27. května do 1. července 2021 a bude plný velkých, převážně symfonických koncertů. Nyní ale srdečně zvu na živý přenos koncertu Adama Plachetky, který i přes to, že byl zcela vyprodán, nabídneme alespoň online a to 29. listopadu od 19 hodin. Na sdílení mimořádné atmosféry koncertu se bude podílet Jiří Vejvoda,“ řekl Jaromír Javůrek, ředitel MHF Leoše Janáčka

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.