Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Velký úspěch baletního souboru NDM: Na přehlídce Balet 2023 obdržel čtyři ceny. I tu hlavní

Velký úspěch baletního souboru NDM: Na přehlídce Balet 2023 obdržel čtyři ceny. I tu hlavní

9.1.2024 11:56 Divadlo » Zaostřeno

Taneční inscenace Carmen Národního divadla moravskoslezského se čtyřmi cenami doslova ovládla 10. ročník soutěžní přehlídky současné české taneční tvorby Balet 2023. Soubor získal nejen hlavní cenu soutěže. Do Ostravy putují i další tři ocenění. V úterý o tom informovala mluvčí NDM Šárka Swiderová.

Zvětšit obrázek

Natalia Adamska v inscenaci Carmen.
Foto: Sergei Gherciu

Kromě hlavní ceny soutěže získal baletní soubor NDM také dvě ceny za nejlepší sólové výkony pro představitele hlavních rolí Natalii Adamskou a Francesca Fasana. A aby toho nebylo málo, za světelný design ke Carmen byla oceněna scénografka a světelná designérka Loes Schakenbos.

Jiří Pokorný dostal už na sklonku roku 2022 za Carmen Cenu Divadelních novin za inscenaci roku a oba sólisté se pyšní také úspěchy dalšími: Cenu Thálie si za ztvárnění nepoddajné Carmen z Prahy přivezla Natalia Adamska, Francesco Fasano získal za roli Dona Josého nominaci na Thálii a je laureátem moravskoslezské Ceny Jantar.

Carmen napsal skladatel Rodion Ščedrin s využitím hudby ze slavné opery Georgese Bizeta původně pro svou manželku – ruskou primabalerínu Maju Pliseckou. Choreografem světové premiéry v roce 1967 byl Kubánec Alberto Alonso.

Pro balet NDM novou choreografii v roce 2022 vytvořil mladý umělec Jiří Pokorný. Příběh posunul do současnosti a Carmen je i v jeho podání dívka moderní, nepoddajná, svobodomyslná a vášnivě milující (neláme si ale hlavu s věrností jednomu muži).

Přehlídky Balet 2023 se zúčastnilo osm baletních souborů z České republiky s 31 inscenacemi. „Počet soutěžních inscenací byl ve srovnání s minulými lety vyšší, a o to víc nás těší úspěch naší Carmen,“ říká šéfka souboru NDM Lenka Dřímalová a připomíná: „Soubor našeho baletu poprvé v historii této soutěžní přehlídky získal hlavní cenu za inscenaci a poprvé si odnáší tak vysoký počet ocenění spojený s jednou inscenací. Je to velké ocenění naší práce. U Carmen nás velmi těší i ohlasy diváků – reprízy máme stále plné a divákům se balet líbí!“

Pětičlenná porota přehlídky Balet 2023 pracovala ve složení Kateřina Dedková, Lucie Dercsényi, Jan Kodet, Zdeněk Prokeš a Roman Vašek. Porota navštěvuje přímo divadla a inscenace sleduje tam. Cílem přehlídky je soubory motivovat k pravidelnému uvádění současné baletní tvorby a ke vzniku nových děl.

„Soutěž je jakousi výkladní skříni českého baletu, přehlídkou toho nejlepšího ze současného tance, co jednotlivé divadelní soubory mohou ukázat. Soutěž od roku 1992 pořádá Asociace tanečních umělců ČR. Našemu baletu se povedlo získat hlavní ceny za výkony kolektivní nebo sólové už několikrát – naposledy si celý soubor přivezl kolektivní cenu za Rossiniho karty a Barbora Šulcová získala výkon za sólo v baletu O Balcão de Amor v choreografii Itzika Galiliho,“ uzavřela Lenka Dřímalová.

Zdroj: Tisková zpráva NDM

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo » Zaostřeno", nebo přejděte na úvodní stranu.