Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod O projektu Ostravan.cz

O projektu Ostravan.cz

Na tuzemské poměry unikátní projekt se zrodil v Ostravě. Od 29. října 2013 si mohou uživatelé internetu číst v novém kulturním deníku Ostravan.cz. Stránky jsou věnované všem žánrům umění a budou pravidelně přinášet novinky z regionálního kulturního dění, rozhovory s umělci, recenze všech ostravských divadelních inscenací, zajímavých koncertů, hudebních nahrávek, knih a také výstav výtvarného umění.

Čtenáři zde najdou novinky z divadel, z klubové scény, z galerií, mohou si přečíst články zabývající se aktuálním děním v oblasti literatury a vážné hudby. Nebudou chybět rozhovory s hudebníky, herci, spisovateli nebo výtvarníky.

Autorem projektu je zkušený novinář Aleš Honus, který souběžně působí také v deníku Právo. Ke spolupráci si přizval několik renomovaných kulturních publicistů. Deník Ostravan.cz bude psát nejenom o Ostravě, ale také o nejzajímavějších kulturních počinech v Moravskoslezském kraji, jehož je Ostrava přirozeným kulturním centrem. „Tu myšlenku nosím v hlavě už spoustu let. Dlouho se trápím tím, že mimořádně kvalitní počiny, které vznikají v ostravském kulturním prostředí, nenacházejí odpovídající reflexi ve většině médií,“ tvrdí zakladatel kulturního deníku Aleš Honus.

Projekt mohl být uveden v život zejména díky finanční podpoře Statutárního města Ostravy. „Myšlenka ostravského kulturního portálu byla prezentována již v rámci kandidatury města Ostravy na titul Evropské hlavní město kultury 2015 jako jedna z nosných kulturních aktivit propagující ostravskou kulturu  a vytvářející reprezentativní diskusní prostor jejich jednotlivých aktérů,“ tvrdí náměstkyně ostravského primátora Simona Piperková. „Jsem proto velmi ráda, že Ostravan.cz bude realizátorem této myšlenky a v Ostravě tak vznikne jedinečné kulturně zaměřené médium umožňující diskuzi nejen samotných profesionálů působících v kulturních aktivitách  a institucích ve městě. Nový deník rovněž pomůže zvýšit zájem široké veřejnosti o kulturní dění v Ostravě a nabídne lepší orientaci v kulturní nabídce těm, kteří ještě nejsou pravidelnými návštěvníky divadel, koncertů či galerií,“ dodává náměstkyně.

Vznik deníku finančně podpořil také městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, na jehož území se nacházejí všechna profesionální divadla i drtivá většina klubů a galerií.

V Ostravě 28. října 2013