Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Divadlo loutek chystá Čapkovu Dášenku a festival, na který přijedou Dušek a Zindulka

Divadlo loutek chystá Čapkovu Dášenku a festival, na který přijedou Dušek a Zindulka

16.8.2016 00:00 Divadlo

Program na příští sezónu představilo Divadlo loutek Ostrava. Hned na počátku října divadlo přivítá již deváté pokračování festivalu Divadlo bez bariér. Dramaturgický plán na nadcházející sezónu pak počítá s osvědčenými tvůrci, kteří již na svém kontě mají povedené a oblíbené inscenace nejenom pro děti.

Zvětšit obrázek

Divadlo loutek Ostrava.
Foto: Archiv

Deváté bienále Divadlo bez bariér se bude konat od 3. do 6. října 2016. Festival se v poslední době vyprofiloval jako mezinárodní přehlídka vynikajících divadelních představení, z nichž si vyberou diváci všeho věku a různých zájmů. Festival má za cíl nabídnout tvorbu, která překračuje hranice mezi námi i v nás. „Divadlo loutek na festival letos pozvalo například Stanislava Zindulku a Divadlo v Řeznické, režisérské duo SKUTR, Jaroslava Duška, Taneční studio Light, Buchty a loutky a mnohé další,“ uvedla mluvčí divadla Lucie Mičková.

Festival nabídne dopolední představení pro školy, odpolední a večerní představení pro dospělé, představení ve školách, v nemocnicích a speciálních zařízeních a také besedy.

První premiéru nové inscenace Divadlo loutek připravuje na 25. listopadu. Půjde o inscenaci Nastupovat! Děják z rychlíku, která by měla zábavnou formou představit divákům dějiny 20. století, a to prostřednictvím dění na železnici. „Inscenaci připravuje tým Radovan Lipus, Marek Pivovar, Marek Pražák a Eva Kotková, který v Divadle loutek v minulosti stvořil úspěšné inscenace pro dospělé Z Deniku Ostravaka a Šaryk vzpomíná. Na scénáři se podílí také herec DLO Karel Růžička, který byl původcem myšlenky zpracovat tímto způsobem moderní dějiny,“ dodala Mičková.

Všechny děti, ale i jejich rodiče a prarodiče jistě potěší, že na 27. ledna 2017 je v Divadle loutek plánovaná premiéra inscenace Dášenka čili Život štěněte. Příběh roztomilé foxteriérky z pera Karla Čapka bude na hlavní scéně Divadla loutek režírovat Marek Zákostelecký, který bude zároveň i autorem scény, kostýmů a loutek. Marek Zákostelecký režijně stojí za oblíbenou inscenací Čtyřlístek zasahuje a do inscenace Láska s červeným nosem navrhoval scénu, kostýmy a loutky.

Nesmírně oblíbenou inscenací pro žáky základních škol je Hodina Komenského, kterou pro Divadlo loutek napsal Vít Peřina a zrežíroval ji Martin Tichý. I tento tým se do divadla vrátí, a to v inscenaci Středa nám chutná, která bude mít premiéru na jaře roku 2017.

Divadlo loutek připravuje pro diváky také program na Noc divadel, která proběhne 19. listopadu a naváže na divácky úspěšné minulé ročníky. Po loňském úspěchu bude i v nadcházející sezóně pro diváky připraveno Jarní putování divadlem, které nabízí možnost nahlédnout do divadelního provozu z trochu jiného úhlu a zažít divadlo netradičně.

V neposlední řadě nebude v nadcházející sezóně chybět Den dětí a také velice oblíbený a žádaný cyklus tvořivých dílen, během kterých si návštěvníci mohou vyrábět různé typy loutek za dohledu vyškolených lektorů. Letní prázdniny jako obvykle budou patřit akci Léto s pimprlaty.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.