Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Czech Music Crossroads: Konference, workshopy pro hudebníky i koncerty kapel Ponk a Zrní

Czech Music Crossroads: Konference, workshopy pro hudebníky i koncerty kapel Ponk a Zrní

28.6.2016 00:00 Hudba ,

V tradičním termínu těsně před festivalem Colours of Ostrava se již potřetí do moravskoslezské metropole sjedou na dva dny přední zahraniční hudební publicisté, pořadatelé, agenti a další odborníci. V rámci akce Czech Music Crossroads s podtitulem „Hudba od Baltu po Dunaj” zaplní Důl Hlubina 12. a 13. července prezentace a panelové diskuse na aktuální témata, workshopy pro hudebníky a koncerty kapel z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska, které vybraly poroty odborníků z daných zemí.

Zvětšit obrázek

Z koncertu kapely Ponk, která byla vybrána pro účast na WOMEXu.
Foto: Archiv kapely

Role organizátora se opět ujal festival Colours of Ostrava. „Czech Music Crossroads pokračuje ve svém úsilí prezentovat hudbu zúčastněných zemí, tentokrát nově s Maďarskem. Nejedná se o samoúčelný krok, posun z české na mezinárodní platformu přináší zvýšení prestiže i zájmu zahraničních odborníků. Z Czech Music Crossroads se tak stává významná evropská hudební platforma,“ říká na úvod jeden z pořadatelů Jiří Moravčík. „Letos se přehlídka orientuje na world music, akustickou hudbu, folk a jazz,” upřesňuje.

Czech Music Crossroads je otevřen nejen zahraničním hostům, ale také českým hudebníkům, promotérům, agentům, festivalovým organizátorům a široké veřejnosti. Součástí bude také speed dating – osobní konzultace, na kterých mohou hudebníci či manažeři kapel získat rady od světově respektovaných profesionálů. Na večerních showcasových koncertech se kromě třech vybraných interpretů z každé země jako speciální host představí kapela Zrní.

Česká porota Sedmi statečných pro letošní rok nominovala skupinu Ponk, která byla vybrána do letošního oficiálního programu největšího světového veletrhu world music WOMEX, akustické trio Malina/Liška/Nejtek a česko-francouzskou skupinu Rêve Général. Polsko budou reprezentovat mezinárodně proslulé skupiny Psio Crew, Lautari a Vołosi. Z Maďarska dorazí skupiny Romengo, zahajovací kapela loňského veletrhu WOMEX Cimbaliband a Buda Folk Band. Slovensko vysílá na showcase Trojku Zuzany Homolovej, Capre a Rusín Čendeš Orchestra. „Nejde o přehlídku začínajících talentů, nýbrž o umělce, kteří mají šanci překročit jazykovou bariéru, bez ohledu na délku profesionální praxe,“ doplňuje Jiří Moravčík.

Z letošních zahraničních hostů přijedou například Gerald Seligman, dlouholetý producent EMI a ředitel veletrhu WOMEX, Derek Andrews, umělecký ředitel Mundial Montreal z Kanady, Barak Weiss, festivalový organizátor z Izraele, Riitta Huttunen, bývalá ředitelka finské exportní kanceláře Music Finland, která v současné době vede mezinárodní propagaci pro skupinu Värttinä, Cristina Fina za Medimex a La Notte della Taranta z Itálie, Juan Antonio Vázquez & Araceli Tzigane, redaktoři rozhlasového pořadu Mundofonias a zakladatelé světového žebříčku Transglobal World Music Chart, Arnulf Den Boesterd za distributora českých CD v západní Evropě Xango Music, Jun-Lin Yeoh, umělecká ředitelka Rainforest Festival Borneo, Edgar Jacob za label Cumbancha nebo David Ibañez, umělecký ředitel Fira Mediterrània de Manresa.

„Těžiště konference se po loňském ročníku ještě více přesouvá k hudebnímu exportu, což je u nás oblast zanedbávaná, leč pro rozvoj domácí hudební scény potřebná,“ uvádí Petr Dorůžka, mezinárodně respektovaný hudební publicista a autor programu konferencí. Odborníci budou prostřednictvím interaktivních kurzů školit hudebníky – společně s showcasovými účinkujícími z partnerských zemí – jak se prosadit v mezinárodní konkurenci. Zúčastní se i zahraniční specialisté z oblasti distribuce, kteří mají dlouholeté zkušenosti s šířením českých nahrávek na mezinárodním trhu.

Vstupné na konferenci je 500 korun na dva dny nebo 350 korun na jeden den. Zahrnuje veškeré materiály, CD sampler a vstup na showcase koncerty. Jednodenní vstupné na všechny večerní showcasové koncerty je 200 korun. Studenti a akademičtí pracovníci mají 20% slevu (u vstupu je potřeba se prokázat průkazem ISIC, ITIC nebo jiným dokladem, potvrzujícím studium či pedagogickou činnost). Držitelé vstupenky či identifikační pásky Colours of Ostrava mají vstup na koncerty zdarma. Konference probíhá po oba dny od 10 do 17 hodin, showcasové koncerty na dvou pódiích začínají v 18.00 a končí v úterý ve 22.15 a ve středu ve 23.50 hodin.

Zdroj: Tisková zpráva

 

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.