Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Kostely opět ožijí vážnou hudbou, sbor Ondrášek vystoupí s ostravskou filharmonií

Kostely opět ožijí vážnou hudbou, sbor Ondrášek vystoupí s ostravskou filharmonií

20.4.2017 22:11 Hudba

Koncertní cyklus Čtvero ročních období, pořádaný Svatováclavským hudebním festivalem, uvede ve své druhé jarní části tři pozoruhodné interprety – polského varhaníka Andrzeje Białka, Stadlerovo klarinetové kvarteto, vystupující s vynikajícím basistou Martinem Gurbaľem, a vokální soubor Noach, interpretující hebrejské písně. Koncerty se uskuteční 22. až 24. dubna v Ostravě, Frýdku-Místku, Staré Bělé, Rychvaldu a ve Zlíně. Součástí jarního cyklu je i vystoupení novojičínského souboru Ondrášek s Janáčkovou filharmonií Ostrava 7. a 8. května v Ostravě a Novém Jičíně.

Zvětšit obrázek

Dětský sbor Ondrášek během březnového jubilejního koncertu.
Foto: Archiv sboru

Jednou ze zastávek koncertního cyklu Čtvero ročních období je centrum Ostravy, kde v sobotu 22. dubna vystoupí v kostele sv. Václava polský varhaník Andrzej Białko. V neděli si jej lidé budou moci poslechnout ve Frýdku-Místku, o den později ve Zlíně. Všechny tři koncerty začínají v 18 hodin a návštěvníci se mohou těšit například na výběr skladeb od J. S. Bacha či Johanna Pachelbela. Andrzej Białko má ve svém repertoáru všechna varhanní díla J. S. Bacha, v sérii 20 koncertů rovněž představil antologii varhanní hudby 16. až 20. století. Jeho stále se rozšiřující repertoár je rozsáhlý a obsahuje všechny styly, včetně kompletního varhanního díla Dietricha Buxtehudeho, Johannese Brahmse, Nicolause Bruhnse, Felixe Mendelssohna, Césara Francka a Ference Liszta.

Dalším dějištěm koncertního cyklu je Husův sbor ve Staré Bělé, kde 23. dubna v 15 hodin vystoupí Stadlerovo klarinetové kvarteto spolu se sólistou Národního divadla moravskoslezského Martinem Gurbaľem, známým svým podmanivým hlasem. „Kromě skladeb barokních mistrů J. S. Bacha a Tomase Albinoniho posluchačům představíme Antické maďarské písně Ference Farkase či Biblické písně Antonína Dvořáka ve skvělé úpravě klarinetisty Aleše Pavlorka,“ upřesnil Igor Františák, který v uměleckém souboru vystupuje. Jarní koncert se 23. dubna od 15 hodin rovněž odehraje v Husově sboru v Rychvaldu, který přivítá mužský vokální soubor Noach s uměleckým vedoucím doc. Tomášem Novotným, věnující se interpretaci hebrejských písní. Soubor, soustřeďující se zejména na písně chasidských židů, doprovodí hráčky na klarinet a bajan ukázkami lidové hudby východoevropských židů.

Součástí jarního cyklu Čtvero ročních období je i koncert novojičínského souboru Ondrášek, který letos slaví 50. výročí svého vzniku. Ke kulatému jubileu Ondrášek vystoupí s Janáčkovou filharmonií Ostrava a spřátelenými dětskými sbory ze Šumperku, Sušice, Dačic a Českého Krumlova. Na pódiu stane úctyhodných 250 dětských a mládežnických zpěváků a 70 filharmoniků v čele se sólistkou Evou Dřízgovou-Jirušovou, aby posluchačům představili monumentální dílo The Armed Man (A Mass for Peace), jednoho z nejpopulárnějších autorů klasické hudby současnosti Karla Jenkinse. Koncerty se odehrají 7. května od 17 hodin v kostele Panny Marie Královny v Ostravě-Mariánských Horách a 8. května od 15 hodin v Beskydském divadle v Novém Jičíně.

Zdroj: Tisková zpráva organizátorů

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.