Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Tleskejte, zpívejte a křičte. Model koncertní síně zve Ostravany k prohlídce a vyzkoušení akustiky

Tleskejte, zpívejte a křičte. Model koncertní síně zve Ostravany k prohlídce a vyzkoušení akustiky

13.7.2022 00:00 Atd.

Model budoucího koncertního sálu pro Janáčkovu filharmonii, jehož výstavba patří k nejočekávanějším kulturním investicím ve střední Evropě, je již v Ostravě. Zájemci si ho můžou od středy 13. července prohlídnout v bývalém hobbymarketu Bauhaus v centru Ostravy. A nejen to – na vlastní uši můžou vyzkoušet i jeho akustiku.

Zvětšit obrázek

Akustický model koncertního sálu.
Foto: Radim Kolibík

V modelu interiéru ostravského koncertního sálu v měřítku 1:10, který vznikl v dílnách v Mnichově Hradišti, byly několik měsíců na malých čalouněných křeslech usazeny pouze figurky s vlasy a oblečky. Napodobovaly tak posluchače v sále a pomáhaly v simulaci reálných akustických podmínek. Právě kvůli dosažení těch nejlepších akustických parametrů budoucího koncertního sálu vznikla dokonalá kopie jeho interiéru, kde probíhala série akustických měření. Ta prováděla japonská společnost Nagata Acoustics.

Model byl nyní převezen do Ostravy, kde je od 13. července zpřístupněn v městské galerii PLATO v prostorách bývalého Bauhausu. Veře jnost tak může již nyní získat představu, jak to bude v koncertním sále vypadat nebo znít.

Po několik měsíců testovali akustiku v modelu interiéru sálu pouze odborníci z Nagata Acoustics, nyní však může do útrob modelu nahlédnout kdokoliv. Zpívat, křičet, tleskat – i toto je díky úpravě modelu pro zpřístupnění veřejnosti dovoleno a je to přímo žádoucí.

„Pro vystavení modelu bylo po ukončení měření nutné provést několik podstatných úprav jeho interiéru tak, aby co nejlépe představoval budoucí podobu koncertního sálu,“ říká Jan Antoš ze společnosti Aveton, která stojí za výrobou modelu a dodává „nejkomplikovanějším bodem přípravy byl přesun třítunového modelu z vysoké platformy na transportní trámy pro kamionovou přepravu. Postupné vyřezávaní podkonstrukce a opatrné spouštění modelu pomocí vysokozdvižných vozíků bylo pro všechny zúčastněné opravdu napínavé. Následně došlo k zesílení nosné obvodové konstrukce nebo instalaci doplňkových stropních trámu.“

Do sálu v reálném měřítku zavítají posluchači různých hudebních žánrů za pár let. Přístavba samotného koncertního sálu dle návrhu newyorského architekta Stevena Holla, je součástí rekonstrukce stávajícího Domu kultury města Ostravy. Celý komplex pak nabídne multifunkční využití pro kulturní, edukační, ale i komerční účely.

„Práce na projektu koncertního sálu a rekonstrukce Domu kultury města Ostravy, který je za hranicí životnosti, pokračují podle plánu a to nyní především co do zajišťování externího financování, bez kterého nemůže být projekt v plném rozsahu realizován. S Moravskoslezským krajem již byla před několika dny uzavřena smlouva o jejich finanční participaci ve výši 300 milionů korun. V procesu je žádost o financování v rámci 3. pilíře Operačního programu Spravedlivá transformace (JTF) a také žádost o čerpání dotace z Operačního programu Životní prostředí. Dále probíhá jednání se státem, který stejně jako Moravskoslezský kraj přislíbil spoluúčast na financování na základě memoranda o spolupráci z roku 2018. Kromě toho město systematicky již od roku 2017 střádá vlastní finanční zdroje na tuto investici v účelově zřízeném Fondu pro výstavbu koncertního sálu,“ říká Tomáš Macura, primátor města Ostravy.

Zdroj: Tisková zpráva Statutárního města Ostravy

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.