Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Mamalör na novém albu Pumpernakle skvěle rozdmýchal doutnající ostravské kořeny

Mamalör na novém albu Pumpernakle skvěle rozdmýchal doutnající ostravské kořeny

28.7.2017 Hudba

Dlouhých osm let se čekalo na druhý počin ostravské kapely Mamalör. Po debutu s názvem Na dvorku se Mamalör vrací s čerstvým albem Pumpernakle. Nová kolekce obsahuje 13 písní, jež podstatným způsobem rozšiřují hudební mapu Ostravy o originální alternative-world music, která má osobitý a nezaměnitelný výraz. Ostravan.cz byl přítomen také středečnímu koncertu Mamalör před Domem umění. Recenze alba a report koncertu se tak zkřížily podobně, jako se v Ostravě protínají odedávna různá etnika a osudy.

Zvětšit obrázek

Skupina Mamalör během středečního koncertu před Domem umění.
Foto: Roman Polášek

Přicházím na zahrádku ostravského Domu umění. Sedí tady malý hlouček lidí, vládne tu pohoda, povlává dým z cigaret, které podle slov jednoho postaršího týpka musí přece pokračovat v tradici dávno vyhaslých komínů vysokých pecí. Jirka Macháček, šéfredaktor kulturní revue Protimluv a kapelník Mamalör, mne zbystří a hrne se ke mně s novým cédéčkem. Zajímám se o slovo Pumpernakle. Něco mi připomíná, ale nemůžu si momentálně vzpomenout. „Víš, to slovo má více významů“, vysvětluje ochotně Jiří. „Kašpárek a jeho přemety jsou v jistém žargonu zvány jako „pumrknákle“. Slovo ale také označuje chleba z žitné mouky, který byl velmi těžce stravitelný,“ dodává Jiří Macháček.

Mamalör svůj koncert zahajují první písní z Pumpernakle s názvem Perspektiva. Jde o báseň Františka Gellnera „Má milá rozmilá, neplakej, život už není jinakej…“ a současně o jednu z nejpovedenějších písní alba. Taneční tempo, expresivní zpěv Terezy Cisovské, akordické přiznávky Terezy Janečkové (akordeon), barevné perkuse Palo Nowaka a neodmyslitelné houslové ozdůbky Jiřího Macháčka mě opřádají jistotou, že takto by se to kdesi ztracenému Gellnerovi mohlo líbit. Ačkoli si kapela koncert zvučila sama, komorní hlasitost je příjemná a vytváří určitou atmosféru domáckosti, kterou Macháček koření židovskými vtipy. Velmi příjemný večer. Odcházím po hodině domů, abych si poslechl Pumpernakle ještě znovu. A už jsem u něj zůstal.

Písně Mamalör, inspirované melodiemi kočovných romských i židovských muzikantů znějí i ve studiové podobě syrově, neučesaně a vane z nich svěží vítr a spontánní radost z muzicírování. Z jejich průběhu je znát promyšlená struktura, detailní práce s aranží písničky, dynamikou a rytmem. Vedle veršů klasiků Gellnera a Sovy přirozeně, bez kvalitativního poklesu, fungují vlastní texty kapely. Nejvíc jich napsal Jiří Macháček. Jeho Pokleslá a Ukolébavka upoutají svým satirickým humorem.

Tereza Cisovská se na albu představuje jako výborná zpěvačka, jejíž hlas vzdáleně připomíná Radůzu. Známá herečka z Komorní scény Aréna upoutává svým hlasovým rozsahem a bohatým témbrem, který s odstupem let dozrál a intonačně se ukotvil. Ve střední poloze jí to řeže, ve výškách se bez problémů překlene do tklivého i pronikavého falzetu. Neškolené, rychlé vibrato jejího hlasu má svou autentickou krásu. Z herecké praxe je evidentní její zřetelná artikulace a výrazné gesto, se kterým dovede konkrétní naratologické prvky textů zdůraznit. S citem. Nenásilně.

Cisovskou vokálně na albu podporuje flétnistka Adéla Václavíková. Hlasy obou zpěvaček se barevně hezky doplňují. Václavíková také zdobí řadu písní krásnými melodiemi fléten (např. Araber), které čerpají z židovských, cikánských a orientálních stupnic. Zpěv Jiřího Macháčka evokuje lidového vypravěče (Rebe) i potulného, mystického houslistu Marca Chagalla (Ani mamin). Právě v neučesanosti jeho projevu je původnost. Macháček svými houslovými pasážemi něžně i řízně zdobí všechny písně alba. V instrumentální rovině mu vedle Václavíkové zdařile sekunduje akordeonistka Tereza Janečková, jejíž nástroj má na starosti hlavně rytmicky pestré doprovody. Když už se ale akordeon Janečkové zjeví v instrumentální vyhrávce (Araber, Saposchkele), vytvoří vždy barevně bohatou modulaci.

Palo Nowak mne potěšil invenčními perkusemi, improvizační schopností a důvtipem v hledání zvukových barev. Využívá celou řadu nástrojů: cajon, darbuku, djembe, různá chřestítka a bubny. Na albu vystupuje jako kouzelník, který maluje různé zvukové obrazy a dokáže každé písni vdechnout ideální podobu, která není nikde stereotypní. Podobně profesionálně zní baskytara Jakuba Freywalda a kytara Marka Cisovského.

Největším zjevením celého alba jsou vedle Perspektivy písně Fun tashlik, Nocturno a hlavně tesklivá perla Ani mamin. Nádherný průběh této písně vyrůstá z acappellového sborového úvodu, pokračuje hedvábným instrumentálním rozhovorem nástrojů, který vystřídá úchvatné vokální sólo Cisovské. Aby toho nebylo málo, Ani mamin se v druhé půli zrychluje s nespoutaným gipsy drajvem. V písničkách cirkulují vokální dialogy i trialogy, které prozrazují hravost. Jazykově převažuje čeština, ale zaznívá také jidiš v posmutnělé, éterické písni Fun tashlik a hebrejština v Ani mamin.

Na Pumpernakle se nachází i čistě instrumentální skladby, které jsou velmi energické, roztančené a gradačně znamenité. Jednou z nich je Araber, která už podle názvu evokuje orientální hudební inspiraci, včetně úžasného bubenického sóla Nowaka. Saposchkele / Mrazivá má výborný tlak a obsahuje spoustu výborných houslových i rytmických nápadů. Některými melodickými linkami připomíná řeckou či tureckou lidovou hudbu, kterou byl klezmer v historii ovlivněn. Instrumentální pecka Warshawer se skvělým houslovým sólem Macháčka také celé album uzavírá.

Album je graficky nádherně upraveno. Booklet obsahuje jednu drobnou chybu u autorů textu písní (u čísla 11 je uvedena jako autorka textu Cisovská, song je však instrumentální). Výborný zvuk je dílem Radima Vaňka alias Mroše, který má s etnickými projekty nahrávací zkušenosti.

Mamalör vytvořili album, které má velký potenciál oslovit. Je plné energie, nostalgie, smutku i veselí v ideálně přirozeném poměru. Cesta po stopách kořenů židovské i romské kultury v ryze ostravském kontextu není zaprášená ani zkostnatělá. Aranže jsou rozmanité, cit pro zvuk se snoubí s výbornými instrumentálními výkony a zdařilými texty. Pumpernakle je opravdu krásné album, které se bezpochyby zařazuje k výrazným nahrávkám ostravské hudební kultury. Pro svou uměleckou ryzost, hledání identity, osobitý nadhled i schopnost sebeironie je ideálním společníkem do pohody i nepohody.

Milan Bátor | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.