Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Rudolf Bernatík a Marta Roszkopfová odhalili své hvězdy na Jantarovém schodišti slávy

Rudolf Bernatík a Marta Roszkopfová odhalili své hvězdy na Jantarovém schodišti slávy

13.10.2021 00:26 Atd.

Legendární ostravský klavírista Rudolf Bernatík a scénografka Marta Roszkopfová ve středu odhalili hvězdy se svými jmény na Jantarovém schodišti slávy v Ostravě. Schodiště na Bolt Tower v areálu Dolních Vítkovic tak zdobí již šest symbolických hvězd se jmény významných žijících osobností kultury Moravskoslezského kraje.

Zvětšit obrázek

Zleva Marta Roszkopfová, náměstek hejtmana Lukáš Curylo a Rudolf Bernatík.
Foto: Jiří Rygel

Nové hvězdy nyní dělají společnost hvězdám se jmény zpěvačky Marie Rottrové, fotografa Jindřicha Štreita, skladatele Milana Báchorka a výtvarníka Eduarda Ovčáčka, které tu byly postupně odhaleny v minulých dvou letech.

Rudolf Bernatík a Marta Roszkopfová se letos na konci srpna stali dalšími dvěma nositeli Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury Moravskoslezského kraje. Součástí této nové tradice je kromě ocenění během slavnostního galavečera právě následná instalace hvězd s rezivějící patinou, jejichž autorkou je sochařka Šárka Mikesková a které jsou součástí návštěvnické trasy v Dolních Vítkovicích.

Rudolf Bernatík u své hvězdy. (Foto: Jiří Rygel)

„Bylo mi velkou ctí letos už potřetí v aule Gong předávat sošky umělcům, kteří se svým celoživotním působením zasadili o prezentaci Moravskoslezského kraje jako líhně mimořádných uměleckých osobností. Jak scénografka Marta Roszkopfová, tak klavírista a hudební pedagog Rudolf Bernatík patří k těm, jejichž dílo patří k tomu nejlepšímu ve zmiňovaných oborech,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Marta Roszkopfová. (Foto: Radim Fryč)

I letos o držitelích Ceny Jantar za celoživotní dílo rozhodlo odborné kolegium složené z respektovaných osobností kulturního života Moravskoslezského kraje. „V obou případech jde o umělce, kteří jsou žijícími legendami ve svých oborech. Není sporu o tom, že obě osobnosti si toto symbolické ocenění rozhodně zaslouží a jejich hvězdy se zařadí k těm, které nikdy nezhasnou, a jejichž odkaz si budou připomínat i generace, které přijdou po nás,“ řekl Aleš Honus, zakladatel krajských kulturních Cen Jantar, které byly letos vyhlášeny už počtvrté.

Náměstek hejtmana Lukáš Curylo a ocenění Marta Roszkopfová a Rudolf Bernatík. (Foto: Jiří Rygel)

Marta Roszkopfová se narodila 12. prosince roce 1947 v Žilině, ale převážná část jejího tvůrčího života je spojená s Ostravou. Vytvořila scénografie a kostýmní návrhy pro stovky inscenací divadel nejen v Moravskoslezském kraji. Dodnes je umělecky aktivní a patří k nejvyhledávanějším tvůrcům svého oboru.

Rudolf Bernatík se narodil 6. března 1937 v Šumbarku. Kromě toho, že byl oceňovaným sólovým klavíristou, který vystupoval po celé Evropě, působil i jako pedagog. Zastával mimo jiné funkci děkana Pedagogické fakulty a významně se zasadil také o vznik Fakulty umění Ostravské univerzity. Mezi jeho nejúspěšnější žáky patří například Lukáš Michel a Lukáš Vondráček.

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.