Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. V zahradě před ostravským Platem letos vyrostou lavičky i dětská zóna

V zahradě před ostravským Platem letos vyrostou lavičky i dětská zóna

8.1.2024 13:49 Atd. » Zaostřeno

Zahradu, která obklopuje po obou stranách ostravskou městskou galerii PLATO, čekají v roce 2024 změny. Galerie tu nainstaluje posezení, zastínění a zónu pro děti. Promyslí i plán na další mobiliář, který osadí v dalších letech. To vše ve spolupráci s umělci, umělkyněmi a odborníky. Galerie přímo na zahradě plánuje aktivity pro školy i veřejnost.

Zvětšit obrázek

Zahrada před objektem galerie Plato v Ostravě.
Foto: Jan Antoš

Zahrada v centru města o rozloze 9 tisíc čtverečních metrů byla založena v říjnu 2022 jako permakulturní, tedy ekologická a smysluplně uspořádaná pro lidi i živočichy. Od června 2023 o ni pečuje městská galerie Plato a pojmenovala ji jako Zahrada přítomnosti.

Plato uspělo v programu Národního plánu obnovy zaměřeném na mezinárodní odbornou spolupráci s projektem Rezidence Pionýrské rostliny, jehož východiskem je galerijní zahrada, a může tedy v roce 2024 pozvat hosty na tvůrčí rezidence. Některé rezidence směřují k budování komunitního charakteru zahrady, jiné k pevným intervencím v zahradě v podobě mobiliáře, který se bude pohybovat na rozhraní umění a designu. Další pak pomohou zájemcům zorientovat se třeba v teorii zabývající se biotopy a jejich biodiverzitou.

Galerie se propojí s dalšími institucemi jako Ksi Prostir (Dnipro), Floating University (Berlín), Konteksty (Sokołowsko), Český permakulturní institut. Prvním rezidentem bude umělec a architekt Vojtěch Radakulan, na druhou rezideci jsme pozvali argentinskou architektku, kurátorku a edukátorku Rosario Talevi žijící v Berlíně.

Zdroj: Tisková zpráva Plato

Přečtěte si více z rubriky "Atd. » Zaostřeno", nebo přejděte na úvodní stranu.