Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. První ročník tak trochu jiného festivalu 3ArtBeat: Velké ambice, ale bohužel nízká návštěvnost

První ročník tak trochu jiného festivalu 3ArtBeat: Velké ambice, ale bohužel nízká návštěvnost

2.8.2015 Atd.

Zrození, rytmus, oheň. To byla tři hlavní témata nového ostravského festivalu 3ArtBeat. Akce, za kterou stojí muzikant David Žyla, známý ze seskupení Evolution Dejavu, a výtvarnice Michaela Petrovová, na první pohled upoutala ambiciózními plány. Nabídla úctyhodných devět scén, které zaujaly výtvarným řešením a zajímavým programem. Festival ale měl bohužel velmi malou návštěvnost a poznamenala ho neúčast hlavních hvězd z Portugalska Blasted Mechanism.

Zvětšit obrázek

Festival zpestřila ohňová show v podání souboru Pa-li-tschi.
Foto: Zdeněk Figura

Pod těžní věží bývalého Dolu Hlubina v Dolní oblasti Vítkovice našel nový festival magické industriální prostředí, v němž se zchátralé pozůstatky těžby mísí se zrekonstruovanými budovami kompresorovny a starých koupelen. Ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová areál využila už před dvěma týdny pro několik doplňkových scén svého festivalu. Přišla se také podívat v pátek 31. července na 3ArtBeat na produkci jediné zahraniční kapely, polské Masala Soundsystem. Doprovázeli ji mimo jiné Petra a Lukáš Hradilovi, manželé, kteří organizují Festival v ulicích

„Na 3ArtBeatu se nám líbí právě proto, že tu není moc lidí a můžeme si všechno pořádně užít,“ řekla Petra. „Je to rozhodně festival s velkým potenciálem a přejeme mu vše nejlepší do nových ročníků,“ poznamenal Lukáš.

manzele-plechackovi

Festival nabídl třeba bubenický workshop. (Foto: Zdeněk Figura)

K vidění a hlavně k příležitosti vyřádit se hudebně či výtvarně sloužily slušně navštívené workshopy. Nejen ty bubenické, ale třeba workshop ebru, což je malování na vodě, v režii Tess Temelové, či třeba workshop uměleckého slévárenství vedený Martinem Horkým a další. Své publikum si našly přednášky v chill-out prostoru, jejichž seriál odstartoval v pátek odpoledne religionista Ostravské univerzity Vladimír Šiler s přednáškou Psychoanalýza ohně.

musikmachine

Umělec vystupující pod pseudonymem Gog. (Foto: Zdeněk Figura)

Nejpilnějším muzikantem obou festivalových dní byl bezesporu šikovný mužíček z Dánska jménem Gog. Vyhrával několikrát za světla venku i ve tmě na Art Stage na jakýsi akustický multikombajn, jehož srdcem byl kolovrat, pohánějící například bubny. Stále dobře naladěný hudebník dul přitom na didjeridoo, brnkal na sitár a obsluhoval bezchybně další roztodivné nástroje a nástroječky.

Většina kapel, která se na prvním 3ARTBEATu představila, hrála muziku k tanci s prvky etnickými, drum´n´bassovými a raveovými. Nad průměr vynikaly například sporadicky hrající ostravské psychedelické sdružení Song of Satori, Vladivojna La Chia s bubeníkem Tomášem Rossi a kytaristou Alešem Bajgerem, Sothein a především již zmínění a nesmírně pozitivní Masala Soundsystem.

masala

Na festivalu vystoupila polská kapela Masala Soundsystem. (Foto: Zdeněk Figura)

Z Ostravy je také kytarista Martin Dytko, lídr formace Sothein a tria Sylvos, skupin jimž návštěvníci s chutí aplaudovali. Také již rozpadlá kapela Evolution Dejavu, která zahrála ojedinělé vystoupení pod označením Revolution Dejavu, nezklamala.

Nemilá událost ale bohužel potkala festival hned na začátku. V pátek vpodvečer organizátoři vyhlásili, že z Portugalska nepřiletí hlavní hvězdy, Blasted Mechanism. Prý je nepustili do letadla… Nahradila je pražská kapela, či vlastně už jen dvojice, WWW s hostujícím bubeníkem Pavlem Fajtem.

www

Hlavní hvězdy zastoupilo seskupení WWW a Pavel Fajt. (Foto: Zdeněk Figura)

Ale návštěvníci se bavili skvěle všude, kde byli. Jásot očekávaně vzbudilo ohňové kejklířství souboru Amanitas nebo skupiny Pa-li Tchi, pohybové divadlo Cirkus trochu jinak nebo půvabné mimky a mim Tantenhorste.

Zkrátka, programově první 3ArtBeat vyšel tak ze 75 procent a účast byla pro pořadatele doslova katastrofální. Podle jejich vyjádření se v pátek i v sobotu v areálu festivalu pohybovalo na tisíc účastníků, z toho ovšem ani ne pět stovek platících. Zda je to dost k tomu, aby se za rok mohl konat druhý ročník, ukáže čas. Byla by škoda, kdyby nebyl!

Dobrá zpráva: Sobotní druhý ročník nedaleko probíhajícího metalového festivalu Ostrava v plamenech nebyl v areálu 3ArtBeat vůbec slyšet.

Zdeněk Figura | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.