Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Představujeme program Svatováclavského festivalu. Svatou Ludmilu bude zpívat Kateřina Kněžíková

Představujeme program Svatováclavského festivalu. Svatou Ludmilu bude zpívat Kateřina Kněžíková

29.5.2016 Hudba

Martina Janková, Kateřina Kněžíková, Simona Šaturová, Václav Luks, ale třeba i Marek Eben. To jsou nejznámější tváře letošního ročníku Svatováclavského hudebního festivalu, který nabídne rekordních 35 koncertů v 31 kostelech po celém Moravskoslezském kraji. Největší tuzemská přehlídka duchovní hudby se uskuteční již třináctým rokem a program se opět vyznačuje ambiciózními projekty a zvučnými jmény zúčastněných sólistů a ansámblů. Festival orámuje Missa solemnis Ludwiga van Beethovena, která zazní na úvodním koncertu 1. září, a rozsáhlé oratorium Svatá Ludmila, které bude uvedeno na závěrečném koncertu 28. září na svátek sv. Václava.

Zvětšit obrázek

Jedna z nejlepších tuzemských operních pěvkyň Kateřina Kněžíková.
Foto: Pavel Hejný

To, že letošní program bude z hlediska počtu koncertů rekordní, je způsobeno více faktory. „Očekává se od nás, že se budeme vyvíjet a dále porosteme. Kromě toho jsme až do poslední chvíle čekali na vyjádření tří umělců, kteří nám ve finále všichni potvrdili svou účast, a tak jsme se dostali až na takto vysoké číslo,“ říká ředitel festivalu Igor Františák.

Nejambicióznější dramaturgickou linií festivalu je od jeho počátků uvádění zásadních kompozic oratorního charakteru. Letos festival zahájí uvedení Beethovenovy Missy solemnis v podání PKF-Pražské filharmonie pod vedením německého dirigenta Rolanda Kluttiga a s předními evropskými operními pěvci. Závěrečný koncert pak přinese oratorum Antonína Dvořáka Svatá Ludmila. Oba tyto stěžejní koncerty se uskuteční ve zrekonstruované katedrále Božského Spasitele v centru Ostravy.

„Zatímco na zahajovacím koncertu, kde bude znít hudba Beethovena, se představí zahraniční sólisté, na závěrečném koncertu budou oratorium českého skladatele Antonína Dvořáka zpívat vynikající čeští pěvci,“ říká ředitel festivalu Igor Františák.

Part svaté Ludmily si zazpívá Kateřina Kněžíková, dále budou účinkovat například Veronika Hajnová a Martin Gurbaľ. „Svatá Ludmila v podání předních českých sólistů bude uvedena také na prestižním Anima Mundi Festivalu v italské Pise, jehož organizátoři naši produkci přetáhli na zahajovací koncert. To nás velmi těší, protože to ukazuje, že jsme vytvořili opravdu dobré obsazení,“ dodal ředitel festivalu.

Kromě rozsáhlých oratorních děl se můžou i letos návštěvníci těšit také na koncerty souborů, které se snaží o autentickou interpretaci historické, zejména barokní hudby, ať už to je soubor Collegium 1704 nebo třeba soubor Collegium Marianum. „Spolu s tímto souborem přijede Simona Šaturová, což je nejvýznamnější současná představitelka koloraturního sopránu, a představí program s hudbou Vivaldiho a Bacha, který s tímto ansámblem natočila před několika lety na kompaktní disk a který je velmi zdařilý a úspěšný,“ doplnil Františák.

Dalším prominentním hostem festivalu bude bývalá sólistka Curyšské opery, česko-švýcarská sopranistka Martina Janková, která se tentokrát představí v komorním recitálu s klavíristou Ivo Kahánkem. „Její písňový recitál bude jedním ze zásadních pilířů komorní linie festivalu spolu s Pavlem Haas Quartetem, který vystoupí v novém složení,“ dodal Františák.

Upozornil také na koncert ruského trumpetisty Sergeje Nakarjakova. „Tento hráč je v současnosti považován za nejlepšího trumpetistu světa a hovoří se o něm jako o Paganinim trumpety. Vzhledem k tomu, že vystoupí s PKF – Pražskou komorní filharmonií, dá se čekat, že to bude opravdu famózní propojení,“ dodal.

*

SVATOVÁCLAVSKÝ HUDEBNÍ FESTIVAL 2016

Čtvrtek 1. září 2016, 19:00 hodin, Ostrava-centrum – katedrála Božského Spasitele
PKF – Prague Philharmonia
Český filharmonický sbor Brno, Petr Fiala – sbormistr
Roland Kluttig – dirigent (Německo)
Sólisté: Bernarda Bobro – soprán (Slovinsko) Kora Pavelic – mezzosoprán (Chorvatsko) Roman Payer – tenor (Rakousko)
Rudolf Rosen – bas (Švýcarsko)
Program: Ludwig van Beethoven (1770–1827) – Missa solemnis D dur op. 123

Pátek 2. 9. 2016, 18:00 hodin, Kopřivnice – kostel sv. Bartoloměje
Cappella Mariana
Hana Blažíková – soprán
Vojtěch Semerád – tenor
Tomáš Lajtkep – tenor
Roman Hoza – baryton
Jaromír Nosek – bas
Program: „O mors“ (hudba 14. a 15. století)

Sobota 3. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava – Mariánské Hory – kostel Panny Marie Královny
Capella Cracoviensis (Polsko) a sólisté
Jan Tomasz Adamus – dirigent
Program: Georg Friedrich Händel (1685–1759) – Utrecht Te Deum Georg Friedrich Händel – Jubilate Georg Friedrich Händel – Ode for the Birthday of Queen Anne [Ethernal source] Grzegorz Gerwazy Gorczycki (1665-1734) – Litaniae de providentia divina

Neděle 4. 9. 2016, 17:00 hodin, Ostrava-Svinov – kostel Krista Krále
Festivalový komorní orchestr SHF
Vojtěch Spurný – dirigent
Sólisté: Marie Fajtová – soprán, Markéta Cukrová – mezzosoprán, Jaroslav Březina – tenor
Program: Alessandro Scarlatti (1660 – 1725) – Giuditta

Pondělí 5. 9. 2016, 18:00 hodin, Paskov – kostel sv. Vavřince
Václav Vonášek – fagot, Jan Souček – hoboj Jan Mach – klarinet, Karel Dohnal – basetový roh
Program: Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Divertimento č. 1 B dur Bohuslav Martinů (1890–1959) – výběr ze Čtyř madrigalů Johann Sebastian Bach (1675–1750) – Goldbergovské variace BWV 988

Úterý 6. 9. 2016, 18:00 hodin, Sudice – Farní kostel sv. Jana Křtitele
Haydn Ensemble
Martin Petrák – umělecký vedoucí, dirigent
Program: „Concerti Grossi“ (Hándel, Vivaldi)

Středa 7. 9. 2016, 18:00 hodin, Frýdlant n. Ostravicí – kostel sv. Bartoloměje
Haydn Ensemble
Martin Petrák – umělecký vedoucí, dirigent
Program: „Concerti Grossi“ (Händel, Vivaldi)

Středa 7. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava-Vítkovice – kostel sv. apoštola Pavla
Čtvrtek 8. 9. 2016, 18:00 hodin, Třinec – Evangelický kostel
Solamente Naturali (Slovensko)
Miloš Valent – umělecký vedoucí
Program: Samuel Capricornus (1628–1665) – regenschori evangelického kostela v Bratislavě (výběr z inventárního seznamu hudebnin evangelického kostela v Bratislavě z roku 1657)

Pátek 9. 9. 2016, 18:00 hodin, Albrechtice – Evangelický kostel
Gavriel Lipkind – violoncello (Izrael)
Program: Sólový violoncellový recitál
Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Suita pro sólové violoncello č. 3, György Sándor Ligeti (1923–2006) – Sonáta, Johann Sebastian Bach – Suita pro sólové violoncello č. 6, Gaspar Cassadó (1897–1966) – Introduzione e Danze Finale

Sobota 10. 9. 2016, 18:00 hodin, Frýdek-Místek – kostel sv. Jana a Pavla
Ensemble Inégal
Adam Viktora – dirigent
Sólisté: Gabriela Eibenová – soprán, Daniela Čermáková – alt, Tobias Hunger – tenor, Lisandro Abadie – bas
Program: Jan Dismas Zelenka – Psalmi Vespertini I Dixit Dominus, Confitebor, Beatu s vir, Laudate pueri, In exitu Israel, Magnificat a De profundis

Neděle 11. 9. 2016, 16:00 hodin, Ostrava-centrum – kostel sv. Václava
Gavriel Lipkind – violoncello (Izrael)
Program: Bible Of The Cello (Violoncellová bible) Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Suity pro sólové violoncello č. 1–6, BWV 1007–1012

Neděle 11. 9. 2016, 17:00 hodin, Dětmarovice – kostel sv. Maří Magdalény
Island
Jane Gower – fagot, Alida Schat – housle, Galina Zinchenko – viola, Catharine Jones – violoncello
Program: Franz Danzi (1763–1826) – Quatuor č. 3 pro fagot, housle, violu a violoncello Oeuvre 40 Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Preludium a fuga č. 2 g moll pro smyčcové trio KV 404a François Devienne (1759–1803) – Quatuor č. 3 c moll pro fagot, housle, violu a violoncello Oeuvre 73 Giovanni Battista Cirri (1724–1808) – Duo G dur pro housle a violoncello op. 12 Carl Maria von Weber (1786–1826) – Andante a Rondo Ungarese op. 35 (ar. Mordechai Rechtman pro fagot, housle, violu a violoncello)

Pondělí 12. 9. 2016, 19:00 hodin, Ostrava-Poruba – kostel sv. Mikuláše        

Island
Jane Gower – fagot, Alida Schat – housle, Galina Zinchenko – viola, Catharine Jones – violoncello
Program: Franz Danzi (1763–1826) – Quatuor č. 3 pro fagot, housle, violu a violoncello Oeuvre 40 Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Preludium a fuga č. 2 g moll pro smyčcové trio KV 404a François Devienne (1759–1803) – Quatuor č. 3 c moll pro fagot, housle, violu a violoncello Oeuvre 73 Giovanni Battista Cirri (1724–1808) – Duo G dur pro housle a violoncello op. 12 Carl Maria von Weber (1786–1826) – Andante a Rondo Ungarese op. 35 (ar. Mordechai Rechtman pro fagot, housle, violu a violoncello)

Úterý 13. 9. 2016, 19:00 hodin, Ostrava-centrum – Evangelický kostel
Česká sinfonietta, Radek Baborák – dirigent
Sólisté: Pirmin Grehl – flétna (Německo), Clara Dent – hoboj (Německo), Bence Bogányi (Maďarsko) – fagot, Radek Baborák – lesní roh
Program: Ludwig van Beethoven (1770–1827) – Symfonie č. 2 op. 36 Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Koncertantní symfonie Es dur pro flétnu, hoboj, lesní roh, fagot a orchestr KV 297b

Čtvrtek 15. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava – Stará Bělá – kostel sv. Jana Nepomuckého
Musica Florea, Marek Štryncl – umělecký vedoucí
Jana Chytilová, Simona Tydlitátová – housle, Lýdie Cillerová – viola, Marek Štryncl – violoncello, Ondřej Štajnochr – kontrabas Marek Špelina, Martina Bernášková – flétna, Jana Švadlenková, Jiří Tarantík – horna Iva Štrynclová – varhanní pozitiv, sólista: Roman Janál – baryton
Program: Lesk virtuozity duchovních árií českého klasicismu

Pátek 16. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava-Pustkovec – kostel sv. Cyrila a Metoděje
PKF – Prague Philharmonia
Sólista: Sergej Nakarjakov – trubka (Rusko)
Program: Joseph Haydn (1732–1809) – Symfonie č. 10 D dur, Joseph Haydn – Koncert pro trubku Es dur Hob.VIIe:1,  Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791) – Koncert Es dur KV 495, 3. věta (přepis pro křídlovku), Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Air, Joseph Haydn – Symfonie č. 11 Es dur

Sobota 17. 9. 2016, 17:00 hodin, Ludgeřovice – kostel sv. Mikuláše
Marek Eben – recitace
Tomáš Thon – varhany
Program: Petr Eben (1929–2007) – Job

Sobota 17. 9. 2016, 18:00 hodin, Orlová – kostel Panny Marie
Festivalový komorní orchestr SHF
Jakub Černohorský – umělecký vedoucí
Filip Dvořák – cembalo
Sólista: Jiří Vodička – housle
Program: Pietro Antonio Locatelli (1695–1764) – Houslový koncert D dur op. 3 č. 12, Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788) – Sinfonia pro smyčce a basso continuo B dur (Wq 182/2 – H 658), Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Koncert E dur pro housle a orchestr BWV 1042, Johann Sebastian Bach – Koncert d moll pro 2 housle a orchestr BWV 1043

Neděle 18. 9. 2016, 17:00 hodin, Havířov-Bludovice – Evangelický kostel
Marek Eben – recitace
Tomáš Thon – varhany
Program: Petr Eben (1929–2007) – Job

Neděle 18. 9. 2016, 18:00 hodin, Bystřice n. Olší – Evangelický kostel
Festivalový komorní orchestr SHF
Jakub Černohorský – umělecký vedoucí
Filip Dvořák – cembalo
Sólista: Jiří Vodička – housle
Jakub Černohorský – housle
Program: Pietro Antonio Locatelli (1695–1764) – Houslový koncert D dur op. 3 č. 12, Carl Philipp Emanuel Bach (1714–1788) – Sinfonia pro smyčce a basso continuo B dur (Wq 182/2 – H 658), Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Koncert E dur pro housle a orchestr BWV 1042, Johann Sebastian Bach – Koncert d moll pro 2 housle a orchestr BWV 1043

Neděle 18. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava-centrum – Evangelický kostel
Collegium 1704, Collegium Vocale 1704
Václav Luks – dirigent
Sólisté: Hana Blažíková, Alena Hellerová – soprán, Kamila Mazalová – alt, Václav Čížek – tenor, Stephan MacLeod – bas (Švýcarsko)
Program: Johann Sebastian Bach (1685–1750) – Magnificat D dur BWV 243, Jan Dismas Zelenka (1679–1745) – Missa Omnium Sanctorum ZWV 21

Pondělí 19. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava-centrum – Evangelický kostel                                Martina Janková – soprán
Ivo Kahánek – klavír
Program: Martinů – Janáček – Dvořák

Úterý 20. 9. 2016, 18:00 hodin, Dolní Benešov – kostel sv. Martina
Bennewitzovo kvarteto
Jana Boušková – harfa
Jan Ostrý – flétna, Igor Františák – klarinet
Program: Debussy, Ravel, Tournier, Schumann

Úterý 20. 9. 2016, 19:00 hodin, Ostrava-Zábřeh – kostel sv. Ducha
Collegium Marianum
Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Sólistka: Simona Houda-Šaturová – soprán
Program: Händel, Vivaldi, Bach

Středa 21. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava-Michálkovice – Husův sbor
Bennewitzovo kvarteto
Jana Boušková – harfa
Jan Ostrý – flétna, Igor Františák – klarinet
Program: Debussy, Ravel, Tournier, Schumann

Středa 21. 9. 2016, 19:00 hodin, Opava – kostel sv. Václava
Collegium Marianum
Jana Semerádová – umělecká vedoucí
Sólistka: Simona Houda-Šaturová – soprán
Program: Händel, Vivaldi, Bach

Čtvrtek 22. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava-Plesná – kostel sv. Jakuba staršího
Pavel Haas Quartet
Program: Anton Webern (1883–1945) – Pět vět pro smyčcové kvarteto op. 5, Franz Schubert (1797–1828) – Smyčcový kvartet G dur D 887

Pátek 23. 9. 2016, 18:00 hodin, Rychvald – Husův sbor
Pavel Haas Quartet
Program: Anton Webern (1883–1945) – Pět vět pro smyčcové kvarteto op. 5, Franz Schubert (1797–1828) – Smyčcový kvartet G dur D 887

Sobota 24. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava – Mariánské Hory – kostel Panny Marie Královny
Český filharmonický sbor Brno
Petr Fiala – sbormistr
Czech Virtuosi
Jan Kučera – dirigent
Sólisté: Barbora Perná – soprán, Lucie Hilscherová – alt, Jaroslav Březina – tenor, David Szendiuch – bas
Program: Franz Schubert (1797–1828) – Symfonie č. 8 h moll „Nedokončená“, Franz Schubert – Mše As dur č. 5

Sobota 24. 9. 2016, 18:00 hodin, Bruntál – farní kostel Nanebevzetí Panny Marie
Paweł Gusnar – saxofony (Polsko)
Bartosz Jakubczak – varhany (Polsko)
Program:  Weckemann, Bach, Jan z Lublino, Marcello a další

Neděle 25. 9. 2016, 15:00 hodin, Hlučín – kostel sv. Jana Křtitele
Paweł Gusnar – saxofony (Polsko)
Bartosz Jakubczak – varhany (Polsko)
Program:  Weckemann, Bach, Jan z Lublino, Marcello a další

Pondělí 26. 9. 2016, 18:00 hodin, Velká Polom – kostel sv. Václava
Lenka Torgersen – barokní housle
Ilze Grudule – barokní violoncello (Lotyšsko)
Program: Il Violino Boemo (Tvorba českých houslových virtuózů 18. století a jejich evropských současníků)

Úterý 27. 9. 2016, 18:00 hodin, Ostrava-Třebovice – kostel Nanebevzetí Panny Marie
Lenka Torgersen – barokní housle
Ilze Grudule – barokní violoncello (Lotyšsko)
Program: Il Violino Boemo (Tvorba českých houslových virtuózů 18. století a jejich evropských současníků)

Středa 28. 9. 2016, 17:00 hodin, Ostrava-centrum – katedrála Božského Spasitele
Filharmonie Brno
Pražský filharmonický sbor
Lukáš Vasilek – sbormistr
Ondřej Vrabec – dirigent
Sólisté: Kateřina Kněžíková – soprán, Veronika Hajnová – alt, Martin Gyimesi – tenor (Slovensko), Martin Gurbaľ – bas
Program: Antonín Dvořák (1841–1904) – Svatá Ludmila op. 71        

Aleš Honus | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.