Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Nominace na Cenu Jantar v oboru činohra mají Marek Cisovský, Josef Kaluža a David Viktora

Nominace na Cenu Jantar v oboru činohra mají Marek Cisovský, Josef Kaluža a David Viktora

1.3.2018 10:44 Ceny JANTAR

Pořadatelé prvního ročníku Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v kategorii činohra muži. Dvě nominace putují do Komorní scény Aréna, a to pro Marka Cisovského a Josefa Kalužu. Třetím nominovaným je David Viktora z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Odborná činoherní porota kromě toho rozhodla o širších nominacích v této kategorii. Symbolické ocenění, které je ale již bez možnosti postupu do finále, získali herci Vladislav Georgiev (KSA Ostrava), Robert Finta (NDM Ostrava) a Daniel Volný (Slezské divadlo Opava).

Zvětšit obrázek

Zleva Marek Cisovský, Josef Kaluža a David Viktora.

Laureáti Ceny Jantar budou vyhlášeni v Ostravě na slavnostním ceremoniálu, který se bude konat 15. dubna v hale Gong.

Prvním nominovaným (v abecedním pořadí) je Marek Cisovský za roli Kubše v inscenaci hry Václava Havla Vyrozumění. „Kubš nepatří k rolím hlavním, pro poselství celku je to však postava určující. Je to figurka bezslovná, ale všudypřítomná, gestem, nebo třeba jen pozvednutím obočí, se sirkou věčně mezi zuby velící. Cisovský ji pojal jako přízrak o všem informovaného, obávaného, vševědoucího estébáka rozhodujícího o úkolech a o postavení všech ostatních. Prototyp režimní zrůdy, varovné a věčné. Opak třeba Cisovského Adolfa Eichmanna ve Vůjtkově a Krejčího Slyšení, postaveného na slově a na mistrovském odpozorování charakteru masového vraha, úředníka, který jen bez odmluv plnil velký vlastenecký úkol. To záviděníhodné rozpětí herecké práce Cisovského s reflektovanými dvěma póly opravňuje Cisovského nominaci za roli Kubše v roce 2017,“ píše se ve verdiktu poroty.

Nominován byl také Josef Kaluža. „Herec Komorní scény Aréna Josef Kaluža vytvořil v roce 2017 na své domovské scéně vynikajícím způsobem dvě postavy: Ivana v inscenaci hry Yasminy Rezy Obraz a Grosse v inscenaci hry Václava Havla Vyrozumění. V Kalužově osobitém herectví jsou vzácně vyrovnané prvky využívající komického, tragického a emocionálního rozměru lidských povah a charakterů,“ rozhodla porota.

David Viktora je nominován za roli Jakea Sturdyho v inscenaci Teď mě zabij v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. „David Viktora podává v roli Jakea Sturdyho nesmírně koncentrovaný a soustředěný herecký výkon. V syrovém dramatu vztahu otce a fyzicky handicapovaného syna se postupně z pozice starostlivého a chápajícího otce mění v jedince, který je paralyzován vlastní nemocí do stavu fyzické i mentální nemohoucnosti. Jeho herectví je postaveno na emočně intenzivních intonačních zvratech a na přesných pohybových i mimických detailech,“ rozhodla porota ve složení Tatjana Lazorčáková (předsedkyně), Pavla Bergmannová, Jiří P. Kříž, Eva Lenartová a Ladislav Vrchovský.

Jako výraz uznání vysokých hereckých kvalit porota v aktuálním ročníku rozhodla také o širších nominacích, které získali další tři herci za role nastudované v roce 2017. Širší nominaci má Vladislav Georgiev za roli Otce v inscenaci Smíření (Komorní scéna Aréna Ostrava), Robert Finta za roli Joeye Sturdyho v inscenaci Teď mě zabij (NDM Ostrava) a Daniel Volný za roli Averyho Suttona v inscenaci Modrý z nebe (Slezské divadlo Opava).

Ceny Jantar, jejichž vyhlašovatelem je internetový kulturní deník Ostravan.cz, budou uděleny celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech – za artificiální hudbu, populární hudbu, literaturu, výtvarné umění, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. dubna i galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích, během kterého vystoupí někteří nominovaní umělci i další zástupci špičky kultury Moravskoslezského kraje.

Na galakoncertu zazpívají Ewa Farna, Patricie Janečková, Eva Dřízgová-Jirušová či zpěváci David Stypka či Martin Chodúr, kteří se představí se svými kapelami. Zahraje také houslový virtuóz Jiří Vodička a zazpívá karvinský sbor Permoník. Písně z muzikálů na galavečeru zazpívají Hana Fialová a Tomáš Savka.

Program ceremoniálu bude přístupný i pro širokou veřejnost, vstupenky za cenu od 165 korun jsou k dispozici v prodejní síti Ticketstream a také online na webových stránkách www.cenyjantar.cz.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.