Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Vedoucí souboru Camerata Janáček: S nápadem na společný koncert přišel Jan Rokyta

Vedoucí souboru Camerata Janáček: S nápadem na společný koncert přišel Jan Rokyta

11.10.2014 Hudba

Jedním ze dvou ostravských komorních orchestrů je Camerata Janáček. Jeho umělecký vedoucí, houslista Pavel Doležal, je zároveň koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie Ostrava. V rozhovoru pro deník Ostravan.cz se šéf Cameraty Janáček soustředil především na nadcházející koncert, na kterém jako hosté vystoupí Liselotte a Jan Rokytovi a na kterém zazní skladby Ferenze Liszta, Bély Bartóka, Jana Rokyty a dalších autorů ovlivněných východním folklórem. Koncert se koná v pondělí 13. října od 19 hodin v Domě kultury města Ostravy.

Zvětšit obrázek

Ostravský komorní soubor Camerata Janáček.
Foto: Archiv

Camerata Janáček je soubor o 13 hudebnících. Janáčkův komorní orchestr jich má přesně o jednoho méně. Proč právě ono „nešťastné číslo“ 13 hudebníků?

V prvé řadě musím říct, že nejsem pověrčivý, takže s číslem 13 nemám problém a myslím, že ho nemají ani kolegové z orchestru. Mimochodem, myslím, že jste první, kdo mi položil tuto otázku. Máme na rozdíl od Janáčkova komorního orchestru tři violy, což činí zvuk orchestru plnější, orchestrálnější. Bereme to jako naše specifikum a jsme na to hrdí (smích).

Camerata Janáček má na svém kontě 4 cédéčka s pestrým repertoárem. Chystáte při koncertní aktivitě něco nového?

Může se stát, že naši pestrou nabídku zpestříme ještě tím, že natočíme program Vídeň-Budapešť-Bukurešť! Uvidíme…

Na pondělním koncertě vystoupí Camerata Janáček s dvojicí Liselotte a Janem Rokyty. Komorní orchestr tak obohatí dva nezvyklé nástroje – Panova flétna a cimbál. Jak ke spolupráci došlo?

Musím říct, že s nápadem přišel Janek Rokyta a my jsme si řekli, proč ne? Proč se po řadě koncertů s víceméně tradiční dramaturgií nepředstavit našim ostravským posluchačům s něčím poněkud netradičním?

Panova flétna a cimbál se využívají převážně v etnické hudbě, co vlastně večer zazní? Budou to klasické skladby, nebo folklór?

V programu nesoucím ve svém názvu jména tří evropských měst se snoubí žánr klasický, lidový a také žánr kavárenský. Přelom 19. a 20. století byl ve znamení velkých společenských i politických proměn, které odzvonily třísetleté existenci habsburské monarchie a umožnily osamostatnění národů, které byly dříve součástí rakousko-uherského mocnářství.  Tato dějinná doba přinesla hudební styl, kterému vévodí muzika salonní-kavárenská, nebo chcete-li: muzika „vyššího populáru“. Ta s sebou přináší nejen žánrovou odlehčenost, ale také muzikantskou noblesu a nedělně odpolední atmosféru lázeňské kolonády. Tomuto stylu se mezi muzikanty začalo symptomaticky předzdívat „Café concert“ a jeho skladatelskými symboly se stali houslisté Fritz Kreisler, George Boulanger nebo Grigoraş Dinicu. Některé z jejich skladeb do svého repertoáru v plynutí let zařadil i světový houslista Jasha Heifetz, který tak původně salonní hudbu poprvé prezentoval i na světových pódiích. Drobné hudební miniatury, klasické skladby v národním duchu i transylvánské folklorní intermezzo jsou pomyslnou hudební plavbou po Dunaji a přinášejí atmosféru, jejíž hudební řeč se proměňuje od vídeňského Prátru přes budapešťskou Halászbastu a hřeben Karpat až po park Herăstrău v centru rumunské metropole.  Symboly této noblesní nostalgie jsou svátečně oblečené páry, korzující vojenští oficíři i v kavárnách preludující romští muzikanti. Toto je muzika, která nikoho nezarmoutila už ve své době a dnes, o celé století později, přichází opět k Vaší posluchačské potěše.

Liselotte Rokyta studovala hudbu v Rumunsku takříkajíc přímo v „terénu“. Na svých internetových stránkách uvádí, že přijela obohacena o „spirituální“ zážitky. Přenesou se podle Vás spirituální zážitky i na posluchače během koncertu?

Pevně doufám, že ano! Maďarsko a Rumunsko, to jsou dva ostrovy exotiky a tajuplnosti uprostřed slovanské východní Evropy, navíc každá z těchto zemí úplně jiným způsobem. A z hudby těchto krásných zemí ona exotika přímo dýchá, takže jistě pobyt v Rumunsku a studium tamní lidové hudby byl pro paní Liselotte hlubokým zážitkem a inspirací. Myslím, že nejvíce zaujme její interpretace pomalých částí ze skvělých Bartókových Rumunských lidových tanců, navíc právě její Panova flétna dává známému dílu nový rozměr.

Práce koncertního mistra Janáčkovy filharmonie a vedoucího uměleckého souboru o 13 členech – to musí být dost odlišná role…

Markantní rozdíly vidím v zásadě dva: V symfonickém orchestru muzikant musí „vypnout“ nebo alespoň utlumit hudebně tvůrčí oblasti mozku a podvolit se hudebnímu vedení dirigenta, kdežto při práci vedoucího komorního orchestru je nutné tato kreativní centra naopak maximálně aktivizovat. Ten druhý rozdíl – v symfonickém orchestru může hráč svou mentální kapacitu z velké části využít na samotné hraní. Při vedení orchestru bez dirigenta „od pultu“ je potřeba pozornost rozdělit, je třeba „stihnout“ suplovat sjednocující roli dirigenta, určovat interpretační pojetí, hrát a současně poslouchat orchestr, jeho souhru, intonaci a dynamickou vyváženost ve skupinách i mezi skupinami.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.