Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Na Colours přijedou Issová s Polívkovou, Dejvické divadlo i divadlo VOSTO5

Na Colours přijedou Issová s Polívkovou, Dejvické divadlo i divadlo VOSTO5

22.4.2015 00:00 Divadlo

Divadelní program letošního ročníku Colours of Ostrava nabídne několik představení z oblasti činohry, nového cirkusu, neverbálního divadla i volné improvizace. Na Colours of Ostrava vůbec poprvé přijede pražské Dejvické divadlo s oceňovanou inscenací Ucpanej systém. Kombinaci akrobacie, tance i živého beatboxu předvede v představení Loser(s) dvojice DaeMen spolu s dalšími akrobaty a tanečníky. Herečky Anna Polívková a Martha Issová přivezou představení Krasavice interkontinentální - Arte et Marte, které vzniklo v pražské La Fabrice. A to není všechno.

Zvětšit obrázek

Martha Issová a Anna Polívková v představení Krasavice interkontinentální.
Foto: Colours of Ostrava

Ucpanej systém Dejvického divadla získal cenu Alfréda Radoka za nejlepší inscenaci roku 2012. Ivan Trojan získal cenu Alfréda Radoka 2012 v kategorii mužský herecký výkon za roli Boha a za tuto roli byl nominován na Cenu Thálie. Vzhledem k tomu, že jde o nejsprostší inscenaci v historii Dejvického divadla a velkému počtu vulgárních slov, která jsou nezbytnou součástí dialogů hry, není představení vhodné pro diváky mladší 15 let a diváky zvláště citlivé na tento způsob vyjadřování. V režii Michala Vajdičky hrají Ivan Trojan, Václav Neužil, Miroslav Krobot, Martin Myšička, Martin Pechlát, Jaroslav Plesl, Hynek Čermák, Petr Vršek, Jana Holcová, Klára Melíšková a Lenka Krobotová.

Vítězové soutěže Česko Slovensko má talent – akrobatické duo DaeMen – oslovilo pro představení Loser(s) další performery z řad tanečníků a akrobatů a pod vedením uznávaného choreografa Jarka Cemerky vzniklo představení plné působivé akrobacie, tance i humoru, které živě doprovází beatboxer Ondřej Havlík alias En.dru.

Na počátku inscenace Krasavice Interkontinentální – Arte et Marte bylo velké přátelství Anny Polívkové a Marthy Issové. A snaha vyvrátit tezi, že ženské komické duo nemůže existovat. Již samotná podstata ženské přirozenosti totiž nedovolí osobě něžného pohlaví připustit, že by mohla být hloupější, nešikovnější nebo snad dokonce ošklivější než ta druhá. Během zkoušení se potvrdilo, že tato machistická teze platí. Z toho důvodu spolu přestaly hlavní aktérky komunikovat a vzniklo tak spíše neverbální představení o přátelství a to nejen o jeho světlých, ale i stinných až temných stránkách. Kromě animací filmové režisérky a animátorky Michaely Pavlátové nabízí i přízemní akrobacii, tanec, postýlkovou scénku, pláč, řev, zpěv.

Představení Snaha – kapela, na kterou se mělo zapomenout divadla VOSTO5 je strhujícím jevištním dokumentem o objevu legendární české kapely, která byla umlčena, těsně předtím, než se stala slavnou. Hudebník a dokumentarista Petr Marek (MIDI LIDI, Monikino kino atd.) náhodou objevil v archivu zapomenutou hudební legendu, kapelu Snaha. K jevištní rekonstrukci svého pátrání a objevu originálních písní a fascinujících osudů členů dnes zcela neznámé kapely strhnul také Divadlo Vosto5.

Stand´artní kabaret divadla VOSTO5, který bude také k vidění na letošních Colours, nabízí zcela otevřený divadelně-hudební improvizační večer. Stand´artní kabaret prožívá pokaždé svou premiéru i derniéru. Chlapci Ondar, Petar, Tomina, Jura a Kurt předvedou svůj maximální improvizační standart! Nic víc, nic míň!

A bonbónek na závěr – divadelní nabídku na letošních Colours of Ostrava doplní ještě představení pro děti Otesánek Divadla Kvelb.

(Tisková zpráva, redakčně upraveno)

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.