Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Electronic Stage na Colours přivítá islandské Kiasmos a přestěhuje se do stanu na Hlubině

Electronic Stage na Colours přivítá islandské Kiasmos a přestěhuje se do stanu na Hlubině

16.3.2016 Hudba

Dvanáct předních zahraničních jmen nabídne letošní speciální Electronic Stage na festivalu Colours of Ostrava. Tato scéna, zaměřená na sofistikovanou elektronickou hudbu, byla loni poprvé vítaným zpestřením festivalu, ovšem její kapacita nebyla ideální. Letos se proto přestěhuje do velkého stanu v areálu Dolu Hlubina.

Zvětšit obrázek

Islandská formace Kiasmos bude hlavním lákadlem Electronic Stage na Colours 2016.
Foto: Colours of Ostrava

„Loňský koncept výběru zaměřeného na to nejzajímavější ze současné elektronické scény jsme se pro velký úspěch rozhodli zopakovat,“ říká ředitelka festivalu Zlata Holušová. „Letos ale scénu umístíme do většího stanu nedaleko Dolu Hlubina, který bude stejně jako loni sloužit jako oficiální afterparty zóna poté, co se uzavře hlavní areál,” doplňuje.

Na Electronic Stage zahrají například islandští Kiasmos, ale také UNKLE Sounds, Erol Alkan, Slow Magic, Actress, Nathan Fake, Rone (live set), Boy 8-bit, Christian Löffler, Cloud Boat, Throwing Snow a Sun Glitters. Tato jména doplní další české projekty.

 

V roli hlavních hvězd přijedou na Electronic Stage islandští Kiasmos, neboli dvojice Oláfur Arnalds a Janus Rasmussen, kteří splétají do atmosférických ploch komorní klasickou hudbu s minimalistickým technem. „Kdysi jsme řekli, že chceme tvořit hudbu pro lidi, kteří jsou již unaveni fyzickým tancem a kteří naopak chtějí tančit ve své hlavě,” vysvětlil záměr dua Kiasmos třicetiletý islandský skladatel, klavírista a programátor Arnalds, jehož pověst stoupá s každým novým projektem a který má na kontě také hudbu k řadě filmů.

 

Po čtyřech letech do České reubliky právě na Colours of Ostrava zavítá se svým DJským projektem UNKLE Sounds James Lavelle, ústřední postava slavné britské trip-hopové legendy UNKLE.

 

Britský Erol Alkan je uznávaný jako jeden z největších mistrů remixování a DJského řemesla. „Podílel se na deskách Klaxons, nebo Franz Ferdinand, vystoupil po boku Daft Punk nebo Madonny,“ zdůrazňuje dramaturg Electronic Stage Adam Kaňa. V České republice se představí vůbec poprvé.

 

Britský maskovaný producent Slow Magic, kolega Gold Pandy nebo XXYYXX, nabídne návštěvníkům Colours of Ostrava prosluněnou radostnou hudbu evokující „nejlepší léto vašeho života.“

 

Darren Cunningham aka Actress, přední elektronický vizionář, jemuž je těsná každá žánrová škatulka elektronické hudby, sdílel pódia se jmény jako Atoms for Peace, Flying Lotus, Modeselektor nebo Kode 9. Jeho poslední album Ghettoville (2014) vyšlo na předním labelu Ninja Tune.

 

Vůbec poprvé do České republiky zavítá francouzský minimal/ambient techno producent Rone, jedna z největších senzací francouzské elektronické scény posledních let a oblíbenec 3D z Massive Attack nebo Jeana-Michela Jarreho.

 

Nathan Fake v novém tisíciletí zcela zásadně ovlivnil nejen britskou techno scénu. Rodák z britského Norfolku loni na Colours of Ostrava nemohl vystoupit ze zdravotních důvodů, letos to napraví.

K dalším zahraničním účinkujícím na Electronic Stage patří londýnský DJ a producent Boy 8-bit, mág minimalistického techna Christian Löffler, londýnské duo Tom Clarke & Sam Ricketts aka Cloud Boat, pozoruhodný britský producent Throwing Snow a lucemburský elektronický hudebník Sun Glitters.

Festival Colours of Ostrava proběhne od 14. do 17. července v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Hlavními hvězdami Colours of Ostrava jsou Underworld, Tame Impala, Of Monsters and Men, M83, Passenger, Thievery Corporation, ANOHNI, Kodaline, The Vaccines či Slowdive. Přes 300 programových bodů (kromě koncertů i divadla, filmy, workshopy, diskuse a výtvarné aktivity) proběhne včetně fóra Meltingpot na více než 22 otevřených i krytých scénách.

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.