Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Ostrava ožije loutkami, festival Spectaculo Interesse nabídne i novou scénu na Kuřím rynku

Ostrava ožije loutkami, festival Spectaculo Interesse nabídne i novou scénu na Kuřím rynku

18.9.2015 Divadlo

Tři desítky loutkářských představení z celého světa budou k vidění na jedenáctém bienále mezinárodního loutkářského festivalu Spectaculo Interesse, který se uskuteční v centru Ostravy od středy 4. do pátku 9. října. Festival, který je jedním z nejvýraznějších loutkářských setkání ve střední Evropě, letos nabídne také novou venkovní scénu umístěnou na Jiráskově náměstí.

Zvětšit obrázek

Snímek z představení Loutkového divadla Wroclaw Kouzelná flétna.
Foto: Teatr lalek Wroclaw

Festival Spectaculo Interesse se koná v Ostravě vždy jednou za dva roky. „Je to výběrová soutěžní přehlídka nejvýraznějších loutkářských inscenací z celého světa. Z přibližně 150 zhlédnutých představení vybrala dramaturgická rada 18 soutěžních titulů, které se odehrají na hlavní a alternativní scéně Divadla loutek či v sousedním multižánrovém centru Cooltour,“ říká mluvčí festivalu Lucie Mičková.

Na letošním ročníku se představí umělci z jedenácti zemí – Kanady, Izraele, Francie, Španělska, Finska, Slovinska, Maďarska, Německa, Polska, Slovenska a České republiky. Divadlo loutek Ostrava bude na festivalu hrát představení Marvin a Vlku, dobré chutnání!, jakožto pořadatel ovšem mimo soutěž.

Festival nabídne celkem tři desítky představení pro děti i pro dospělé, do soutěže je zařazeno 18 inscenací. „Z pestrého soutěžního programu stojí za zvláštní zmínku hned zahajovací představení, kterým je opera Kouzelná flétna v podání polského Loutkového divadla z Wroclawi. Vynikající a publikem žádaná Compagnie Philippe Genty představí inscenaci Zigmund Follies. Až z Kanady přiletí divadlo La Tortue Noire oceněné na bienále v roce 2011, tentokrát s novým titulem Daidalos,“ dodává Mičková.

O účast na festivalu projevil zájem i vynikající finský soubor Livsmedlet, zahraje představení traFika. V soutěžní sekci se představí i Polina Borisova s celosvětovým hitem GO! Španělský soubor Agrupación Senor Serrano přiveze inscenaci A House in Asia, která je zajímavá novými divadelními postupy a novým pohledem na loutkové divadlo pro dospělé. Z českých divadel do soutěžní sekce zasáhnou Divadlo Drak, Naivní divadlo Liberec a Geisslers Hofcomoedianten.

„Soutěžní představení bude hodnotit tříčlenná odborná porota ve složení Nina Malíková (ČR), Ida Hledíková (Slovensko) a Szilárd Boráros (Maďarsko). V závěru festivalu udělí hlavní cenu za nejlepší inscenaci a dvě ceny za specifické výkony a kvality,“ dodala Mičková. Neformálnímu hodnocení festivalových představení bude věnována beseda Loutkové divadlo v současném světě, s účastníky festivalu ji povede profesor Miloslav Klíma.

DOPROVODNÝ PROGRAM

Novinkou letošního bienále bude Miniscéna, která bude umístěna v centru města na Jiráskově náměstí. Bude fungovat jednak jako permanentní infostánek, ale především jako místo zábavy a pobavení pro kolemjdoucí obyvatele Ostravy. Na minipódiu budou od neděle do čtvrtka dvakrát denně probíhat drobná loutkářská vystoupení. Diváci se mohou těšit třeba na Eliščiny pohádky v produkci Divadla Já to jsem, na Divadlo 100 opic s představením DlouŠiBy nebo na polskou umělkyni Olu Muchin, která děti pobaví kouzelnickým představením Kukuryku. Na Kuřím rynku vystoupí i slovinsko-české uskupení Fekete Seretlek s originálním divadelně-hudebním koncertem. Ten se pak odehraje ještě jednou ve čtvrtek, tentokrát však v amfiteátru Divadla loutek.

Festival nabídne i pondělní komponovaný pořad Za Josefem Kroftou v centru Cooltour, který bude vzpomínkou na letos zesnulého výjimečného režiséra a na jeho éru v Divadle Drak.

V rámci festivalu budou instalovány i tři výstavy. Nový český loutkový film bude ve foyer DLO dokumentovat výstava Zrod Malého pána na fotografiích Alžběty Jungrové. Památce již nežijícího fotografa Františka Řezníčka, který byl dlouholetým spolupracovníkem ostravských divadel, bude věnována výstava Paměť DLO na fotografiích Františka Řezníčka. Na jeho počest udělí odborná porota již popáté Cenu Františka Řezníčka.  Ve foyer Nové radnice bude umístěno deset panelů – plakátů jako průřez deseti ročníky festivalu Spectaculo Interesse, které předcházely letošnímu jedenáctému.

Soutěžní část programu doplní i některé nesoutěžní inscenace. Mezi ně patří například Caravan Obscura českého Divadla Continuo, které potěší diváky hned v první festivalový den, tj. v neděli 4. října na Slezkoostravském hradě v rámci lidového jarmarku s názvem Hradní hodokvas. Bábkové divadlo Košice představí na prknech Komorní scény Arena inscenaci Karneval na popravisku k poctě režiséra Karla Brožka, který v uplynulém roce zemřel.

V Minikině proběhne v úterý 6. října a v neděli 10. října projekce již zmíněného loutkového filmu Malý pán. Za zmínku jistě stojí i chystaný „videomapping“ na průčelí přístavby DLO, který bude k vidění ve středu 7. října od 21:30 hodin.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.