Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Atd. Nohavicova a Pleskotova Heligonka vyhrála 22. ročník soutěže Ostravský dům roku

Nohavicova a Pleskotova Heligonka vyhrála 22. ročník soutěže Ostravský dům roku

24.3.2016 Atd.

Ostravským domem roku 2015 se na základě rozhodnutí ostravské městské rady stala rekonstruovaná budova Nových koupelen na bývalém Dole Hlubina, kde podle projektu architekta Josefa Pleskota vznikl klub Heligonka, jehož provozovatelem je písničkář Jaromír Nohavica.

Zvětšit obrázek

Jaromír Nohavica hovoří s novináři krátce před otevřením Heligonky.
Foto: Aleš Honus

Investoři do letošního ročníku přihlásili celkem 9 objektů, z toho dva byly v kategorii novostavba, šest v kategorii rekonstrukce a jeden v kategorii rekonstrukce s novostavbou. Jeden z přihlášených objektů ale nesplnil formální podmínky soutěže, takže odborná porota vybírala z celkem osmi účastníků:

1. Dům kultury AKORD v Ostravě Zábřehu
2. Mateřská škola v Ostravě Nové Bělé
3. Vysoká pec č. 1 – Nástavba v Ostravě Vítkovicích
4. Nové koupelny – HUDEBNÍ KLUB v Moravské Ostravě
5. Rekonstrukce městského stadionu v Ostravě Vítkovicích
6. Zpřístupnění a nové využití NKP HLUBINA – etapa 1 v Ostravě Vítkovicích
7. Administrativní budova Technických služeb a.s., ve Slezské Ostravě
8. Nová správní budova Národního památkového ústavu, ÚOP Ostrava v Moravské Ostravě.

Rada města nakonec udělila titul Ostravský dům roku 2015 stavbě „Nové koupelny – Hudební klub v Moravské Ostravě“. Druhou vyhodnocenou stavbou soutěže se stala „Rekonstrukce městského stadionu v Ostravě-Vítkovicích.“ A čestná uznání rada města udělila těmto stavbám: Vysoká pec č. 1 – nástavba v Ostravě-Vítkovicích a Nová správní budova Národního památkového ústavu. O odměnách – ve výši 300 tisíc korun pro vítěze a částce 150 tisíc korun pro druhé vyhodnocené dílo – budou rozhodovat zastupitelé města ve středu 13. dubna 2016. Webová anketa veřejnosti o Ostravský dům roku 2015 byla spuštěna ve středu 23. března.

V loňském roce rada města udělila prestižní titul Ostravský dům roku 2014 stavbě Svět techniky Science and technology centrum v Dolní oblasti Vítkovice. Stejný názor měla také veřejnost ve webové anketě.

Dosavadní vítězové soutěže Ostravský dům roku: Čs. obchodní banka na Hollarově ulici (1994), Administrativní budova firmy ICEC na Sokolské třídě (1995), Integrovaný dům v centru Ostravy (1996), Finanční úřad v Ostravě Jihu (1997), Dostavba zimního stadionu SAREZA v Porubě (1998), Divadlo loutek (1999), Národní divadlo Moravskoslezské (2000), Cestovní centrum Fischer na Jiráskově náměstí (2001), Dům knihy Librex (2002), Multifunkční budova I. Vědecko-technologického parku v Porubě (2003), Administrativní a provozní budova Liftcomp v Porubě (2004), Sídlo a výrobní základna společnosti Merko CZ v Hrabové (2005), Administrativní a skladový objekt společnosti Bextra ve Vítkovicích (2006), Rekonstrukce nádraží a přednádražního prostoru ve Svinově (2007), Hotel Park Inn v Moravské Ostravě (2008), Polyfunkční dům Elstav ve Vítkovicích (2009), Dům sociálních služeb pro seniory Landek v Petřkovicích (2010), Alternativní scéna Divadla loutek (2011), Multifunkční aula Gong Dolní Vítkovice (2012), Budova Concept House v Porubě (2013) a Svět techniky Science and technology centrum v Dolní oblasti Vítkovice (2014).

Zdroj: Tisková zpráva Magistrátu města Ostravy

Přečtěte si více z rubriky "Atd.", nebo přejděte na úvodní stranu.