Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Návštěvníci Colours islandské kapely milují. Letos dorazí Of Monsters and Men

Návštěvníci Colours islandské kapely milují. Letos dorazí Of Monsters and Men

6.1.2016 10:32 Hudba

Umělci z Islandu měli na festivalu Colours of Ostrava vždy velký úspěch, ať už to byli kultovní Sigur Ros nebo zpěvačka Björk, která zde vystoupila loni. Letošní patnáctý ročník představí další kapelu z první islandské ligy. Do Ostravy v červenci dorazí světoznámá skupina Of Monsters and Man.

Zvětšit obrázek

ofmonstersandmen

Islandské kapely mají tu výjimečnou výhodu, že jsou pro nedefinovatelně nezaměnitelný “islandský sound” málokdy k někomu přirovnávány, přesto se do obdivu Of Monsters and Men vloudily po vydání debutu My Head Is An Animal titulky: Mumford & Sons z Islandu nebo Noví Arcade Fire. Skupina tomu šla ale zvukově naproti “nestydatě hýřivými” indie folkovými skladbami s infekčními refrény, které se v bezmála dvaceti zemích světa proměnily v osvěžující letní hymny.

Prokomponovanost akustických nástrojů s kytarami a klávesami, vtahující vokální harmonie, procítěné hlasy zpěvačky Nanny Bryndís Hilmarsdóttir a Ragnara Pórhallssona, neskrývané nutkání vytáhnout atmosférické balady do hutně znějících popových výšin a metaforické příběhy čerpající z říše zvířat a přírodního okultismu, ideálně posluchačsky ladily s obecnou potřebou pozitivismu prolnutého sem tam pochmurností.

Velký úspěch ve Spojených státech, následovaný odezvou půlky světa, skupinu od roku 2012 vystřelil na nekonečné koncertní turné na podporu alba My Head Is An Animal. Očekávání následovníka ji nakonec ale donutilo hektické cestování stopnout a přivedlo k přemýšlení, co dál. Tvrzení, že mezi debutem a novinkou Beneath the Skin je rozdíl jako mezi černou a bílou, Nanna vysvětlila: “Naše první album je jako stvoření z nějaké fantasy, ale deska, na které právě pracujeme, je pravý opak – je velmi osobní, lidská.”

Křehké folkaření a stadiónové hity bez ztráty všeho, čím Of Monsters and Men prosluli, se protnulo s masivnějším rockovým zvukem, aniž by přitom skupina zanevřela na popovou vstřícnost. V roce 2010 zvítězili Of Monsters And Men v islandské hudební soutěži Músiktilraunir a o dva roky později, kdy s nimi každý zpíval velehit Little Talks, v European Border Breakers Award. Pak přišlo nezávislé americké rádio KEXP ze Seattlu a kariéra Of Monster and Men nabrala obrátky. V dalších hudebních cenách získali několik nominací a jejich skladba Silhouettes se objevila na soundtracku The Hunger Games: Catching Fire.

S jedním můžete počítat: Of Monsters and Men na koncertu představí jak “černou” tak “bílou” stranu své tvorby a nezapomenou ani na jeden ze svých hitů.

(Autor  textu je spolupracovníkem Colours of Ostrava)

Vše o Colours of Ostrava 2016 najdete ZDE.

Jiří Moravčík | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.