Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Na udílení Cen Jantar vystoupí Nohavica, Kněžíková, Krhut s Kozubem, Kočko, Bóková a další

Na udílení Cen Jantar vystoupí Nohavica, Kněžíková, Krhut s Kozubem, Kočko, Bóková a další

13.7.2021 08:53 Atd.

Čtvrtý ročník udílení Moravskoslezských kulturních Cen Jantar bude specifický v tom, že se kvůli pandemické přestávce nebudou oceňovat jevištní výkony v divadlech, přesto budou rozdány sošky v osmi kategoriích, dvě sošky za celoživotní přínos a také mimořádná cena za nejlepší divadelní online počin. Pořadatelé již zveřejnili téměř kompletní program, ve kterém nechybí jak někteří z nominovaných umělců, tak umělci, kteří cenu získali loni.

Zvětšit obrázek

Ceny Jantar budou i letos vyhlášeny v aule Gong (snímek je z prvního ročníku).
Foto: Jiří Zerzoň

Z loňských vítězů se můžou návštěvníci těšit na vystoupení sopranistky Kateřiny Kněžíkové, která zvítězila v kategorii opera/ženy, tak na písničkáře Tomáš Kočka, která si odnesl sošku v kategorii Interpret roku. Vystoupí také kapela Kofe-in s písní Bouře, která loni získala titul Píseň roku.

Z letošních nominovaných svou účast potvrdili Jaromír Nohavica, duo Jiří Krhut/Štěpán Kozub či klavíristka a skladatelka Nikol Bóková. Seznam vystupujících doplňují například první dáma ostravského muzikálu Hana Fialová, operní pěvkyně Simona Mrázová či Koncertní sbor Permoník, který některé z vystupujících doprovodí. I letos bude na pódiu přítomen dvacetičlenný orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Žídka.

Sošky za nejvýraznější umělecké výkony roku 2020 budou předány 31. srpna 2021, dějištěm galavečera bude i letos aula Gong v Ostravě-Vítkovicích. Ceny Jantar, které se konají pod záštitou Moravskoslezského kraje, budou uděleny letos v kategoriích výtvarné umění, literatura, populární hudba a vážná hudba. Nominace, o kterých rozhodly odborné poroty, byly zveřejněny na jaře.

V divadelních oborech nominace letos vyhlášeny nebudou kvůli uzavření divadel po velkou část roku 2020. Jevištní výkony v činohře, opeře, muzikálu a baletu budou poroty hodnotit až v příštím roce, přičemž posuzovat se bude období dvou let. Pořadatelé však chtějí letos udělit mimořádnou cenu za nejlepší divadelní online aktivity v období pandemie.

Kromě výročních cen budou i letos na galavečeru uděleny také dvě ceny za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje. O laureátech těchto dvou cen rozhodne odborné kolegium.

Galavečer se uskuteční i letos ve vítkovické aule Gong 31. srpna 2021. Program bude přístupný pro širokou veřejnost, vstupenky jsou již v prodeji.

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.