Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Beats for Love 2018: Světové hvězdy elektronické hudby, ale i neslyšící tanečníci a nevidomý zpěvák

Beats for Love 2018: Světové hvězdy elektronické hudby, ale i neslyšící tanečníci a nevidomý zpěvák

5.6.2018 13:15 Hudba

Festival Beats for Love letos do Ostravy přiveze nejenom držitele Grammy a dalších světových hudebních ocenění, kteří mají na kontě stovky milióny zhlédnutí na Youtube. Hudbu doplní charitativní aktivity a podpora talentů z regionu. Prostor dostanou neslyšící tanečníci, studenti umění či nevidomý zpěvák. Finanční podpora festivalu letos poputuje pro mobilní hospic Strom života. Organizátoři navíc svým návštěvníkům zdarma nabídnou bezplatné HIV testy.

Zvětšit obrázek

Návštěvníci pátého ročníku festivalu Beats for Love.
Foto: Aleš Honus

Na Beats for Love se letos do Ostravy chystá více než 400 interpretů z celého světa, kteří tady v průběhu čtyř dnů zahrají na celkem 13 pódiích včetně monumentální Love Stage. V industriálních kulisách opět zazní melodie všech tanečních stylů od drum and bassu, housu a breakbeatu až po techno, electroswing či reggae.

Hvězdy první velikosti

Mezi největší hvězdy letošního ročníku festivalu patří Alan Walker z Norska, jehož hit Faded má na Youtube 1,7 miliardy shlédnutí, DJ duo z Velké Británie Sigma nebo držitel Grammy ze Spojených států amerických Roger Sanchez. Někteří z umělců přijedou díky Beats for Love vůbec poprvé do České republiky. Jedná se o švédské DJs a producentské duo Galantis, nominanty na Grammy, kteří se svou tvorbou významnou měrou podílí na popularizaci elektronické taneční hudby po celém světě. „Nominováni na Grammy byli taky například DJs a producentské duo CamelPhat z Velké Británie nebo Full Intention, rovněž anglická dvojice DJs a producentů, která je na scéně přes 20 let. Za tu dobu spolupracovali například s Jamiroquai, Whitney Houston​ nebo Georgem Michael​em,” uvádí Kamil Rudolf, ředitel festivalu Beats for Love.

Na multižánrové Love Stage vystoupí také Foreign Beggars, britské hip hopové a dubstepové trio nebo Čech DJ Roxtar, finalista letošního ročníku světové dýdžejské soutěže Red Bull 3Style. Z největší dálky pak do Ostravy zavítá kolumbijský DJ KhoMha, který bude reprezentovat tranceovou hudbu.

Na festivalu bude probíhat také domácí finále mezinárodní dýdžejské soutěže IDA WORLD 2018. Tuzemští DJs budou v kategoriích Show, Scratch a Technika. Vítězové si zahrají na hlavní stagi festivalu.

Mobilní hospic, neslyšící a nevidomí 

Festival Beats for Love už tradičně není pouze o hudbě. Charitativní aktivity organizátoři festivalu pořádají v průběhu roku i v době konání festivalu.

Finančně letos Beats for Love podpoří domácí hospic Strom života, který poskytuje své služby v Moravskoslezském, Olomouckém a Zlínském kraji pacientům v pokročilých a konečných stadiích nevyléčitelných nemocí. Cílem hospicu je umožnit těžce nemocným pacientům, aby strávili závěr života v rodinném kruhu, zachovali si svoji důstojnost a měli přístup k co nejkvalitnějším službám. Strom života zároveň podporuje blízké pacientů, kteří o nemocné pečují. Jedná se kupříkladu o projekt Stromeček, který poskytuje skupinovou terapii dětem pozůstalých, které se pak se ztrátou svého rodiče mohou lépe vyrovnat. „Aby mohla být domácí specializovaná paliativní péče kvalitní, je u nás stále výrazně závislá na grantech a darech. To vnímáme jako obrovskou příležitost pomoci projektu, kterému věříme a kterého si nesmírně vážíme,“ říká Rudolf.

Neobvyklým hudebním projektem bude spolupráce s neslyšícími tanečníky a nevidomým zpěvákem. Sluchově postižení tanečníci vnímají jednotlivé styly hudby prostřednictvím měnících se vibrací v těle, nevidomý zpěvák doprovází DJ živým pěveckým vystoupením. „Věříme, že tyto aktivity pomáhají bourat zbytečné komunikační bariéry a přibližovat světy, které se mohou navzájem obohatit,” popisuje Kamil Rudolf. Příležitost dají pořadatelé také studentům umění, kdy se vybraní studenti mohou s týmem grafiků podílet na ztvárnění brandu festivalu pro příští rok a nasbírat tak cenné zkušenosti z praxe ještě při studiu.

Sport, design, testování HIV

Mimohudební program přinese vedle tradičních aktivit, jakými jsou například fotbálek, graffiti, vodní bitvy nebo facepainting i zbrusu novou zábavu. Travnatá plocha v Dolních Vítkovicích se změní ve hřiště, kde si návštěvníci budou moci ve středu a pátek užít workshop a exhibici týmu amerického fotbalu Steelers Ostrava a ve čtvrtek a sobotu fan zónu a workshop baseballového týmu Arrows Ostrava. Ti nejodvážnější se pak mohou pustit i do dalšího adrenalinového programu ve stylu pevnosti Boyard s názvem Tepfactor. Novinkou je i designový projekt, v rámci kterého si návštěvníci mohou vyrobit vlastní tričko nebo třeba tašku. Víc než kdy jindy bude festival pečovat o zdraví svých návštěvníků. Přichystány jsou pravidelné lekce jógy, masáže a ve spolupráci se Zdravotním ústavem také testy na HIV, které budou probíhat ve speciální festivalové ambulanci. Poskytovány budou zdarma, anonymně a v rekordním čase – zájemci se výsledek dozví během 20 minut.

Festival Beats for Love se koná od 4. do 7. 7. 2018 v industriálním parku Dolní Vítkovice, Ostrava. Vystoupí na něm téměř 400 umělců z celého světa na 13 pódiích.

Zdroj: Tisková zpráva

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.