Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Divadlo loutek chystá Čapkovu Dášenku a festival, na který přijedou Dušek a Zindulka

Divadlo loutek chystá Čapkovu Dášenku a festival, na který přijedou Dušek a Zindulka

16.8.2016 Divadlo

Program na příští sezónu představilo Divadlo loutek Ostrava. Hned na počátku října divadlo přivítá již deváté pokračování festivalu Divadlo bez bariér. Dramaturgický plán na nadcházející sezónu pak počítá s osvědčenými tvůrci, kteří již na svém kontě mají povedené a oblíbené inscenace nejenom pro děti.

Zvětšit obrázek

Divadlo loutek Ostrava.
Foto: Archiv

Deváté bienále Divadlo bez bariér se bude konat od 3. do 6. října 2016. Festival se v poslední době vyprofiloval jako mezinárodní přehlídka vynikajících divadelních představení, z nichž si vyberou diváci všeho věku a různých zájmů. Festival má za cíl nabídnout tvorbu, která překračuje hranice mezi námi i v nás. „Divadlo loutek na festival letos pozvalo například Stanislava Zindulku a Divadlo v Řeznické, režisérské duo SKUTR, Jaroslava Duška, Taneční studio Light, Buchty a loutky a mnohé další,“ uvedla mluvčí divadla Lucie Mičková.

Festival nabídne dopolední představení pro školy, odpolední a večerní představení pro dospělé, představení ve školách, v nemocnicích a speciálních zařízeních a také besedy.

První premiéru nové inscenace Divadlo loutek připravuje na 25. listopadu. Půjde o inscenaci Nastupovat! Děják z rychlíku, která by měla zábavnou formou představit divákům dějiny 20. století, a to prostřednictvím dění na železnici. „Inscenaci připravuje tým Radovan Lipus, Marek Pivovar, Marek Pražák a Eva Kotková, který v Divadle loutek v minulosti stvořil úspěšné inscenace pro dospělé Z Deniku Ostravaka a Šaryk vzpomíná. Na scénáři se podílí také herec DLO Karel Růžička, který byl původcem myšlenky zpracovat tímto způsobem moderní dějiny,“ dodala Mičková.

Všechny děti, ale i jejich rodiče a prarodiče jistě potěší, že na 27. ledna 2017 je v Divadle loutek plánovaná premiéra inscenace Dášenka čili Život štěněte. Příběh roztomilé foxteriérky z pera Karla Čapka bude na hlavní scéně Divadla loutek režírovat Marek Zákostelecký, který bude zároveň i autorem scény, kostýmů a loutek. Marek Zákostelecký režijně stojí za oblíbenou inscenací Čtyřlístek zasahuje a do inscenace Láska s červeným nosem navrhoval scénu, kostýmy a loutky.

Nesmírně oblíbenou inscenací pro žáky základních škol je Hodina Komenského, kterou pro Divadlo loutek napsal Vít Peřina a zrežíroval ji Martin Tichý. I tento tým se do divadla vrátí, a to v inscenaci Středa nám chutná, která bude mít premiéru na jaře roku 2017.

Divadlo loutek připravuje pro diváky také program na Noc divadel, která proběhne 19. listopadu a naváže na divácky úspěšné minulé ročníky. Po loňském úspěchu bude i v nadcházející sezóně pro diváky připraveno Jarní putování divadlem, které nabízí možnost nahlédnout do divadelního provozu z trochu jiného úhlu a zažít divadlo netradičně.

V neposlední řadě nebude v nadcházející sezóně chybět Den dětí a také velice oblíbený a žádaný cyklus tvořivých dílen, během kterých si návštěvníci mohou vyrábět různé typy loutek za dohledu vyškolených lektorů. Letní prázdniny jako obvykle budou patřit akci Léto s pimprlaty.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.