Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Svatováclavský hudební festival spouští předprodej, letos věří i v zahraniční interprety

Svatováclavský hudební festival spouští předprodej, letos věří i v zahraniční interprety

8.3.2021 00:33 Hudba

Špičkové koncerty duchovní a tzv. staré hudby, velkolepé, komorní i alternativní projekty nabídne ve dnech 3. – 28. září 2021 již 18. ročník Svatováclavského hudebního festivalu. Pořadatelé již spustili předprodej vstupenek. Vystoupí mezinárodní top interpreti jako pianista Federico Colli, kontraaltista Filippo Mineccia, soubor La Grande Chapelle či rezidenční Collegium 1704. SHF svou nabídku odhaluje v novém vizuálu a láká na živou produkci i prostřednictvím svého YouTube kanálu stále více nabitého záznamy koncertů.

Zvětšit obrázek

Na SHF vystoupí také Jana Semerádová a Erich Traxler.
Foto: SHF

Svatováclavský hudební festival v rámci svého 18. ročníku opět rozezní kostely celého Moravskoslezského kraje díky 29 koncertům, z nichž 15 se bude konat v Ostravě. Hostit se chystá jak domácí, tak i rakouské, německé, polské, italské, francouzské, španělské, estonské, litevské či ukrajinské umělce a ansámbly.

„Část dramaturgie byla převedena z původního plánu minulého ročníku festivalu, který jsme museli z velké části přetvořit v českou verzi. Pevně věřím, že se nám letos podaří realizovat festival v plné šíři a přivézt nejen skvělé domácí interprety, ale i umělce z celé Evropy. Co však spatřuji jako zásadní na letošním ročníku – to je potřeba kvalitní kultury, otevření se společné radosti i rozjímání při živé hudbě, znovuzrození života a ducha hudby,“ uvádí ředitel a dramaturg SHF Igor Františák.

Zářijový hudební maraton bude tradičně zahájen 3. září v ostravské Katedrále Božského Spasitele, a to monumentální slavnostní mší Petite Messe Solennelle italského operního génia Gioacchina Rossiniho provedenou Národním orchestrem Polského rozhlasu – NOSPR pod taktovkou jeho šéfdirigenta Lawrence Fostera (USA) společně s Českým filharmonickým sborem Brno a sólisty Simonou Šaturovou, Markétou Cukrovou, Johannesem Straußem a Peterem Mikulášem.

Rezidenční Český filharmonický sbor Brno vystoupí také ve třech dalších velkých projektech: 10. září ve Verdiho Messa da Requiem s domácí Janáčkovou filharmonií Ostrava s jejím šéfdirigentem Vassilyiem Sinaiskym  (sólisté Veronika Dzhioeva, Václava Krejčí Housková, Richard Samek, Jozef Benci), 15. září ve Dvořákovu oratoriu Svatá Ludmila, které bude uvedeno na den přesně 1100 let od zavraždění světice (Moravská filharmonie Olomouc, dirigent Jakub Klecker, sólisté Pavla Vykopalová, Václava Krejčí Housková, Peter Berger, Jakub Rousek, Jan Šťáva), a 28. září na závěrečném koncertu věnovanému Poulencovu Stabat Mater a ojedinělé Potopě Saint-Saënse pod taktovkou francouzského dirigenta Philippa Bernolda (PKF – Prague Philharmonia, sólisté Kateřina Kněžíková, Isabelle Druet, Sébastien Droy ad.).

Barokní řadu budou letos nejvýše reprezentovat projekty Collegia Mariana se sopranistkou Hanou Blažíkovou Lilium mezi trním (Adam Václav Michna z Otradovic, Česká Mariánská muzika ad.) či flétnistky Jany Semerádové s cembalistou Erichem Traxlerem Händel a Leclair ve službách princezny Anny (nominace na Ceny Anděl), Collegia 1704 Bach / Zelenka, španělského souboru La Grande Chapelle, který oslavil 15 let od založení, Ensemble Inégal (Zelenka: Mše ke svaté Cecílii) a v neposlední řadě koncerty italského kontraaltisty Filippa Mineccii s jeho souborem věnované velikánům Händelovi, Hassemu, Marcellovi a dalším.

Komorní řadu obohatí klavírní recitál Federica Colliho, rezidenční Bennewitzovo kvarteto společně s pianistou Martinem Kasíkem, Duo Aliada (Michał Knot, Bogdan Laketic) s úpravou skvostných Bachových Goldbergových variací pro saxofon a akordeon. Zajímavostí bude vystoupení Vytautase Kiminiuse, virtuosa na litevský birbyne (u nás neznámý dechový lidový nástroj) společně s akordeonistou Tadasem Motiečiusem.

Pestrý program celého festivalu nabídne také netradiční projekty, a to Bigbandovou elektroniku Cotatcha Orchestra s nominací na Cenu Anděl, koncertní verzi slavné Balady pro banditu s Jihočeskou filharmonií či vystoupení ukrajinského pravoslavného sboru Orpheus.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.