Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Move Ostrava v mezinárodní společnosti: Projekt The Urge Grows oživuje centra měst

Move Ostrava v mezinárodní společnosti: Projekt The Urge Grows oživuje centra měst

1.7.2022 Divadlo

Poslední měsíc se pro taneční platformu Move Ostrava nesl ve znamení účasti na mezinárodních projektech, které potvrdily její neustále rostoucí význam nejen v rámci moravskoslezského regionu, ale také na poli českého nezávislého tance jako takového. Krátce po skončení květnového festivalu Move Fest se zahraničními hosty a zapojení ostravských performerů do site-specific happeningu Woods v rámci Tance Praha se organizační tým v čele s Janou Ryšlavou pustil do finální fáze tvůrčí spolupráce, která propojila tanečníky ze střední Evropy pod vedením německé choreografky Ceren Oran. Projekt bude oživovat česká, ale i slovenská a německá města i ve druhé polovině tohoto roku.

Zvětšit obrázek

Z předchozího uvedení projektu The Urge.
Foto: Alžběta Hulcová

Open-air projekt The Urge Grows, jehož cílem je liberalizovat tanec, vnést jej do veřejného prostoru a dát mu tak možnost proniknout mezi různorodé publikum a generovat nový druh zážitku, vymykajícího se z běžných představ o tanci, je výsledkem několikaměsíčních příprav a interakcí mezi českou, slovenskou a německou taneční scénou. První impuls vzešel od Jany Ryšlavé, která se rozhodla rozvinout původní počin Ceren Oran, vytvořený během období covidové pandemie – simultánně streamovanou pohybovou performanci, která proběhla souběžně ve třech německých městech (Mnichov, Berlín a Kolín nad Rýnem). Pro tento účel oslovila jak tvůrčí tým německé choreografky, tak kulturní instituce v Česku a na Slovensku, které celý projekt zaštítily.

Z open air projektu The Urge Grows. (Foto: A. Hulcová)

Výsledkem je série představení v otevřeném městském prostoru, během nichž se narozdíl od původní „distanční“ verze tanečníci mohou již fyzicky setkávat, zároveň ale zůstává možnost streamu a sdílení s diváky i na dálku. Premiérová performance v Plzni se tedy mohla odehrát off i online a zúčastnili se jí všichni čeští, slovenští a němečtí performeři – tanečníci a také hudebníci, kteří představení doprovázeli živou hudbou.

Rozmanité obsazení umělců s různými pohybovými základy (ale také přispívajících do celkové „mozaiky“ různorodými fyzickými konstitucemi a výrazovými možnostmi) společně vytvářelo a akcentovalo dynamiku skupiny, rozdmýchalo touhu po kontaktu a sdílen, a zároveň ukázalo sílu jednotlivce, reagujícího na náhlé osamocení a vyrovnávajícího se se silami, které jej k ostatním přitahují a zároveň nutí držet se zpět.

Z open air projektu The Urge Grows. (Foto: A. Hulcová)

Pečlivě nachoreografované pasáže, kde se důraz kladl na pohybové unisono, se střídaly s improvizovanými sóly, ve kterých se zřejmě nejvíce projevilo téma frustrace z nemožnosti dát průchod touze po vyjádření a uvolnění nahromaděné energii – tak dobře známé z téměř dvouletého lockdownu. Vezmeme-li v úvahu, že toto vše vzali do rukou zkušení a technicky kvalitní performeři (za české a slovenské umělce zmiňme například Helenu Arenbergerovou, Michala Heribana nebo Andreje Štěpitu), pak je na co se dívat.

Jako řada dalších site-specific projektů pomáhá The Urge Grows zaměřit pozornost také na prostor, který často sdílíme jako komunita vlastně nevědomky, málokdy se zastavíme, abychom si prohlédli místo, které máme „dohromady“ s ostatními. Tím méně si pak dáme čas na to si prohlédnout, kdo s námi daný prostor zrovna okupuje. Když ale něco spolu pozorujeme a dovolíme si připojit se společnému „tady a teď“, náš pohled na dobře známá zákoutí se může změnit, stejně jako pocit z nich. Můžeme tedy říct, že projekt Ceren Oran je ze své podstaty maximálně propojující a spojující, ať už se to týká věcí životných nebo neživotných.

Z open air projektu The Urge Grows. (Foto: A. Hulcová)

Z Plzně pokračovala cesta české části tanečníků například do Luhačovic, Rožnova pod Radhoštěm nebo Prahy a nadále bude oživovat česká (a potažmo i slovenská a německá města) v průběhu roku. Na každé zastávce je tak představení vlastně neopakovatelnou premiérou a dál naléhavě upozorňuje na to, že touha být, tvořit a sdílet je silná a nepotlačitelná.

Tereza Cigánková | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.