Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Festival v ulicích zveřejnil kompletní program. Do Poruby míří dvě stovky umělců z dvaceti zemí

Festival v ulicích zveřejnil kompletní program. Do Poruby míří dvě stovky umělců z dvaceti zemí

12.6.2024 11:25 Hudba » Zaostřeno

Třináctý ročník Festivalu v ulicích s podtitulem Art&Life se uskutečnív termínu od  21.  a 22. června. už pořadí bude situován na Hlavní třídu v Ostravě-Porubě i přilehlá prostranství. Na dvou hlavních a několika menších scénách se představí více než 200 umělců, kteří reprezentují kulturu 20 zemí. Pořadatelé opět mysleli i na děti, pro které připravili dětskou zónu, neodmyslitelnou součástí festivalu je dobré jídlo a pití včetně oblíbeného Vinného festivalu a milou vzpomínkou se mohou stát rukodělné výrobky českých tvůrců. Souběžně s Festivalem v ulicích bude probíhat i hudební konference a showcase Czech Music Crossroads, která bude situována především do Domu kultury Poklad.

„Festival v ulicích je jiný než ostatní kulturní akce v Ostravě. A to nejen svým rozsahem a koncepcí, ale především přístupem místních lidí. Festivalový program se často odehrává v bezprostřední blízkosti jejich domovů, což Ostravané berou jako příležitost skutečně vyjít do ulic a společně trávit čas třeba se sousedy a ostatními návštěvníky,“ říká ředitelka Festivalu v ulicích Petra Hradilová a oceňuje i velkorysý prostor porubské Hlavní třídy: „Je tady dost místa pro koncerty, průvody pouličních umělců, ale například i pro odpočinek na trávě.“

Hudba z různých koutů světa

Festivalový program je připraven celkem na devíti scénách. Tři z nich jsou výhradně hudební a na nich odehrají své koncerty hudebníci z Čech, Slovenska, Polska, Francie, Irska, Itálie, ale i z daleké Koreje a Guineje.

Bohatá, neohraná a neokoukaná bude zahraniční hudební nabídka. Hudební progam Festivalu v ulicích zahájí v pátek 21. června na Alšově náměstí banda veselých chlapíků s ještě veselejšími písničkami. Přijedou z Polska a nazývají se Propabanda East Collective. Sázkou na jistotu je italská skupina BandAdriatica. Jedna z těch, které se představí zároveň i na souběžně probíhající  hudební události Czech Music Crossroads v nedalekém Domu kultury Poklad. Červnovou Ostravu rozehřeje osm hráčů na dechové nástroje temperamentními jižanskými rytmy.

Dalším interpretem, který nabídne svůj hudební um na obou ostravských akcích, je světově uznávaný multiinstrumentalista z Guineje N´Faly Kouyaté. Napůl Francouz, napůl Palestinec, to je Hussam Aliwat. S kvartetem Osam si vytyčili vizionářský hudební cíl: představit světu hudbu Orientu, ale s moderními prvky jazzu a rocku.

Milovníci české hudby jistě ocení překvapivou kombinaci irské muziky s nádechem beskydských hor v podání Acoustic Irish. Chladnými je nenechá Duo KuKačka – projekt ostravského zpěváka a člena legendární skupiny Robson Pavla Kuči, se kterým se skvěle vzpomíná na starý dobrý rock. Magické spojení dvou kytar a čtyř rukou nabídne duo Minestrone, slovními hříčkami pobaví a na tzv. „femme folk“ přiláká jistě i písničkářka Eva Suková alias Blondýna a nejen milovníky bicích určitě příjemně rozvibruje drum show v podání bubeníků Asaf. Ti se v pátek odpoledne utkají v pravém pouličním souboji s domácím Random Strokes. Kdo by se však chtěl přesvědčit o tom, že i žena dokáže vládnout bicí soupravě, nesmí si nechat ujít vystoupení kapely Biograph.

Busking – nejlepší pouliční umění českých i zahraničních mistrů

Busking neboli pouliční umění je základem Festivalu v ulicích. Kromě hudebníků, kteří se představí na festivalových scénách, tak budeme moci obdivovat i ty, kteří zahrají na porubských nárožích. A kromě toho čeká festivalové hosty i pestrá přehlídka pouliční akrobacie, pantomimy a komedie.

Jedinečný talent proměnit každou situaci v komedii má například Argentinec El Goma, který se postará o zábavu svými ulítlými nápady. Osobitý japonský humor představí duo Heromacro. Z Německa přijede akrobatická lučištnice a hadí žena Sara Twister, vtipné představení plné humoru, okořeněné breakdance a pantomimou, přiveze španělsko francouzská dvojice Umami DanceTheatre a z rušných ulic Itálie si do Ostravy odskočí jedinečný akrobat a komik Mistral.

Tanec, divadlo a ohňová show

Festival pouličního umění se určitě neobejde bez fireshow. Do letošního programu zařadili proto pořadatelé hned dvě – na závěr prvního i druhého festivalového dne. V pátek maďarské duo Flame Flowers roztančí vír svého „ohnivého valčíku“. V sobotu pak spojí své síly s uměleckým uskupením Firebirds a nechají vás nahlédnout do tajů magické legendy o bílém Fénixovi v show Pyrodise.

Pravý indický tanec v maskách, během kterého ožívají mýtické bytosti, předvedou tanečníci z Biren Kalindi Chhau Group, pravá korejská pochodová kapela Xiido zahraje do kroku ve festivalovém průvodu a o divadelní program pro děti se postará české Divadlo Ententýky.

Děti se nudit nebudou

Kromě divadelních pohádek myšky Klárky a veverky Terky si mohou nejmenší návštěvníci festivalu v Dětské zóně vyzkoušet například kreativní tvorbu obrázků s pomocí barevného písku. U stánku Mindok zabaví děti i jejich rodiče   deskové hry a hlavolamy  a ve stánku, nazvaném Balónek, se bude tvořit, malovat, skládat a vyplňovat kvízy. Kromě toho se mohou děti  pobavit soutěžemi, sportovními aktivitami a workshopy. Na jejich přípravě se podílely spřátelené organizace festivalu, například Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

„Pouliční umění vytváří zvláštní vztah s diváky. Ti jsou totiž hudebníky, akrobaty, divadelníky a kejklíři vtaženi do děje a stávají se součástí představení. A přesně to je na Festivalu v ulicích nejlepší. Všichni se cítí dobře, baví je být spolu a vzájemně komunikovat,“ pochvaluje si ředitelka festivalu Petra Hradilová a dodává: „Milou atmosféru musí ale dotáhnout k dokonalosti dobré jídlo a pití. A to všechno na festivalu nabízíme.“

Gastro zóna

Podél Hlavní třídy a na Floridě najdou lidé desítky stánků a foodtrucků s teplými i studenými dobrotami. Na Alšově náměstí se bude stejně jako loni rozlévat víno v rámci oblíbeného Vinného festivalu s nabídkou toho nejlepšího z úrody znojemského kraje.

Dýmkařská zóna

I příznivci vodních dýmek si přijdou na své. Ve spolupráci s festivalem Ostrava v dýmu jsou jim k dispozici stánky s vybavením pro kuřáky vodních dýmek, kteří si je  samozřejmě budou moci i vychutnat.

Festivalový market

Rukodělné výrobky, oblečení, šperky a doplňky od originálních českých tvůrců. Pořadatelé Festivalu v ulicích pečlivě vybrali ty nejšikovnější, aby si každý návštěvník mohl udělat radost a zárověň podpořit české designéry.

Generálním partnerem akce je městský obvod Poruba. „Jsem ráda, že už potřetí můžeme hostit tuto nádhernou akci. Spojení pouličního umění a monumentální Hlavní třídy prostě funguje na výbornou a vytváří nádhernou atmosféru, kterou lidé jinde nenajdou,“ dodala starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

Vstup na Festival v ulicích/Art&Life je letos, stejně jako každý rok, zdarma.

Zdroj: Tisková zpráva pořadatelů

Čtěte také: Czech Music Crossroads nabídnou hudební chutě Itálie, Polska i Guineje. České barvy budou hájit Nika, Vesna a Katta

Přečtěte si více z rubriky "Hudba » Zaostřeno", nebo přejděte na úvodní stranu.