Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Ceny JANTAR Nominace na Cenu Jantar v oboru činohra mají Pavla Dostálová, Kateřina Krejčí a Zuzana Truplová

Nominace na Cenu Jantar v oboru činohra mají Pavla Dostálová, Kateřina Krejčí a Zuzana Truplová

1.3.2018 10:45 Ceny JANTAR

Pořadatelé prvního ročníku Moravskoslezských kulturních Cen Jantar zveřejnili nominace v kategorii činohra ženy. Dvě nominace putují do Komorní scény Aréna, a to pro Pavlu Dostálovou a Zuzanu Truplovou. Třetí nominovanou herečkou je Kateřina Krejčí z Divadla Petra Bezruče v Ostravě. Odborná činoherní porota kromě toho rozhodla o širších nominacích v této kategorii. Symbolické ocenění, které je ale již bez možnosti postupu do finále, získaly herečky Markéta Haroková, Lucie Končoková a Petra Lorencová.

Zvětšit obrázek

Zleva Pavla Dostálová, Kateřina Krejčí a Zuzana Truplová.

Laureáti Ceny Jantar budou vyhlášeni v Ostravě na slavnostním ceremoniálu, který se bude konat 15. dubna v hale Gong.

První nominovanou (v abecedním pořadí) je Pavla Dostálová za roli Sestry v inscenaci Komorní scény Aréna Smíření a s přihlédnutím k roli Marie v inscenaci Vyrozumění. „Pavla Dostálová nabízí přesvědčivé ztvárnění dívky, jejíž hluboká, neotřesitelná víra má až mystické rozměry. Nechává diváka na pochybách, zda je obětí, nástrojem Boha či mravním vítězem nad nejspodnějšími proudy lidského konání, aby jej zároveň jednoznačně přesvědčila o vlastní niterné síle, jež má až děsivé rozměry. Pavla Dostálová i v tomto případě velmi promyšleně využívá pohybové herectví. Schopnost podpořit výrazný charakter postavy originální prací s tělem potvrzuje také rolí Marie v inscenaci Vyrozumění,“ píše se ve verdiktu poroty.

Nominována byla také Kateřina Krejčí za roli Mag v inscenaci Divadla Petra Bezruče Kráska z Leenane. „Kateřina Krejčí ztvárňuje nerudnou, sobeckou matku Mag v plastické drobnokresbě plné úšklebů a přesně odpozorovaných gest a s naturalistickou syrovostí i jistou dávkou lišácké hravosti se převtěluje v despotickou stařenu, která svým zákeřným předstíráním nemohoucnosti a potřebou manipulovat s druhými především maskuje své obavy ze samoty a smrti. Herečka tak na jeviště přináší velmi působivé zpodobnění lidské beznaděje, ze které se jen těžko hledá východisko,“ rozhodla porota.

Zuzana Truplová je nominována za roli Nonny v inscenaci Komorní scény Aréna Slepice. „Zuzana Truplová odevzdává na své domovské scéně, v Komorní scéně Aréna, vzácně vyrovnané herecké výkony nejvyšších kvalit. Její Nonna v Inscenaci hry Nikolaje Koljady je ukázkou arogantního a bezohledného mládí,“ rozhodla porota ve složení Tatjana Lazorčáková (předsedkyně), Pavla Bergmannová, Jiří P. Kříž, Eva Lenartová a Ladislav Vrchovský.

Jako výraz uznání vysokých hereckých kvalit porota v aktuálním ročníku rozhodla také o širších nominacích, které získaly další tři herečky za role nastudované v roce 2017. Širší nominaci má Markéta Haroková za roli Maureen v inscenaci Divadla Petra Bezruče Kráska z Leenane, Lucie Končoková za roli Twyly Sturdyové v inscenaci NDM v Ostravě Teď mě zabij a Petra Lorencová za ztvárnění postavy s označením A v inscenaci Obyčejný život neboli Tělo a bitevní pole (NDM Ostrava).

Ceny Jantar, jejichž vyhlašovatelem je internetový kulturní deník Ostravan.cz, budou uděleny celkem v šestnácti kategoriích v osmi uměleckých oborech – za artificiální hudbu, populární hudbu, literaturu, výtvarné umění, činoherní divadlo, muzikál, operu a balet.

Součástí ceremoniálu s oceňováním laureátů bude 15. dubna i galakoncert v hale Gong v Dolních Vítkovicích, během kterého vystoupí někteří nominovaní umělci i další zástupci špičky kultury Moravskoslezského kraje.

Na galakoncertu zazpívají Ewa Farna, Patricie Janečková, Eva Dřízgová-Jirušová či zpěváci David Stypka či Martin Chodúr, kteří se představí se svými kapelami. Zahraje také houslový virtuóz Jiří Vodička a zazpívá karvinský sbor Permoník. Písně z muzikálů na galavečeru zazpívají Hana Fialová a Tomáš Savka.

Program ceremoniálu bude přístupný i pro širokou veřejnost, vstupenky za cenu od 165 korun jsou k dispozici v prodejní síti Ticketstream a také online na webových stránkách www.cenyjantar.cz.

Přečtěte si více z rubriky "Ceny JANTAR", nebo přejděte na úvodní stranu.