Kulturní deník pro Ostravu a Moravskoslezský kraj

Úvod Hudba Tarja Turunen ve vyprodané hale Gong oživila iluzi temných, avšak vřelých Vánoc

Tarja Turunen ve vyprodané hale Gong oživila iluzi temných, avšak vřelých Vánoc

15.12.2018 Hudba

Severská ledová královna. Tak mnozí nazývají zpěvačku Tarju Turunen, která prorazila především díky postu vokálu v legendárních Nightwish. Po jejím odchodu z kapely nic nevypadalo růžově, avšak svůj hlas se rozhodla uplatnit sólově a k dnešnímu dni má na kontě čtyři studiové desky, jedno album složené z klasických melodií a dvě alba vánoční. Právě jedno z nich – From Spirits and Ghosts (Score for a Dark Christmas) – Tarja na svém předvánočním tour po Česku zpropagovala spolu s olomouckou Moravskou filharmonií pod taktovkou dirigenta Kryštova Marka a za podpory Pěveckého sboru Stojanova gymnázia Velehrad. Že se jednalo o zážitek skutečně nestandardní, mohou potvrdit všichni, kteří navštívili v pátek poslední koncert v ostravské hale Gong.

Zvětšit obrázek

Tarja Turunen během ostravského koncertu s Moravskou filharmonií.
Foto: Gabriela Stašová

Tarja již dávno není pouhou tváří někdejší nejúspěšnější symphonic metalové kapely. Je to zpěvačka, která překročila tuto roli a díky svému školenému hlasu vystupuje jak s kapelou, tak i s orchestrem a ani v jednom případě se nikdy nejedná o něco, co by nesedělo. Možná právě proto oslovuje posluchače všech možných generací i hudebního vyznání, čehož si mohl v Ostravě všimnout každý návštěvník koncertu.

Celý koncert byl rozdělen do dvou částí. První odstartovala koledou O Holy Night, kterou proslavilo mnoho klasických i rockových nebo popových interpretů. Na jejím hlasu bylo již od začátku koncertu znát, že nikterak netrpí únavou z předešlých třech odzpívaných večerů. Ve skladbě I Dreaming Of A White Christmas se poté dokonce vydala lehce jinou cestou a skladbu nezazpívala vyloženě operním způsobem, ale lehce jazzovým, což se v tomto případě k hudebnímu doprovodu i stylu skladby hodilo. Sama pak uvedla dvě skladby, které jsou dle jejích slov populárními vánočními písněmi v jejím rodném Finsku.

V mnohých skladbách byl znát Tarjin styl zpěvu, který se vyznačuje uvolněnou a nesvázanou rytmikou, avšak perfektně načasovanou, rozhodně ne nikdy mimo souhru s orchestrem. V mnoha dramatičtějších polohách krásně vyzněl také sbor v pozadí. V první části koncertu, která byla koncipována více klasicky vánočně, zazněla například ještě populární Silent Night.

Tarja Turunen. (Foto: G. Stašová)

Tarja bloky skladeb prokládala také krátkými proslovy. Jeden z nich se dotýkal osamocení mnohých lidí o Vánocích i toho, že hudba dokáže někdy zaplnit prázdné místo uvnitř nás. První část gradovala skladbou Walking In The Air, kterou si zarytí fanoušci mohou pamatovat ještě z Tarjina působení v Nightwish (skladba se objevila na desce Oceanborn z roku 1998). Tato skladba svým hutným a atmosférickým orchestrálním provedením naprosto ochromila a uzavřela tak první část večera.

Druhá část koncertu byla zahájena slovy „Welcome to the dark Christmas“, což už samo o sobě napovědělo, že bude postavená na repertoáru zmíněné desky From Spirits and Ghosts (Score for a Dark Christmas). A stejně jako na ní se začalo skladbou O Come, O Come, Emmanuel. Atmosféra začala být potemnělejší a výrazně se začaly projevovat složky orchestru, které předtím neměly tolik prostoru – je třeba pochválit přesné a nádherně znělé výkony všech perkusionistů.

Doménou, která je tak trochu i raritou, jsou mollově upravené vánoční písně a koledy, pro příklad takto Tarja uvedla Deck the Halls nebo O Tannenbaum. Zazpívat takto čistě skladbu, která je v originále v durové tónině, je opravdu těžké – velké úskalí představuje vyhnutí se původnímu zažitému modelu. Všechny tyto mollové složky koncertu působily neuvěřitelně tajemně a netradičně, avšak i přesto se nevytratila vidina nadcházejících Vánoc.

Z koncertu Tarji Turunen. (Foto: G. Stašová)

V rámci druhé části večera zazněla ještě například skladba Together, jediná na desce, která je původní a složila ji Tarja Turunen. Dále jsme mohli slyšet také Webberovo Pie Jesu, Feliz Navidad nebo Have Yourself a Merry Little Christmas. Celá druhá část se nesla ve výpravném a mohutně orchestrálním duchu a Tarjin vokál jen dokazoval možnosti jejího sopránu. Tarja se rozloučila netradičním pojetím koledy We Wish You a Merry Christmas a večer zakončila skromným „Děkuji“, které bylo pro mnohé i oboustranné.

Severská ledová královna opět dokázala, že její Vánoce jsou možná tak trochu temné a jiné, ale mohou být také stejně vřelé a zářivé jako Vánoce nejvysněnější. Tarja Turunen neustále potvrzuje svou pozici mezi předními osobnostmi současné hudby a nemusí nikoho dlouze přesvědčovat o tom, že je výjimečnou sopranistkou. Jak už bylo řečeno, je to právě hudba, která často zaplní prázdné místo v určitém osamění, které můžeme o Vánocích pociťovat. Tarja Turunen společně s Moravskou filharmonií zaplnila místo nejen v dramaturgickém kalendáři, ale zajisté i ve spoustě duší, které odcházely z koncertu naplněné krásnou hudbou i zážitkem, který hluboce přesahuje běžné vánoční koncerty.

Gabriela Stašová | Další články

Přečtěte si více z rubriky "Hudba", nebo přejděte na úvodní stranu.