Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Pořadatel Slunovratu Václav Müller: Těší nás, že festival vzal tolik lidí za srdce

Pořadatel Slunovratu Václav Müller: Těší nás, že festival vzal tolik lidí za srdce

17.6.2024 06:28 Hudba

Markéta Irglová, Aneta Langerová, Štěpán Rak, Zrní, Letní kapela, Michal Prokop, WWW Neurobeat, ale i The Dhol Foundation&DJ, Aboubakar Traoré, spisovatelky Karin Lednická a Kamila Hladká a mnoho dalších. Výčet účinkujících letošního 11. ročníku festivalu Slunovrat je hodně dlouhý. O přehlídce, která se koná v Opavě od 20. do 22. června, jsme si povídali s jejím pořadatelem a zakladatelem Václavem Müllerem.

Zvětšit obrázek

Ředitel festivalu Slunovrat Václav Müller se synem.
Foto: Zdeněk Karla

Když se dívám na program letošního Slunovratu, tak mám pocit, že je asi nejpestřejší, možná i nejobsáhlejší v historii. Nemýlím se?

Určitě je nejpestřejší, a to třeba už jen díky zastoupení zahraničních účastníků. Přijede Aboubakar Traoré z Burkiny Faso, velkou hvězdou je kapela The Dhol Foundation, máme letos i docela silné zastoupení slovenských a polských kapel. Až z Islandu přijede Markéta Irglová se svou mnohonárodnostní kapelou a dorazí i izraelsko-americký spisovatel Tuvia Tenenbom a další. Hostů ze zahraničí letos máme opravdu hodně.

Co týče organizace, platí to taky? Je to nejnáročnější ročník?

Asi ano, hlavně v těchto posledních dnech je to totální šílenství. Člověk, který nemá zkušenost s organizací větší akce, si asi vůbec nedokáže představit, co za tím všechno je. Intenzivní přípravy jedou od rána do noci a je do nich zapojeno velké množství lidí. Naštěstí máme obrovskou výhodu, že tady v Opavě jsou kvalitní instituce, kde pracují skvělí lidé, kteří nám také hodně pomáhají a přebírají hodně věcí na sebe v rámci programů, které jsou součástí Slunovratu, ať už je to Slezské zemské muzeum, Knihovna Petra Bezruče nebo samotné město Opava.

V Opavě se Slunovrat koná už potřetí. Dva předchozí ročníky byly poměrně odlišné z hlediska situování hudebních scén. Chystáte letos v tomto ohledu nějaké další změny, kterých si návštěvníci všimnou na první pohled jako loni?

Velké změny už určitě ne. První ročník jsme si Opavu zatím jen oťukávali, ten druhý jsme si loni vyšperkovali tak, že nám tato forma absolutně vyhovuje. Hlavní scéna Vojtěch Stage zůstane na náměstí Osvoboditelů, a vlastně to platí i o všech ostatních scénách. Změnou je ale rozšíření programu do další národní kulturní památky, kterou je Knihovna Petra Bezruče, a také na zahradu Müllerova domu v sousedství Slezského zemského muzea.

Na která jména z hudebního programu jsi nejvíc hrdý?

Určitě na již zmíněnou Markétu Irglovou, která v Česku jinak moc nehraje, protože koncertuje převážně v zahraničí. V Opavě vystoupí se smyčcovým kvartetem Jihočeské filharmonie a dalšími muzikanty z různých koutů světa. Strašně moc se těším, bude to ojedinělý zážitek. Ale samozřejmě jsem rád, že se nám podařilo dojednat účast kapely The Dhol Foundation ve verzi s DJ, tohle bude opravdu skvělý nářez na konec.

Festival Slunovrat si zakládá na velmi široké dramaturgii, do které se vejdou debaty se zajímavými osobnostmi literatury, ale i společenského života, vědy i politiky, nechybí výstavy, komentované prohlídky, tradicí je i bohoslužba, která festival uzavírá. Jak moc důležitý pro vás je tento mimohudební rozměr festivalu?

Je nesmírně důležitý, protože dává festivalu jakési ukotvení a dává lidem možnost prožít inspirativní a rozmanitý program. Například spisovatel Leoš Kyša veřejně napsal, že tahle pestrý a kvalitní literární program nemají ani některé velké literární festivaly. Letos je nám velkou ctí, že přijedou také bývalý politik Petr Pithart, šéf Ústavního soudu Josef Baxa anebo třeba youtuber Kovy, což je za mě velmi kladná osobnost, která má obrovský vliv na dnešní mladou generaci. Tohle je skutečně výjimečná sestava silných a inspirativních osobností, se kterými se můžete na festivalových debatách setkat.

S Karin Lednickou, která přijede i letos. (Foto: Tomáš Rychtář)

O tom, že pořadatelské invenci se na Slunovratu meze nekladou, svědčí i některé opravdu unikátní programové body. Zaujal mě třeba běh se spisovatelkou Kamilou Hladkou, autorkou knihy Hornické vdovy. Koho tohle napadlo?

Napadlo to přímo Kamilu, která velmi ráda běhá a která řekla, že by si během festivalu šla s námi klidně zaběhat. Já bohužel nebudu mít čas, abych se toho zúčastnil, ale všem ostatním to závidím, protože ten běh bude spojen s komentovanými zastávkami, bude to hodně zajímavé. A je fakt, že běhání se spisovatelkami asi nikde jinde nezažijete.

Zmínil jsi youtubera Kovyho, který bude letos předávat Cenu Slunovratu. Jejím historicky prvním držitelem se loni stal ruský disident Andrej Zubov, takže cena získala již napoprvé široký mezinárodně-politický přesah. Bude mít podobný přesah i držitel letošní ceny, nebo zůstaneme doma?

Zůstaneme doma, přesto půjde zcela jistě o osobnost s velkým přesahem. Cena Slunovatu je definována tak, že je určena lidem, kteří vnášejí světlo do tmy. Takže tentokrát cenu získá osobnost, která má mimořádný a příznivý dopad na společenské dění a život u nás.

Andrej Zubov (uprostřed) s Cenou Slunovratu. (Foto: Ales Honus)

Na Slunovratu jsme v minulosti mohli zažívat i velmi zajímavá hudební spojení, která byla připravena jen pro tuto jednu příležitost. Loni šlo o nezapomenutelné společné vystoupení kapel Longital a Ladě. Chystá se nějaké podobné a nečekané spojení i letos?

Ano, a půjde o opravdu mimořádnou věc – premiéru autorské skladby kytaristy a skladatele Štěpána Raka, která vznikla u příležitosti 800. výročí založení města Opavy. K premiéře této opavské suity bylo přizváno i dalších dvanáct kytaristů a také dirigentka Lenka Lebedová a houslistka Michaela Ripková. Myslím si, že v kostele svatého Václava, kde se koncert Štěpána Raka uskuteční, nás čeká velmi výjimečný a silný zážitek.

Festivalů je v Moravskoslezském kraji obrovské množství, ale Slunovrat určitě patří k nejvíce vymazleným, je promyšlený do posledního detailu a přináší nekompromisní kvalitu. Díky tomu má stálou fanouškovskou základnu, která se na festival pravidelně vrací. To se řadě jiných akcí nedaří – například ostravský Festles navzdory vynikajícímu programu skončil po prvním ročníku, protože přilákal málo lidí, na Hudební Žně do v Poruby ani napodruhé nepřišlo tolik návštěvníků, kolik by si organizátoři přáli. V čem vidíš příčinu, že právě Slunovratu se tak daří a že je pro tolik lidí srdeční záležitostí?

To je zajímavá otázka, na kterou není jednoduchá odpověď. Je fakt, že když jsem se díval na on-line předprodej našich vstupenek, tak suverénně nejvíce přístupů je z Prahy, ale jezdí k nám lidé z celé země. My jsme možná už od prvního ročníku před deseti lety nastavili určitou laťku a možná jsme tehdy udělali něco, co tady chybělo, a pak zafungovala i určitá šuškanda. Myslím, že velkou roli zde hraje i trpělivost, vytrvalost a určitá dramaturgická linka, která lidem vyhovuje a díky které se těšíme důvěře. Na Slunovrat chodí spousta lidí, kteří rádi objevují nové kapely. Kde jinde by anketu Co se vám na festivalu nejvíce líbilo vyhrála v konkurenci skvělých The Young Gods nebo Tata bojs neznámá (ale skvělá) maďarská skupina Terra Profonda? Jeden člověk mi říkal, že každý rok nezná 80 procent programu, ale vždycky ví, že to bude stát za to.

Samozřejmě obrovskou roli, a to bych zdůraznil, hraje i kreativita členů našeho týmu, protože festival zdaleka není jen mým dílem. Motá se kolem něj spousta lidí, kteří jsou nadšeni pro věc, a každý z nich přináší něco zajímavého a společně tak vytvářejí něco, co je pro mnoho lidí atraktivní. V každém případě nás hodně těší, že Slunovrat vzal tolik lidí za srdce a že se jejich řady stále rozšiřují.

Václav Müller a jeho tým. (Foto: Jan Svora)

Mezi faktory úspěchu jsi zmínil i vytrvalost a trpělivost. Vzpomeneš si ještě, kolik platících návštěvníků bylo na prvním ročníku Slunovratu, který se konal v Hradci nad Moravicí?

Začínali jsme jako poměrně malá akce a určitě nepřišlo více než sto lidí. Rozpočet prvního ročníku byl asi 30 tisíc korun, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné, a přesto už tehdy jsme měli hodně zajímavý program a akce měla moc pěknou atmosféru a už tam bylo vše, co dělá Slunovrat Slunovratem – žánrový rozptyl od folkloru po elektroniku, diskuze, výstavy atd. Na to se pak začali nabalovat další lidé a už první zimní varianta Slunovratu měla daleko větší ohlas.

Jaké je tvoje největší přání před letošním ročníkem?

Aby lidé na festivalu hledali a objevovali, a aby z nalezeného měli radost. Abychom byli pro návštěvníky inspirativní. Zároveň musím zmínit ještě jednu věc, a to je charitativní rozměr. Součástí festivalu je i letos Zóna charitní inspirace. Je situována v neplacené části a chodí tam hodně lidí, protože se tam nachází i gastrozóna a Welcome Stage. což je hudební scéna, která je přístupná zdarma. A součástí dobročinných aktivit bude i dražba sochy z druhé poloviny osmnáctého století, která se jmenuje Světlonoš. Sochu nám pro elektronickou aukci věnovala jedna z našich návštěvnic, která se stěhuje do menšího bytu a už pro ni doma nemá místo.

Jak bude aukce probíhat?

Odstartuje prvním dnem festivalu a skončí 5. července na svátek Cyrila a Metoděje. Socha bude po celou dobu festivalu k vidění v Historické výstavní budově Slezského zemského muzea. Výtěžek z dražby bude určen hospici Pokojný přístav, který funguje v Opavě už sedmnáct let a pomáhá doprovodit na poslední cestě každým rokem více než dvě stovky lidí. Vybrané peníze poslouží na nákup léků a na terapie, které neproplácejí zdravotní pojišťovny. Takže když ses mě ptal na největší přání před letošním ročníkem, tak bych k nim zařadil i přání, aby se v této dražbě vybralo co nejvíce peněz, které se dostanou k co nejvíce lidem.

Aleš Honus | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.