Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Na pomezí hudby a performance: V bývalém plynojemu chystají dvě avantgardní produkce

Na pomezí hudby a performance: V bývalém plynojemu chystají dvě avantgardní produkce

26.2.2016 00:00 Hudba

Galerie města Ostravy PLATO uspořádá na přelomu února a března dvě hudební akce. V pondělí 29. února zde uvedou David Danel a Jakub Rataj skladbu La lontananza nostalgica utopica futura italského avantgardního skladatele Luigiho Nona. V úterý 1. března představí hudebník Martin Küchen a butó tanečník Ryuzo Fukuhara svou performanci Killing the Houses, Killing the Trees. Obě akce se budou konat od 19 hodin v prostorách Multifunkční auly Gong.

Zvětšit obrázek

Butó tanečník Ryuzo Fukuhara.
Foto: PLATO

„Akce nabídnou rozdílné pojetí soudobé hudby, obě však zprostředkují návštěvníkům něco neopakovatelného. Interpretaci skladby La lontananza nostalgica utopica futura zásadně ovlivňuje prostor, její provedení v bývalém plynojemu tedy bude zcela jedinečné. Podobně tomu bude i v případě úterní performance – Butó tanec není založený na předepsané formě podobně jako například klasický balet. Výsledek závisí zcela na tanečníkovi a jeho schopnosti okamžitě reagovat řečí lidského těla,“ vysvětlil Marek Pokorný, umělecký manažer Galerie města Ostravy PLATO.

Kompozice La lontananza nostalgica utopica futura je jednou z posledních prací italského skladatele Luigiho Nona. Rovnocennou úlohu v ní mají houslista a osmikanálová zvuková projekce. Houslista během přehrávání šestidílného partu postupně přechází mezi notovými stojany, z nichž některé mají publikum pouze znejišťovat vlastní nadbytečností. Elektronická zvuková projekce zní z osmi reproduktorů – jejich hlasitost ovlivňuje druhý hudebník, který je může také zcela umlčet.

DavidDanel2

Houslista David Danel. (Foto: PLATO)

Nonovu kompozici zhmotní David Danel a Jakub Rataj. Danel studoval hru na housle na Janáčkově konzervatoři a Ostravské univerzitě, působil jako houslista v Pražské komorní filharmonii, nyní se věnuje soudobé hudbě ve formacích Prague Modern, Fama Q, Ostravská banda, MoEns a Veni Academy. Rataj je autorem orchestrálních, komorních a elektroakustických skladeb, v roce 2014 získal hlavní cenu NUBERG a o rok později byl oceněný v soutěži Musica Nova.

V představení Killing the Houses, Killing the Trees spojili své síly švédský improvizátor Martin Küchen a butó tanečník Ryuzo Fukuhara. Fukuhara studoval společně s legendárním Minem Tanakou, od roku 2001 vede v Paříži mezinárodní skupinu tance butó „Alchemic Sisters“. Küchen při hře na saxofon pracuje s nečistými chvějivými zvuky. Soustavně experimentuje s technikami hry na klasické hudební nástroje a díky svým rockovým a jazzovým kořenům se dopracoval k jedinečnému tvůrčímu výrazu.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.