Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Letošní 42. ročník festivalu Hudební současnost bude přelomový

Letošní 42. ročník festivalu Hudební současnost bude přelomový

29.10.2016 00:01 Hudba

Pět koncertů, interpretační kurzy, které nemají v ČR srovnání, muzikologická konference s názvem Doteky mezi skladbou a interpretací, v rámci které vystoupí výrazné osobnosti české hudební scény. K tomu tvůrčí dílny pro děti a festivalové překvapení. Takový bude již 42. ročník festivalu soudobého umění, který se uskuteční od 8. do 16. listopadu v Ostravě.

Zvětšit obrázek

Cimbalista a skladatel Daniel Skála.
Foto: Archiv D. Skály

Pořadatelem Hudební současnosti je Tvůrčí centrum Ostrava v čele s uměleckým ředitelem Danielem Skálou. A právě pod vedením nového uměleckého ředitele začíná festival nabírat nabírat novou podobu a letos nabídne řadu novinek.

Každopádně zahajovací koncert se standardně uskuteční na Janáčkově konzervatoři, a to v úterý 8. listopadu. Tematicky bude zaměřen na lokální tvorbu. Dramaturgie prvního ze série pěti koncertů se ujal skladatel Milan Báchorek, který před čtyřiceti dvěma lety tento festival založil. Zazní skladby významných skladatelských osobností kraje od Leoše Janáčka až po Jana Grossmanna.

Na druhém koncertě, který proběhne ve středu 9. listopadu, se představí hned několik výjimečných interpretů soudobé hudby včetně maďarské klavíristky Nóry Füzi. Zahrají skladby Marka Keprta, Aleše Pavlorka, ale také věhlasných skladatelů 20. a 21. století Györgye Kurtága a Tristana Muraila.

V pátek 11. listopadu festivalový program přesídlí do foyer Divadla Antonína Dvořáka, kde pod vedením sbormistra Jurije Galatenka uslyší návštěvníci hned několik skladeb skutečných špiček soudobé hudby (Olivier Messiaen, Luciano Berio, Krzysztof Penderecki, Georg Friedrich Haas a další). V roli interpretů se vystřídají sbory Ostravské učitelky a Canticum Ostrava.

Předposlední Galakoncert kurzů Hudební současnosti 2016 proběhne opět ve velkém sále Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, a to v pondělí 14. listopadu. Bude závěrečným výstupem lektorů a účastníků interpretačních kurzů hry na akordeon a tvůrčích dílen, který dramaturgicky připravila Marcela Kysová-Halmová spolu s Gabrielou Jílkovou.

S letošním ročníkem se pak rozloučíme ve středu 16. listopadu při závěrečném koncertu, naladěném na freejazzovou notu. V triu, které vzniklo přímo pro tuto příležitost, se představí Vlastimil Šmída (klavír), Marián Friedl (kontrabas) a Daniel Skála (cimbál). Součástí koncertu
bude vystoupení tří výjimečných žáků Lidové konzervatoře a Múzické školy v Ostravě, kteří program obohatí o své oblíbené písně.

Kromě seznámení obecenstva s tvorbou českých skladatelů, což je dramaturgická linie navazující na bohatou minulost festivalu, bude letos program obohacen také o několik novinek. Nejvýraznější z nich je rozšíření platformy festivalu o kurzy soudobé interpretace v oborech sborový zpěv a akordeon.
Umělecký ředitel festivalu Daniel Skála k tomu říká: „Chystané interpretační kurzy svým obsahem a zaměřením nemají v ČR srovnání. Uskuteční se o víkendu 12. až 13. listopadu na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a vyvrcholí dvěma koncerty účastníků kurzů. Garanty obou interpretačních kurzů jsou přední osobnosti daných oborů: Marcela Kysová-Halmová, která do Ostravy pozvala mimo jiné i řadu vynikajících akordeonistů z tuzemska i zahraničí, a Jurij Galatenko, sbormistr Národního divadla moravskoslezského.“

Ve stejných dnech budou probíhat také tvůrčí dílny, určené pro žáky základních uměleckých škol. „Na těchto tvůrčích dílnách budou žáci ve věku 8-14 let objevovat neomezená zákoutí zvuků – zvukové možnosti vlastního těla, svého hlasu i zvuky objektů z běžného života. Prostřednictvím hravých technik budou děti vedeny nejen k jinému slyšení, ale také k vlastním kompozičním pokusům, přičemž základní myšlenkou celé akce je podpora jejich přirozené tvořivosti, stejně jako možnost svobodně se vyjadřovat,“ dodává Skála. Dvoudenní program této tvůrčí dílny se uskuteční pod vedením Gabriely Jílkové a Kateřiny Hoňkové.

Další, neméně významnou událostí související s tématem interpretace, je muzikologická konference, na jejíž přípravě se podílí tým z Ostravské univerzity. Uskuteční se v úterý 10. listopadu od 9 hodin v Hudebním oddělení Knihovny města Ostravy. Řečníci se budou zabývat zejména problematikou interpretace soudobé hudby. Mezi všemi jmenujme například ředitele Národního divadla moravskoslezského Jiřího Nekvasila, operní pěvkyni Evu Dřízgovou-Jirušovou nebo klarinetistu Igora Františáka.

K festivalovému překvapení něco málo prozradila Yvetta Ellerová, členka přípravného týmu: „Nemohu sdělit více, má-li překvapení zůstat překvapením, ale již nyní se těšíme na setkání básníků a spisovatelů s hudebníky v hodně netradičním prostoru Divadla Jiřího Myrona, v prostoru nově vznikajícím a pro danou akci naprosto adekvátním, v takzvané Dvanáctce (na ulici Čs. Legií 12, vchod vedle Předprodeje NDM),“ uvedla Ellerová. „Letošní ročník s sebou nese ještě jednu novinku, a to výtvarné a scénické pojetí všech koncertů. Této úlohy se ujali sochař Jan Šnéberger a scénograf Tomáš Volkmer,“ dodala Ellerová.

Festival Hudební současnost spolupořádají významné ostravské kulturní a vzdělávací instituce, konkrétně Janáčkova konzervatoř, Pedagogická fakulta a Fakulta umění Ostravské univerzity, Národní divadlo moravskoslezské, Knihovna města Ostravy, Lidová konzervatoř, Múzická škola v Ostravě a také Asociace hudebních umělců a vědců.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.