Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Ostravská Degradace vydala Last Soul, vybroušené album plné hitů

Ostravská Degradace vydala Last Soul, vybroušené album plné hitů

8.4.2022 Hudba

Po šesti letech vyšla novinka ostravské kapely Degradace s názvem Last Soul. Album přináší deset nových písní v češtině a angličtině a bylo natočeno v sestavě Rudde, Tommy Heroin, Rob a Alec Munro. Nahrávka vyšla pod hlavičkou Papagájův Hlasatel Records na CD i na vinylu a předznamenaly ji dva videoklipy k songům Všechno bude fajn a How Long?

Zvětšit obrázek

Kapela Degradace na snímku pro obal alba.
Foto: archiv Degradace

Dvě desetiletí v životě punkrockové kapely nemusí znamenat žádnou únavu, napadlo mě během poslechu alba Last Soul. Nahrávku ostravské stálice otevírá píseň Lost Souls naostřeným basovým riffem, k němuž se připojuje vazbení kytar a následně do toho vpadnou pořádně prudérní bicí, které zní opravdu velmi intenzivně. Nechybí typické kombinace sólového zpěvu s důrazně skandovanými sborovými vokály. Píseň je perfektně rytmizovaná a obsahuje také plnokrevné kytarové sólíčko. Start nového alba jako vymalovaný!

Intenzivní energie je koncentrována také v následujícím songu How Long?, který je vybroušený a má podobnou hutnost a charismatický refrén, v němž pěveckou linku zvýrazňuje sólová kytara.

Jestliže první dva songy si berou spíše z rockových a metalových vod, následující Too Many Only Ones je typická punková záležitost. Přímočará věc a nejkratší song alba, ovšem do rychlého tempa se podařilo zachytit nekompromisní agresivitu i krátké kytarové sólo.

Prvním songem v češtině je rytmicky úderná píseň Máš svůj svět, která má perfektní stavbu a návykový refrén „Ne, nejsi jeden z nich“. Následující Všechno bude fajn si v textu všímá, jak se ve společnosti rozmáhá lež, a přichází s posilujícím refrénem: „Vždycky nějak bylo, vždycky nějak bude, zase bude dobře, všechno bude fajn.“ Jedná se o přímočarý hit, který si okamžitě zamilujete. Opět slyšíme perfektní aranžérskou práci v kombinování sborových vokálů, sólového zpěvu a kytarových vyhrávek, které kolorují a zvýrazňují pěvecké linky.

Následující Don´t Let Them je hodně nabroušená. Začíná nekompromisně sborově skandovaným refrénem „Don´t  Let Them“. Pozitivnější náladu má song Fix It, který mě opět baví prokreslenými kytarovými linkami, v nichž se neotřele kombinují chromatické a diatonické postupy. Refrén je opět z těch, na které se nezapomíná.

Začátek písně Top 20 je přímo ikonickou ukázkou, jak má znít pořádný punk-rockový song. „Na špici nechtěl nikdy nikdo z nás, že to tak má smysl, ukázal až čas“, říká Degradace a není důvod jim tohle krédo nevěřit. Hodně metalový start provází píseň Nemáš dost, která stříká punkovou agresivitou nejen rychlostí a kytarovými riffy, ale také drsným zpěvem.

Degradace sleví ze svého totálního nasazení vlastně až v poslední písničce: 5 AM Eyes je první a poslední pomalá písnička v bluesovém shuffle. Nádherná to přiznávka k bluesrockovým kořenům! Úvodní kytarový riff má šťávu a celý song neodolatelné nostalgické kouzlo, možná se v nejednom punkovém oku zaleskne matná slza.

Degradace vydala po dvaceti letech existence desku, která rozhodně není jenom do počtu. Sakra, taková deska je prostě událost nejen v kategorii tohoto žánru! Perfektní písně, výtečný zvuk, poctivá stylová práce a práskavé riffy. Výrazné, okamžitě zapamatovatelné melodie a texty, které ze svého úhlu pohledu nějakým způsobem přispívají k poznání vrstevnatosti tohoto komplikovaného světa. Sborový závěr je prostě nejlepší tečka na dortu jménem Last Soul, který si určitě nejen fanoušci této skvělé ostravské kapely zamilují. A mně nezbývá než doufat, že slovo Last není co se týče budoucnosti této kapely nějakým kategorickým imperativem.

Degradace: Last Soul. Vydáno v březnu 2022, Papagájův Hlasatel Records. Celkový čas: 31:33

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.