Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Divadlo Nová sezóna v Komorní scéně Aréna: Havlovo Vyrozumění i Chacharije Vůjtka a Klimszy

Nová sezóna v Komorní scéně Aréna: Havlovo Vyrozumění i Chacharije Vůjtka a Klimszy

31.8.2017 00:00 Divadlo

Komorní scéna Aréna v Ostravě, trojnásobná držitelka ocenění Divadlo roku, představuje sezónu 2017/18, jejíž název tentokrát zní Rok srozumitelných nedorozumění.

Zvětšit obrázek

Pohled na budovu, uvnitř které sídlí Komorní scéna Aréna.
Foto: Archiv

„Náš každodenní život je plný nedorozumění a někdy si můžeme myslet, že nedorozuměním je i celá naše existence, když se rodíme, abychom nakonec zemřeli. Přesto se stále pokoušíme porozumět sami sobě i světu, ve kterém žijeme. Někdy jdeme dokonce tak daleko, že se náš svět pokoušíme učinit o něco srozumitelnějším. A právě tato snaha už od počátků divadla inspiruje dramatiky, aby ji ve svých hrách zachytili, a také se stala kritériem pro výběr čtyř titulů nové sezony,“ vysvětluje název sezóny dramaturg KSA Tomáš Vůjtek.

Komorní scéna Aréna během této sezóny opět uvede čtyři nové inscenace, přičemž jedna z nich bude i českou a světovou premiérou. Diváci se mohou těšit na Vyrozumění Václava Havla v režii Vojtěcha Štěpánka, Tři sestry A. P. Čechova v režii uměleckého šéfa Ivana Krejčího, zbrusu novou hru Chacharije Tomáše Vůjtka a Janusze Klimszy, který bude i jejím režisérem, a Zabijáka Joe Tracyho Lettse, kterým se poprvé v Aréně představí režisér Jiří Pokorný.

Vyrozumění napsal Václav Havel v roce 1965 už jako zkušený autor absurdního divadla. V rámci zvýšení srozumitelnosti úředních dokumentů je zaveden do úředního styku umělý jazyk ptydepe, který má zamezit jakýmkoli nedorozuměním, neboť se v něm každé slovo od ostatních liší natolik, že neexistuje ani ta nejmenší možnost záměny. Boj o jeho prosazení je provázen intrikami, nakonec se však ukáže, že nový jazyk je natolik složitý, že se mu nikdo z úředníků není schopen naučit, a celý projekt je proto odvolán. Vyrozumění je vtipnou reflexí byrokratického myšlení, která díky bruselským nařízením nijak neztratila na své aktuálnosti. Premiéra se uskuteční 21. října 2017

Čechovovy Tři sestry z roku 1901 patří k nejhranějším titulům moderního dramatu. Tři dcery zesnulého generála žijí v provinčním městečku se svým bratrem a posléze i s jeho rodinou a vzpomínají na šťastné chvíle strávené v Moskvě, do které se chtějí vrátit. Společnost jim dělají důstojníci místní posádky, se kterými se pouštějí do planých filozofických debat, ale i závažných úvah o správně prožitém životě. Všichni se snaží porozumět smyslu své existence a v závěru se doberou zásadního poznání, že žít se zkrátka musí. Hra nabízí velké herecké příležitosti pro celý soubor a pro diváky skvělou příležitost nahlédnout se smutným humorem, že i v nás je leccos z nešťastných hrdinů této krásné hry. Premiéra bude 6. ledna 2018.

Jakýmsi volným pokračovatelem veleúspěšné Brenpartije bude nová hra Chacharije, v níž Janusz Klimsza a Tomáš Vůjtek zachytili sociální poměry v Ostravě počátku třicátých let. Napříč společenským spektrem prožívají smyšlené i historické postavy své příběhy během jednoho jarního dne roku 1932, které se v závěru překvapivě protnou. Hra vychází ze skutečných dobových událostí, se kterými si hravě fabulačně pohrává. V národnostně smíšené Ostravě nebyla o různá nedorozumění nouze a text hry s nimi cíleně pracuje. Svůj prostor v ní dostanou i svérázné postavičky ze státu Halda, jejichž osudy diváci poznali již ve zmiňované Brenpartiji. Premiéra je naplánovaná na 24. března 2018

Posledním titulem bude černá komedie Tracyho Lettse Zabiják Joe. Autor, který dnes patří k nejhranějším americkým dramatikům, ji napsal jako svou prvotinu, ale velmi brzy se s ní stala kultovní záležitost. Bizarní rodinka ze sociální spodiny se snaží vyřešit svou finanční situaci najmutím profesionálního zabijáka. Vše se však zkomplikuje a vykonaná vražda jejich situaci ještě více zhorší. Navíc začne vycházet najevo pravda o jejich skutečných záměrech, z níž vyplyne, že celý komplot byl vlastně jedním velkým nedorozuměním. Premiéra bude 26. května 2018

Režisérská jména příští sezóny zůstávají – až na jedno – stejná jako v předchozích letech. Vedle uměleckého šéfa Ivana Krejčího (1966) a stálého hosta Janusze Klimszy (1961) se potřetí do Arény vrátí Vojtěch Štěpánek (1984). Zcela novým setkáním bude ale poslední inscenace sezony, kdy se souborem bude poprvé zkoušet Jiří Pokorný (1967), který před studiem režie na DAMU maturoval na jednom z ostravských gymnázií. V letech 1993-1997 byl režisérem a uměleckým vedoucím Činoherního studia v Ústí nad Labem. V letech 1999-2004 byl uměleckým šéfem HaDivadla a v letech 2002-2006 byl členem uměleckého vedení Divadla Na zábradlí.

Divadlo rovněž vstupuje do nové sezóny s několika personálními změnami v hereckém souboru. S koncem minulé sezóny Arénu opustil její dlouholetý člen Albert Čuba a do souboru nově vstoupil Vojtěch Lipina, který se již divákům stihl představit v poslední inscenaci loňské sezóny, ve Smíření, a který bude k vidění i ve starších inscenacích (Něco za něco a Slyšení), v nichž přebere role právě za A. Čubu. Soubor během podzimu také opustí dosud nejmladší člen hereckého souboru, Štěpán Kozub.

Zdroj: Tisková zpráva

Čtěte také: Program slavnostního zahájení nové sezóny Komorní scény Aréna 

Alice Taussiková | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Divadlo", nebo přejděte na úvodní stranu.