Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Vondráček, Šporcl i tři symfonie Mendelssohna aneb Janáčkův máj zveřejnil letošní program

Vondráček, Šporcl i tři symfonie Mendelssohna aneb Janáčkův máj zveřejnil letošní program

3.1.2017 Hudba

Recitál loňského vítěze interpretační Soutěže královny Alžběty, tedy opavského rodáka Lukáše Vondráčka, bude jedním z vrcholů letošního 42. ročníku festivalu Janáčkův máj. Pořadatelé v úterý zveřejnili jeho program. Mezi další návštěvnické magnety bude patřit pěvecký galakoncert světového tenoristy Lawrence Brownleeho a další programy.

Zvětšit obrázek

Klavírista Lukáš Vondráček.
Foto: Archiv

Janáčkův máj, který je v kraji zároveň  největším a nejvýznamnějším festivalem nesoucím Janáčkovo jméno, letos nabídne 23 koncertů v průběhu 19 festivalových dnů v 9 městech Moravskoslezského kraje.

Americký tenorista Lawrence Brownlee přijede do Ostravy zazpívat árie slavných italských oper. Tento charismatický černoch je považován za nejlepšího představitele bel canta na světě. Na jeho koncert pod Eiffelovou věží přišlo na půl miliónu posluchačů.

Letošním festivalem se nenápadně prolíná číslo tři: Představí se tři vynikající pianisté: náš Lukáš Vondráček (sólový recitál), vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2016. Dále pak Francouz Jean-Philippe Collard (závěrečný koncert) a Američan Andrew von Oeyen.

Přijedou také tři slavní houslisté: Andrey Baranov, vítěz Soutěže královny Alžběty v Bruselu z roku 2012, se představí v sólovém recitálu s klavíristou Stanislavem Boguniou. Koncerty na Janáčkově odehrají také festivalový prezident Ivan Ženatý a Pavel Šporcl.

Tři varhanní koncerty zaznějí v jednom dni v rámci Dne slezských varhan. Tři zámecké sály se rozeznějí hudbou – Hradec nad Moravicí písněmi Mozarta, Tomáška a Beethovena, Kunín kytarovými akordy mladého polského interpreta Łukasze Kuropaczewského, Vítkovický zámek pak klavírními melodiemi v přednesu mladé Nikol Bókové a především melodickým hlasem Jiřího Vejvody.

Legendární Stravinského věta „Stravinskij přichází a Ostrava spí“ již dávno neplatí. Mnohé Stravinského dílo v Ostravě téměř zdomácnělo. Snad se to povede i Svatbě pro sóla, smíšený sbor, bicí a čtyři klavíry, která bude mít na festivalu v provedení Pražského filharmonického sboru svou ostravskou premiéru.

V rámci letošního festivalu zaznějí dále tři vrcholné symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho: Skotská, Italská a Reformační – ryze romantické hudební pohlednice plné pastelových barev. Úplně jiné barevné odstíny francouzských impresionistů má pak Symfonie č. 2 Bohuslava Martinů.

Janáčkův máj nezapomíná ani na malé a mladé posluchače. Händlova barokní opera Acis a Galatea bude v Kulturním centru Cooltour na Černé louce uvedena nejen pro dospělé publikum, ale živými pěvci a dřevěnými loutkami zpřístupněna i divákům nedospělým.

„Festival směřuje k větší a promyšlenější spolupráci s dalšími středoevropskými festivaly a jeho cílem je vyšší účast zahraničních orchestrálních těles a větší podíl pořadů pro děti případně tzv. rodinných koncertů. Festival je již dnes určen širokému okruhu posluchačů a mým přáním je, aby to byl vždy maximálně otevřený festival klasické hudby,“ říká ředitel festivalu Jaromír Javůrek.

Janáčkův máj svým rozsahem a především obsahem právem patří k dominantám hudebního, uměleckého a společenského života Ostravy a Moravskoslezského kraje.

Podrobný program festivalu najdete ZDE.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.