Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Co říkáte na tohle jméno? Na Colours 2017 přijede britská zpěvačka Birdy

Co říkáte na tohle jméno? Na Colours 2017 přijede britská zpěvačka Birdy

8.11.2016 19:56 Hudba

Pořadatelé festivalu Colours of Ostrava zveřejnili v úterý večer první jméno pro příští ročník, který se uskuteční od 19. do 22. července 2017. Do Ostravy přijede britská zpěvačka Birdy ověnčená nominacemi na Cenu Grammy i Brit Awards. Na festivalu Colours of Ostrava si odbyde svoji českou premiéru.

Zvětšit obrázek

Zpěvačka Birdy je prvním jménem pro Colours of Ostrava 2017.
Foto: Archiv zpěvačky

První album Birdy vydala ve čtrnácti letech a zařadila na ně osobité covery Bon Ivera, The National, Fleet Foxes nebo Jamese Taylora, čímž s ohledem na svůj věk pořádně šokovala svět.

Letos teprve dvacetiletá klavíristka a skladatelka postupně získala nominace na Brit Awards, Grammy, významné ceny za zpěv, prodala přes deset miliónů nahrávek a točí se okolo ní producentská a skladatelská esa od Adele, OneRepublic, Mumford & Sons nebo Florence and the Machine. O Birdy také dobře vědí fanoušci televizních seriálů The Vampire Diaries a Hunger Games.

U Jasmine van den Bogaerde alias Birdy nesledujeme vykalkulovanou kariéru naivně tvárné dětské hvězdičky, ale vzestup sebevědomé dívky, uvádějící za své vzory Kate Bush, Tracy Chapman a Lauru Mvula. Dcera koncertní klavíristky a spisovatele není produktem The X Faktoru nebo Pop Idolu, náročná soutěž, kterou ve dvanácti letech vyhrála – Open Mic UK – má docela jiná kritéria. Zřetelně jasný názor na svou roli v popu dala Birdy najevo v roce 2012. Požádali ji, aby vystoupila na zahajovacím ceremoniálu londýnských paralympijských her a ona osmdesáti tisícový dav uhranula zpěvem skladby Bird Gerhl od Antony and the Johnsons.

„Třetí album Beautiful Lies ji do uměleckých výšin pomohli dotáhnout o generace starší hvězdní skladatelé a producenti. Plachá a podle svých slov extrovertní zpěvačka se na něm od klavírních balad vzedmula k vrstevnatým a silným hymnickým skladbám poznamenaným krokem k samostatnosti.

„Když jsem začala pracovat na tomto albu, přestěhovala jsem se poprvé do Londýna. Je to takový ten pocit, když máte poprvé volnost, ale zároveň se vám stýská po rodině. A přejete si, aby ten pocit trval celou věčnost. Tehdy poprvé jsem měla vizi a názor na všechno,“ vysvětlila Birdy odklon od coverů k přesvědčivému autorství násobeném filmovým viděním a sněním, realizovaným ve fiktivních video příbězích s obrovskou sledovaností. „Vždy jsem chtěla být mořskou pannou, je to sen. Miluji Ariel, miluji Malou mořskou vílu, ale v této skladbě jsem mnohem nepříjemnější,” uvedla Birdy ke ztvárnění skladby Wild Horses, dosvědčujíc, do jakých sfér se od chvíle, kdy zaujala svět „domácím“ videem Skinny Love, dokázala rozlétnout.

Zkráceně: čtrnáctiletá holka za klavírem dospěla v ženu a hvězdu chytrého popu.

Jiří Moravčík | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.