Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Aréna odehraje Ruskou zavařeninu v Gongu. Colours představují divadelní scénu

Aréna odehraje Ruskou zavařeninu v Gongu. Colours představují divadelní scénu

31.5.2016 Divadlo

Komorní scéna Aréna s veleúspěšnou inscenací Ruská zavařenina, novocirkusové představení Walls & Handbags souboru Losers Cirque Comapny, nové představení PROTON!!! improvizačního souboru Vosto5, Spitfire Company s mezinárodně oceňovaným představením Antiwords inspirovaným hrou Václava Havla Audience a také představení naší přední performerky Halky Třešňákové Für die Macht. To je nabídka divadelních zážitků na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 14. do 17. července.

Zvětšit obrázek

Snímek z inscenace Ruská zavařenina, která na Ost-ra-varu sklidila ovace odborné veřejnosti.
Foto: Archiv KSA

„Jsem rád, že se nám letos podařilo na festival získat několik oceněných inscenací. Jedno navíc z domácí ostravské Komorní scény Aréna,” říká dramaturg divadelní scény Jiří Moravčík. „Inscenace Antiwords souboru Spitfire Company se prosadila i na mezinárodní scéně, Walls & Handbags naopak patří k tomu nejlepšímu, co loni u nás vzniklo v žánru nového cirkusu,” doplňuje Moravčík.

Ruské spisovatelce Ludmile Ulické se ve hře Ruská zavařenina podařilo napsat vtipnou parafrázi Višňového sadu, v níž rezonují také repliky z jiných Čechovových her. Autorka hru označila podtitulem Afterchekhov, aby tak dala najevo, že vědomě navazuje na svého velkého předchůdce. Její hrdinové jsou však spíše čechovovskými karikaturami. Děj inscenace Komorní scény Aréna nás zavede do akademické osady poblíž Moskvy, kde ve zchátralém domě žijí potomci hrdinů Čechovova Višňového sadu. Píše se sice rok 2002, ale mentalita postav se nijak výrazně nezměnila. Všichni vědí, že je třeba pracovat, ale pro samé filozofování jim na práci nezbývá čas. Ruská zavařenina v režii Ivana Rajmonta se stala Inscenací roku 2013 v anketě Divadelních novin.

Představení Walls & Handbags souboru Losers Cirque Company, režijní dvojice SKUTR a choreografky Jany Burkiewiczové nabízí divadelně-tanečně-akrobatické podívanou, ve které skvělými výkony excelují akrobaté, tanečníci a také osmiletý herec Kryštof Unger. Inscenace získala Cenu Divadelních novin v kategorii Taneční a pohybové divadlo.

Inscenace Antiwords souboru Spitfire Company je ovlivněna dílem Václava Havla a především jeho hrou Audience a jejím legendárním zpracováním režiséra Menzela, který do role sládka obsadil Pavla Landovského, jenž během hraní vypil přibližně devět osmistupňových piv. Podaří se performerkám překonat tento výkon? V hlavní roli spolu s aktérkami inscenace se představí i velké hlavy od sochařky Pauliny Skavové a hudba Sivan Eldar speciálně složená pro tuto událost. Představení Antiwords bylo uvedeno již na třech kontinentech světa a získalo řadu domácích i zahraničních ocenění.

Divadlo VOSTO5, legendární improvizační divadlo, tradiční host Colours of Ostrava, přiveze na festival nové představení PROTON !!!, jevištní rozhlasovou reportáž o objevu zapadlé české kapely Proton, která byla umlčena těsně předtím, než se stala slavnou. Strhující příběh zapomenuté hudební legendy, od které velikáni populární hudby i undergroundu čekali asi mnohem více. Kromě členů souboru divadla VOSTO5 se zde představí i Petr Marek, člen kapely Midi Lidi.

Herečka a performerka Halka Třešňáková přiveze na Colours of Ostrava představení Für die Macht. Miss World Halka v něm podporuje vitální společnost jako jedinou možnost dosažení světové demokratické demokracie. Miss World Halka cítí zodpovědnost za dialog napříč kontinenty. Za vyřešení globálních problémů světa. Miss World má velice realistický plán pro rok svého funkčního období. Krása je to, co otevírá dveře do skutečně každého obydlí, do každého srdce i duše. Chlebem proti hladu. Ledem proti teplu. Zvony místo zbraní.

Festival Colours of Ostrava proběhne od 14. do 17. července v areálu Dolních Vítkovic. Hlavními hvězdami Colours of Ostrava jsou Underworld, Tame Impala, Of Monsters and Men, M83, Passenger, Thievery Corporation, ANOHNI, Kodaline, The Vaccines či Slowdive. Přes 300 programových bodů proběhne včetně fóra Meltingpot na více než 22 otevřených i krytých scénách.

Zdroj: Tisková zpráva

 

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.